Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udawali policjantów na Śląsku. To była zorganizowana grupa przestępcza [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek, P. Musialska
W związku z oszustwami „na policjanta" zatrzymano sześć osób
W związku z oszustwami „na policjanta" zatrzymano sześć osób KWP Katowice
Zatrzymano 6 osób podejrzanych o oszustwa metodą „na policjanta”. Wstępnie oszacowano, że przestępcy wyłudzili ponad 280 tysięcy złotych. Zatrzymanie sprawców to efekt wspólnych działań policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KWP w Katowicach oraz funkcjonariuszy z Wydziałów Kryminalnych KWP w Kielcach, KWP w Opolu i KSP w Warszawie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Szajka oszustów działała od lipca 2016 roku do lutego 2017 roku. Wykorzystywała metodę „na policjanta".

Schemat działania zazwyczaj był ten sam. Do osób starszych lub samotnych dzwonił fałszywy funkcjonariusz policji, który informował, że ich konto bankowe jest zagrożone. Właściciel miał wypłacić wszystkie pieniądze z konta, a następnie pozostawić je we wskazanym przez oszustów miejscu.

Sprawcom zarzuca się, że podawali się za policjantów i wyłudzili ponad 280 tysięcy złotych na terenie województwa śląskiego oraz w innych miejscowościach w całym kraju.

- W śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze policji zatrzymali 6 osób - przekazała w środę prokurator Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. - Osoby te usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem oszustw, jak również zarzuty dotyczące dokonywania samych oszustw na szkodę starszych osób. Dwóm zatrzymanym osobom prokurator przedstawił również zarzut prania brudnych pieniędzy. Wśród podejrzanych jest także 58-letni mężczyzna, który usłyszał zarzut kierowania tą grupą przestępczą - dodaje prokurator Marta Zawada - Dybek.

Nad ustaleniem tożsamości oszustów pracowali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Łącznie zatrzymano sześć osób. Pięć z nich to członkowie jednej rodziny. Pochodzą z Warszawy. Co ciekawe, wszyscy byli wcześniej notowani za oszustwa metodą „na wnuczka".

Policjanci zatrzymali także 48-letniego mieszkańca Warszawy, który był poszukiwany, ponieważ miał trafić do więzienia na 4,5 roku. Jest już w areszcie.

- Zatrzymanie było efektem wspólnej, ponad rocznej policyjnej współpracy - podkreślają mundurowi.

Podczas przeszukania mieszkań podejrzanych, na poczet przyszłych kar, śledczy zabezpieczyli 2 luksusowe samochody, trzy markowe zegarki oraz prawie 2 tys. euro. W sumie zabezpieczono przedmioty i pojazdy o łącznej wartości około 220 tysięcy złotych.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, częściowo składali wyjaśnienia. Sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach, zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podejrzanym grozi do lat 12 więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto