Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę premiera filmu o częstochowskiej Solidarności

Janusz Strzelczyk
To był ostatni moment na zrobienie takiego filmu - mówi Jerzy Joniec, reżyser filmu "Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy: historia Solidarności częstochowskiej". Częstochowski Sierpień wypadł w listopadzie 1980 roku, zaczęło się od protestu w klubie "Ikar" Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. W historii podziemnej Solidarności zapisały się demonstracje 31 sierpnia 1981 r. z udziałem blisko 20 tys. osób i 1 maja 1983 r. z udziałem blisko 15 tysięcy.

Realizatorzy filmu nawiązali kontakt m.in. z ludźmi z Solidarności, którzy w latach osiemdziesiątych wyemigrowali z Polski, często wbrew swojej woli. Gdzie są, co robią bohaterowie czasu karnawału Solidarności w Częstochowie?

Zdzisław Bojarski w 1980 roku był kierowcą w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, działał w klubie "Ikar", gdzie biło serce częstochowskiej Solidarności. Dziś prowadzi prywatną firmę.

Sylwester Bagiński miał duże gospodarstwo rolne, dziś też zajmuje się rolnictwem, ale już nie w okolicach Częstochowy, ale w Kotlinie Kłodzkiej.
Tadeusz Soluch był rzemieślnikiem, wyemigrował do Niemiec, po powrocie mieszka w Częstochowie, wynajmuje mieszkania.
Jarosław Kapsa, legenda częstochowskiej Solidarności, wydawca podziemnej prasy, internowany w stanie wojennym. Był posłem Sejmu kontraktowego. Pracuje w Urzędzie Miasta w Częstochowie.

Ksiądz Marian Duda był duszpasterzem Solidarności. W 1991 r. należał do komitetu organizacyjnego VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. Jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ksiądz Ireneusz Skubiś był duszpasterzem akademickim, od czasu reaktywowania tygodnika katolickiego "Niedziela" jest jego redaktorem naczelnym.
Tadeusz Wrona był pracownikiem naukowym Politechniki Częstochowskiej, po 1989 r. był prezydentem Częstochowy w sumie przez 11 lat, posłem na Sejm z AWS-u. Dziś pracuje w Najwyższej Izbie Kontroli.

Bogusław Samborski był pracownikiem w myszkowskiej papierni, wyemigrował do Australii i tam mieszka.
Józef Zakrzewski, był kolejarzem, wyemigrował do USA i tam jest na emeryturze.

20 rozmów
Premiera filmu "Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy - historia Solidarności częstochowskiej" odbędzie się w niedzielę 13 maja o godz. 10 w Ośrodku Kultury Filmowej.
Twórcy filmu stanęli przed wyzwaniem - jak w 50 minutach zmieścić prawie 10 lat działania Związku, (lata 1980-1990), a jednocześnie jak najwięcej utrwalić z pamięci związkowców działających w tym heroicznym okresie. Producentowi Krzysztofowi Kasprzakowi (KASFILM) udało się dotrzeć do archiwalnych materiałów filmowych, m.in. z protestu w klubie "Ikar" w 1980 r., strajku studenckiego na Politechnice, demonstracji podziemnej Solidarności 1 maja 1983 r., pielgrzymek na Jasną Górę, wyborów w 1989 r.
Współautorem scenariusza jest częstochowski historyk Wojciech Rotarski, który jest jednocześnie konsultantem naukowym i autorem komentarza czytanego w trakcie trwania filmu. Dla potrzeb filmu nagrano 20 relacji uczestników tamtych wydarzeń po ok. 2 godz. każda. Materiał, który nie zostanie wyemitowany w filmie, został przekazany Instytutowi Pamięci Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto