Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy-Urbanowice: Mikro inwestycja z maxi efektem

Redakcja
W sierpniu 2011 r. na Oczyszczalni ścieków Tychy- Urbanowice wdrożona została nowa innowacja, a mianowicie uruchomiony został laboratoryjny model reaktorów C-TECH.

Jego konstrukcja odwzorowuje istniejący biologiczny ciąg oczyszczania ścieków, a sama technologia objęta jest patentem i została udostępniona przez licencjodawcę, tj. austriacką firmę SFC UMWELTTECHNIK GmbH.

- Pomysł stworzenia miniaturowej wersji funkcjonujących na oczyszczalni C-TECHów powstał jako efekt długotrwałej współpracy z jedną z lokalnych firm przemysłu mleczarskiego związanej z docelowym przejęciem wytwarzanych przez firmę ścieków przemysłowych - mówi Tomasz Bacza, kierownik Oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach. Model został skonstruowany i uruchomiony w celu określenia wpływu ścieków mleczarskich oraz dodatkowego źródła węgla na efektywność działania całej oczyszczalni ścieków. Zdaniem Tomasza Baczy, zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli kierownictwu RCGW SA określić, czy wspólne przedsięwzięcie ma szanse powodzenia.

Jak to działa?

Ciąg technologiczny C-TECH, a zarazem sam model, jest odmianą reaktorów SBR służących do oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego. Przepływy ścieków oraz objętości reaktorów i selektora w modelu ustalono na podstawie wartości rzeczywistych. Ściek oczyszczony mechanicznie trafia do beztlenowego selektora. W dwukomorowym selektorze o pojemności czynnej wynoszącej 3,5 l zostaje zapoczątkowany proces biologicznego usuwania fosforu. Przepływ ścieków surowych do selektora wynosi 1 l/h, przepływ osadu recyrkulowanego - 0,4 l/h. Ścieki z selektora kierowane są odpowiednio do czterech reaktorów C-TECH. W modelu każdy z reaktorów ma pojemność czynną równą 8,5 l, a przepływ ścieku do reaktora wynosi 1,4 l/h. Cykl pracy reaktorów C-TECH podzielony jest na następujące po sobie fazy: napełnianie z napowietrzaniem trwające 126 minut, sedymentację trwającą 63 minuty i dekantację trwającą 63 minuty. Fazy te tworzą ciągle powtarzający się cykl. Podczas następujących po sobie faz tlenowych i beztlenowych w reaktorach zachodzą procesy pełnego oczyszczania ścieków wraz z usuwaniem związków biogennych - azotu i fosforu.

W fazie tlenowej zachodzi nitryfikacja (usuwanie azotu) oraz biologiczna defosfatacja (usuwanie fosforu). Po wyłączeniu napowietrzania osad czynny osiada na dnie reaktora, a nad jego warstwą pozostaje strefa oczyszczonych, sklarowanych ścieków. Oczyszczone biologicznie ścieki zbierane są poprzez dekanter spod powierzchni warstwy osadu i odprowadzane do odbiornika. Przepływ ścieków oczyszczonych przez dekanter wynosi 2 l/h. Napowietrzanie i mieszanie ścieków w reaktorach odbywa się poprzez kurtyny powietrzne zasilane sprężonym powietrzem wytworzonym w pompkach napowietrzających. Za sterowanie procesu odpowiedzialny jest właściwie zaprogramowany sterownik, który w zależności od trwającej fazy załącza lub wyłącza odpowiednie pompki ściekowe i napowietrzające. Model wyposażony jest również w dotykowy panel, na którym można zobaczyć przebieg aktualnych faz cyklu, a także sterować pompkami i mieszadłami.

Aktualnie model jest po fazie rozruchu i pracuje w sposób ciągły. Ściek oczyszczony w modelu C-TECH posiada zbliżone parametry do odpływu uzyskiwanego w oczyszczalni ścieków. Ściek poddawany jest równolegle analizie w tutejszym laboratorium. Wykonywana jest też obserwacja mikroskopowa osadu czynnego. Oprócz analiz w laboratorium, trzykrotnie na dobę mierzony jest poziom natlenienia, temperatura i poziom osadu w każdym reaktorze. Przeprowadzone badania umożliwią spółce podjęcie właściwych decyzji dotyczących pomiarów dozowania innych ścieków do ścieku już oczyszczonego na oczyszczalni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto