Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubitece rozmawiali o roli osób starszych w samorządach

lubliniecki.pl/PC
lubliniecki.pl
We wtorek 3 grudnia, w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu, odbyło się spotkanie z udziałem seniorów z Koszęcina i Boronowa oraz ekspertów – Joanny Jeleniewskiej, specjalisty ds. Polityki Senioralnej i Pomocy Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego i Damiana Hamerli – menadżera projektów, związanego z działalnością licznych organizacji pozarządowych.

Eksperci, którzy gościli w Lubitece zachęcali przedstawicielki gmin Boronów i Koszęcina do rozwijania aktywności poprzez udział w życiu samorządowym i korzystania z dofinansowań zewnętrznych – Dobra polityka senioralna w gminie musi być adekwatna do potrzeb i oczekiwań osób starszych. Powinna być procesem długofalowym. Skuteczność działań organizacji nastawionych na aktywizację osób starszych zwiększa udział samych seniorów w kreowaniu życia lokalnego i w samorealizacji – mówiła organizatorka spotkania Zuzanna Geilke.

W uznaniu organizatorki spotkania, przykładem doskonałego włączenia osób starszych w politykę samorządową jest m.in. Śląska Rada Seniorów. Stanowi ona ważny organ opiniujący i doradczy przy Marszałku. Powołanie Śląskiej Rady Seniorów przyczyniło się do wielu nowych rozwiązań w zakresie podniesienia jakości życia osób starszych. Efektem było m.in. stworzenie projektu: Śląskie dla seniora, dzięki któremu uruchomiono takie programy jak Śląska Karta Seniora czy Koperty Życia.

Głos osób starszych, coraz bardziej słyszalny na szczeblu wojewódzkim staje się impulsem do tworzenia nowych formacji w gminach. Przykładem takiej aktywności jest m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lublińcu. Udział mieszkanek Koszęcina i Boronowa we wtorkowych konsultacjach podkreślał coraz większą aktywność seniorów w mniejszych ośrodkach powiatu lublinieckiego.

Joanna Jeleniewska zachęcała uczestniczki do udziału w coraz bardziej popularnych projektach umożliwiających dofinansowanie planowanych inicjatyw. Jak podkreślała – podstawowym elementem otwierającym takie możliwości jest uzyskanie osobowości prawnej przez poszczególne związki – Wbrew pozorom, nie są to procedury skomplikowane. Nie należy się ich bać. Ułatwiają funkcjonowanie. Nawet najbardziej prężne pomysły mogą okazać się niewykonalne kiedy dana formacja, działająca na rzecz lokalnej społeczności, w tym seniorów, nie przeobrazi się w oficjalną i zarejestrowaną grupę – mówiła specjalistka z Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Znakomitym przykładem rozkwitu, opartego na osobowości prawnej, są Koła Gospodyń Wiejskich, powstające w regionie na bazie nowych ustaw. Ekspertka zauważyła, że umocowanie prawne i późniejsze dofinansowania owocują znakomitą motywacją do dalszej pracy organizacji skierowanych do seniorów.

Jednym z kluczowych czynników gwarantujących skuteczny dialog środowisk senioralnych z instytucjami samorządowymi jest komunikacja – Coraz częściej posługujemy się schematami i automatycznym nastawieniem do otaczającego nas świata. Komunikację utrudnia technologia – oparta głównie o internet. Wpatrywanie się w telefon sprawia, że w kontaktach międzyludzkich zacierają się najważniejsze elementy takie jak zwykła, bezpośrednia rozmowa – mówił Damian Hamerla. Dodał, że o wzajemne relacje uzależniamy dzisiaj od prozaicznych powodów – wygląd, zachowanie czy kultura – Nie zawsze tak powierzchowne postrzeganie drugiej osoby jest słuszne – podkreślił D. Hamerla.

Ekspert w bardzo łatwy sposób udowodnił uczestniczkom, że pobieżna ocena innych wynika ze zbyt sztywnych stereotypów – Seniorzy bardzo często postrzegają młodzież jako niewychowaną grupkę łobuzów. Z kolei młodzi ludzie utożsamiają osoby starsze z nudą i różańcem. Można temu zaradzić, łącząc obie grupy we wspólnych inicjatywach. Na podstawie wieloletnich obserwacji gwarantuję, że efekty i późniejsze nastawienie może dzięki temu ulec diametralnej zmianie – młodzież niekoniecznie pozbawiona jest dobrych manier a seniorzy to ludzie z pasją i poczuciem humoru – dodał.

W trakcie pobytu w Lubitece mieszkanki Koszęcina i Boronowa zwiedziły zasoby Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej. O przeznaczeniu poszczególnych działów opowiedziała Dyrektor MPBP, Joanna Brzezina. Za wzajemną współpracę z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego dziękowały, uczestniczące w spotkaniu, Aleksandra Kowalczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu oraz Jolanta Olszewska – Kierownik lublinieckiego Dziennego Domu Pomocy “Klub Seniora”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto