Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubierz swój dom

Redakcja
O energooszczędności nie powinni dyskutować wyłącznie eksperci. Ważne, by poznały ją dzieci. Bo to one będą budować pasywne domy.

Wiedza na temat oszczędzania energii oraz budownictwa pasywnego jest ważna dla dorosłych, ale znacznie ważniejsza dla najmłodszych. Bo jeśli dziś, budownictwo energooszczędne w Polsce dopiero raczkuje, to kolejne pokolenia są na nie po prostu skazane, chociażby ze względu na wciąż rosnące ceny energii oraz obowiązujące światowe trendy rozwojowe. Dla dzisiejszych przedszkolaków czy uczniów podstawówek, takie pojęcia jak: dom pasywny, rekuperacja, fotowoltaika będą tak oczywiste, jak to, że każdy dom musi mieć okna i drzwi. Tyle że już teraz trzeba dzieciom powiedzieć, co te pojęcia oznaczają i dlaczego ich zrozumienie jest tak ważne dla przyszłości.

Na 20 festynach będzie 20 tysięcy dzieciaków
Fundacja ekologiczna "Arka" z Bielska-Białej robi to poprzez ogólnopolską akcję pod nazwą "Ubierz swój dom". Jej celem jest nie tylko promocja budownictwa energooszczędnego, lecz również sposobów oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Kampania realizowana jest we współpracy z ekspertami, partnerami społecznymi, samorządami lokalnymi oraz biznesem na terenie wszystkich województw. "Arka" chce zorganizować 20 festynów, w których weźmie udział 20 tysięcy osób.

Pierwsze już były: w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu i w Zielonej Górze. - Polska musi sprostać polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej oraz szukać różnych sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednym z tych sposobów są energooszczędne budynki mieszkalne oraz edukacja ekologiczna o budownictwie energooszczędnym i oszczędzaniu energii w domu - wyjaśnia szef "Arki" Wojciech Owczarz.

Nie ma nudnych gadek, jest za to doświadczenie...
Jak to robią ekolodzy z Bielska-Białej? Fundacja ekologiczna "Arka" przygotowała praktyczne warsztaty, podczas których można przekonać się, ile energii zużywają popularne urządzenia domowe, zrozumieć, jak są zbudowane, ile pobierają prądu nawet, gdy nie są używane oraz ile kosztuje energia, którą czerpią urządzenia starego typu i energooszczędne. Po prezentacji nawet uczeń podstawówki już wie, że wybór, zakup i korzystanie z danego urządzenia pociąga za sobą realne skutki finansowe i środowiskowe.

Dzieci wybierają i budują swój domek marzeń
Zajęcia odbywają się w namiocie stylizowanym na dom energooszczędny. Za pomocą plastycznej scenografii uczestnicy warsztatów mogą dokonywać wyborów pomiędzy na przykład żarówką energooszczędną a zwykłą, cieknącym kranem a zakręconym czy sposobem gromadzenia odpadów. Uczniowie mogą również zobaczyć, a także wypróbować kamerę termowizyjną. Prócz tego przygotowano układanie "energooszczędnego domku" z puzzli 3D oraz przestrzenną grę "Eko Memory" na temat oszczędzania energii oraz potrzeb i korzyści zbiórki elektrośmieci. Dzieci mogą również własnoręcznie wybudować niewielki drewniany domek.

Fundusze też załapały się na dziecięcą "Arkę"
Warto dodać, że w projekcie fundacji "Arka"wykorzystywane są nowoczesne technologie, multimedialne i internetowe. Kampanię wspierją fundusze - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także nowy projekt NFOŚiGW dotyczący dopłat do energooszczędnych i pasywnych domów.

Na czym on polega? Aż 300 mln zł fundusz rozdysponuje między tych, którzy zdecydują się na budowę domu lub kupno mieszkania o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. Celem NFOŚiGW jest bowiem wsparcie budownictwa energooszczędnego, a także ograniczenie emisji o około 50 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto