Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach powstanie nowy bank... bank czasu

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Bank czasu jest propozycją dla tych, którzy nie lubią wydawać ...
Bank czasu jest propozycją dla tych, którzy nie lubią wydawać ... Mariusz Kruczek, arch. MM
Bank czasu jest propozycją dla tych, którzy nie lubią wydawać pieniędzy. Płacimy w nim własnymi umiejętnościami.

Każdy z nas potrafi coś, czego nie potrafią inni. Jeżeli dysponujecie chwilą wolnego czasu, warto ją wykorzystać i podzielić się swoimi umiejętnościami. W oparciu o te stwierdzenia i z wzmocnienia więzi w społecznościach lokalnych powstała idea banku czasu.

Jej autor, Amerykanin Edgar Cahn, w latach 80. XX wieku wpadł na pomysł  stworzenia systemu, w którym ludzie mogliby wzajemnie wymieniać się umiejętnościami, płacąc za nie swoim czasem, a nie pieniędzmi.

W 1998 roku (w Anglii) powstał pierwszy bank czasu, a obecnie takie quasi-instytucje działają  już w kilkudziesięciu krajach na sześciu kontynentach, w tym także w Polsce.

Czas na Gliwice

9 października w Strefie Aktywności Społecznej – filii Gliwickiego Centrum Organizacji  Pozarządowych rozpocznie swoją działalność pierwszy Gliwicki Bank  Czasu.

–  To nieformalna instytucja, która pośredniczy we wzajemnej wymianie usług  pomiędzy swoimi "klientami". Wstępując do banku czasu, dana osoba deklaruje jakie usługi może i chce świadczyć oraz uzyskuje informację o tym, z jakich usług może skorzystać. Każdy zainteresowany, który wykona usługę na rzecz drugiej osoby, otrzymuje w zapłacie godziny, które może zamienić na potrzebną mu usługę świadczoną przez innego uczestnika. Bank ten w żaden sposób nie wiąże się z rozliczeniami finansowymi. Jednostką rozliczeniową  jest wyłącznie czas – wyjaśniają Katarzyna Ganszczyk i Beata Antosik, organizatorki GBC.

Ciasto za poradę prawną

W praktyce wymieniać można się niemal wszystkim. Lekcja angielskiego za spacer z psem? Skrócenie spodni za naukę gry na gitarze? A może porada prawna w zamian za upieczenia ciasta? W banku czasu wszystko to jest możliwe. – To  także doskonały sposób na zawarcie nowych znajomości, lepsze poznanie mieszkańców  swojej okolicy - przekonują organizatorki.

Uczestnikiem Gliwickiego Banku Czasu może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Wystarczy przyjść  na spotkanie inauguracyjne 9 października lub zgłosić się do  siedziby Strefy Aktywności Społecznej GCOP przy ul. Jagiellońskiej 21 (tel.  32/238-24-55, e-mail: [email protected]).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto