Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu przełamuje się stereotypy i pije wodę z kranu

Redakcja
Woda jest podstawowym napojem człowieka, to płyn, po który sięga się najczęściej. W krajach Europy Zachodniej picie wody prosto z kranu to rzecz naturalna. W Polsce dopiero się tego uczymy. W Jastrzębiu-Zdroju mieszkańcy już się do tego przekonali.

W Polsce wciąż istnieje przekonanie, że spożywanie tzw. kranówki jest niebezpieczne. To mit. W gminach naszego regionu przełamuje się stereotypy. W Jastrzębiu-Zdroju pojawiły się dwa tzw. zdroje uliczne, przy których można napić się pysznej, orzeźwiającej wody. Zdrój to urządzenie przypominające hydrant, w którym płynie ta sama woda, która znajduje się w domowych kranach. „Pijki” znajdują się w Parku Zdrojowym blisko fontanny oraz w pobliżu centrum handlowego „Supersam” przy al. Piłsudskiego. Urządzenia są dostosowane dla małych dzieci, młodzieży i dorosłych. Wystarczy nacisnąć, a zdrowa, zimna woda schłodzi ręce czy ugasi pragnienie. Urządzenie zostało tak skonstruowane, że mogą z niego korzystać także zwierzęta.

JZWiK S.A. jest przedsiębiorstwem bezpośrednio zaangażowanym w Pozytywną Edukację Ekologiczną. Od jakiegoś czasu prowadzona jest specjalna akcja promująca „Piję wodę prosto z kranu!”. Nie dajmy się zwieść kolorowym reklamom telewizyjnym, które opowiadają nam bajki o wartościach zdrowotnych płynu zamkniętego w plastikowych butelkach. Najwięksi producenci wód butelkowych w Polsce wydają miliony złotych na promocję swoich produktów, zapewniając nas, że reklamowana woda jest najlepsza, bo pochodzi z górskich źródeł. W rzeczywistości jednak stołowa woda butelkowana niewiele różni się składem od „kranówki”, za to ma o wiele wyższą cenę! Oczywiście, nie sama woda jest droższa, ale jej opakowanie, transport, logistyka, magazynowanie itd. Należy podkreślić, iż wodę butelkowaną należy spożyć w ciągu maksymalnie 12 godzin od otwarcia, a „kranówka” jest zdatna do picia cały czas. Aby zachęcić mieszkańców Jastrzębia-Zdroju do picia wody prosto z kranu, w piątek 17 lipca br. w pobliżu centrum handlowego „Supersam” przy al. Piłsudskiego pracownicy spółki serwowali przechodniom... szklankę wody wraz z orzeźwiającą cytryną i miętą. Woda do degustacji czerpana była ze zdroju ulicznego, który idealnie nadaje się, by zaspokoić pragnienie lub ochłodzić się latem.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podczas tego spotkania mieszkańcy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące spożycia wody prosto z kranu. Kolejna akcja informacyjna była prowadzona w piątek 24 lipca w jastrzębskim Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego, gdzie odbył się Rodzinny Piknik organizowany przez Urząd Miasta Jastrzębie. Na stoisku JZWiK S.A. nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali upominki: baloniki, piłki plażowe, jednorazowe woreczki do lodów, słomki, a także cukierki krówki.
Główną atrakcją w punkcie obsługiwanym przez jastrzębskie wodociągi była degustacja smacznej wody prosto z kranu. Przy okazji pracownicy JZWiK S.A. udzielili informacji na temat jej pochodzenia, właściwości itp.

Blisko 98 proc. mieszkańców Jastrzębia jest zaopatrywanych w wodę z Czech. Woda importowana zza południowej granicy pochodzi z dwóch zbiorników na rzekach Moravica i Ostravica w Beskidzie Wysokim. Zbiorniki wodne znajdują się w Parku Krajobrazowym usytuowanym ponad 500 m n.p.m. Zlewnia zbiorników prawie w 100 proc. położona jest w górskich lasach, gdzie została odseparowana od wpływu człowieka. Woda z tych terenów jest więc niemal krystaliczna, co sprawia, że proces uzdatniania wody jest śladowy. Dostawy w niewielkim stopniu uzupełnia Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach z ujęcia w Goczałkowicach.

Woda dostarczana przez JZWiK S.A. zawiera cenne składniki mineralne i jest bezpieczna dla zdrowia. Charakteryzuje się składem fizykochemicznym spełniającym rygorystyczne standardy jakościowe. Priorytetem dla jastrzębskich wodociągów jest regularna kontrola jej jakości. Według obowiązującej w całej UE klasyfikacji jakości wód, czeska woda znajduje swoje miejsce w I klasie czystości, a co za tym idzie, jej stan określa się jako bardzo dobry. Od lat pracownicy jastrzębskich wodociągów oraz goście odwiedzający firmę delektują się smakiem wody prosto z kranu. Co ważne, „jastrzębska kranówka” zaliczana jest do wód bardzo miękkich, co daje wymierne korzyści mieszkańcom, przedłużając żywotność urządzeń AGD (takich jak pralki, zmywarki itp.). Nie jest to jedyna oszczędność dla klientów jastrzębskich wodociągów, którzy przy tak miękkiej wodzie zużywają małe ilości detergentów (szamponów, proszków do prania, płynów do mycia naczyń itp.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto