Trzecia wyprawa cyklistów z GPW

Redakcja
Roman Bibrzycki, Dawid Frank, Adam Kajser i Alan Orluk przejadą  na rowerach 2 tys. km przez góry
Roman Bibrzycki, Dawid Frank, Adam Kajser i Alan Orluk przejadą na rowerach 2 tys. km przez góry
Czterech panów, osiem kółek i półtora tygodnia pedałowania wzdłuż południowej granicy kraju

Czterech maratończyków z GPW w Katowicach: Roman Bibrzycki, Dawid Frank i Adam Kajser, pracownicy Zakładu Uzdatniania Wody w Dziećkowicach, a także Alan Orluk z Wydziału Ochrony już od trzech lat pokonują Polskę wzdłuż i wszerz na rowerach. Sami wyznaczają sobie trasę. Do tej pory udało im się pokonać drogi prowadzące wzdłuż polskiego wybrzeża oraz wschodniej granicy, pedałując przez blisko 2 tys. kilometrów. W tym roku podjęli trudne wyzwanie - jadą wzdłuż południowej granicy, biegnącej w górskim terenie. Ekipa wyjechała z Katowic 12 lipca pociągiem do Rzeszowa, a następnie dotarła busem do Polańczyka nad Solinę. Na rowerach wystartowali z Ustrzyk Górnych, ponieważ w tym miejscu zakończono zeszłoroczną wyprawę wzdłuż wschodniej granicy Polski. Jadą teraz południową granicą, omijając drogi asfaltowe, aby móc zatopić się w pięknie przyrody tego rejonu Polski. W tym roku rowerowi maratończycy w półtora tygodnia chcą dojechać w okolice Zakopanego, a przy sprzyjających okolicznościach do Żywca tak, by w przyszłym roku z tego miejsca kontynuować czwartą część wyprawy. Podobnie jak w minionych latach panowie jadą w barwach spółki, wioząc flagę z logo GPW, a także gadżety firmowe. Po co? Bo chcą opowiadać o „śląskim skarbie”. (ET)

W zgodzie z naturą
Jak demonstrujemy ekologiczne postawy?

Jak Polacy demonstrują proekologiczną postawę? Z przeprowadzonych badań wynika, że głównie korzystając z toreb wielokrotnego użytku. Co trzeci badany często zwraca uwagę na oznaczenia ekologiczne na produktach. Za inny, powszechny wśród Polaków sposób na ochronę środowiska, można także uznać oszczędzanie energii. Nie robi tego tylko co dziesiąta osoba. Przodują tu mężczyźni - 13 proc. nie oszczędza energii, wśród kobiet odsetek ten wynosi 8 proc. Prawie połowa Polaków twierdzi, że wybiera rozwiązania ekologiczne, nawet gdy oznacza to dodatkowy koszt (47 proc). Innego zdania jest 43 proc. badanych. Im wyższe wykształcenie, tym częściej Polacy wybierają rozwiązania ekologiczne, nawet jeśli są droższe. (T)

Fundusz dla regionu
Okrzemek chroniony, przyrodnicy wdzięczni

Fundacja Przyroda i Człowiek zakończyła realizację programu „Ochrona wartości przyrodniczych źródła Stoki - spod Góry Wał w Mstowie” w ramach projektu „Ochrona cennych ekosystemów południowej Polski i racjonalne ich udostępnienie”. Program sfinansowany został przez NFOŚiGW. Zakończony jest także uzupełniający projekt pn. „Ochrona wartości przyrodniczych źródła Stoki - spod Góry Wał w Mstowie”, dofinansowany z pieniędzy katowickiego Funduszu. Obszar źródliskowy zwany Źródło Stoki - Spod Góry Wał znajduje się w Mstowie w pobliżu zakola Warty u podnóża Góry Wał. Źródło jest cennym obiektem dla naukowców, jak też miejscem poboru wody pitnej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W wodach tego źródliska występuje m.in. bardzo rzadki gatunek okrzemka, który znajduje się na czerwonej liście glonów Polski. (MG)

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Dodaj ogłoszenie