Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kurniku musi być wygodnie

Redakcja
For./arch.dz.app
Nowe klatki muszą być teraz większe - mają mieć minimum 35 cm wysokości. Muszą także zostać wyposażone w poidło, grzędę i drapaki, czyli urządzenia do ścierania pazurów

. Co zmieniają nowe przepisy jeśli chodzi o rynek? Jaja kur hodowanych w ciasnych klatkach nie mogą być wysyłane do sprzedaży detalicznej. Mogą być przeznaczane jedynie do celów przemysłowych. Ostateczny termin wymiany klatek wyznaczony został na koniec lipca tego roku, ale już teraz hodowcy mogą być sprawdzani przez ekspertów Komisji Europejskiej, czy rozpoczęli wymianę klatek.

Jeśli nie, to w 2013 roku powinni zakończyć swoją działalność. Państwom, w których będą tacy hodowcy, grozi proces sądowy w sprawie naruszenia prawa unijnego. W Polsce w klatkach starego typu nadal hodowanych jest ok. 4 mln kur. W 11 krajach UE w nieprzystosowanych klatkach starego typu znajduje się ponad 51 mln kur. A dla konsumenta sposób hodowli drobiu ma duże znaczenie. Kura hodowana w gospodarstwie ekologicznym (jajka oznaczone nr 0) ma swobodny dostęp do wybiegu i świeżego powietrza.

Taka hodowla jest przykładem hodowli zrównoważonej dla środowiska. Jej koszty środowiskowe (odpady, zanieczyszczenia, sztuczne środki podawane zwierzętom) są o wiele mniejsze niż te, z którymi mamy do czynienia w ogromnych fermach. Koszt jajka eko zawiera więc także koszt zużycia środowiska. Jednak przede wszystkim kury hodowane ekologicznie mają naturalne pożywienie - są więc zdrowsze. One i ludzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto