Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę RAŚ sprawdzi, czy ludzie chcą autonomii

Agata Pustułka
prof. Zygmunt Woźniczka
prof. Zygmunt Woźniczka arc.
W niedzielę od godz. 12 do 21 mieszkańcy Imielina oraz Lędzin, a także każdy, kto będzie tylko chciał i przybędzie na imieliński stadion, może wziąć udział w sondażowym prareferendum.

Organizuje je Ruch Autonomii Śląska. Trzeba będzie odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy jesteś za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą miał w Polsce w okresie międzywojennym?

Jak przekonuje Dariusz Dyrda, pełnomocnik RAŚ ds. zorganizowania tego sondażu, to tylko zabawa. Zabawa zabawą, ale wynik pójdzie w świat i będzie świadectwem nastrojów uczestników tego happeningu. Sam RAŚ sprawę traktuje poważnie. By zapewnić przejrzystość i oddalić posądzenia o stronniczość, głosy liczyć będą poproszeni o współpracę urzędnicy.

Na przeprowadzenie prareferendum celowo wybrano Imielin i Lędziny, bo RAŚ nie jest w nich dominującą siłą polityczną. Ten brak wyraźnych preferencji ma zagwarantować wiarygodność.

- Gdybyśmy zorganizowali sondaż w którejś z rybnickich gmin, to z góry wynik byłby przesądzony. A tak w ogóle nie mamy pewności, jakie będzie rozstrzygnięcie - tłumaczy Dariusz Dyrda.

Dla RAŚ referendum to kolejny krok na drodze do autonomii, której wprowadzenie jest ostatecznym celem działania Ruchu. Szef RAŚ, Jerzy Gorzelik, liczy, że za kilka lat mieszkańcy województwa śląskiego wezmą udział w prawdziwym referendum w tej sprawie. Powstanie dwuizbowego regionalnego parlamentu i regionalnego rządu, wyłonionego przez parlament, wprowadzenie autonomii fiskalnej, czyli czytelnych i rzetelnych rozliczeń podatkowych regionu w centrali - to filary nowego statutu organicznego dla województwa śląskiego przedstawionego w lipcu 2010 r. przez RAŚ. Termin realizacji - rok 2020.

Ruch Autonomii Śląska, oficjalnie stowarzyszenie, ale działa jak regionalna partia polityczna. Pierwsze takie ugrupowanie w Polsce! - Myślę, że mamy do czynienia z kształtowaniem się takiej partii. Trochę o charakterze wodzowskim, z wyraźnym charyzmatycznym liderem Jerzym Gorzelikiem i z dawką populizmu, w myśl którego autonomia rozwiąże wszystkie problemy województwa śląskiego - mówi prof. Zygmunt Woźniczka historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Jego zdaniem RAŚ reprezentuje śląski fundamentalizm, a Gorzelik, obok Kazimierza Kutza stał się medialną twarzą regionu. Także wskutek nijakości reszty śląskich politycznych elit. - RAŚ odwołuje się do historii, o ironio podobnie jak PiS. A choć ugrupowanie jest nieliczne to bardzo wyraziste - ocenia prof. Woźniczka. Sprawdzianem dla RAŚ będą wybory do senatu.

RAŚ odwołuje się do historii tak mocno jak PiS

Rozmowa z prof. Zygmuntem Woźniczką, historykiem z UŚ

Ruch Autonomii Śląska to jeszcze stowarzyszenie czy już partia regionalna?
Formalnie stowarzyszenie, ale rzeczywiście mamy do czynienia z procesem kształtowania się partii, która ma konkretny cel polityczny, czyli odzyskanie autonomii przez Śląsk, i charyzmatycznego wodza, czyli Jerzego Gorzelika. RAŚ działa na zasadzie przeciwstawienia Śląska Polsce i charakteryzuje się swoistym śląskim fundamentalizmem. Bazuje na śląskim etosie i śląskiej krzywdzie. Odwołuje się do historii równie mocno, jak chociażby PiS.

PiS? Oj, dla wielu działaczy RAŚ będzie to mocno obraźliwe porównanie!
Chodzi o pewne ogólne zasady. RAŚ jest formacją o charakterze wodzowskim, a Jerzy Gorzelik praktycznie jedyną medialną twarzą. A ten populizm związany z autonomią? Według RAŚ stanie się ona lekiem na wszystkie bolączki regionu, co oczywiście jest zbyt daleko idącym uproszczeniem.

Ale prawda jest taka, że dziś Gorzelik jest obok Kazimierza Kutza pierwszoplanową medialną twarzą Śląska.
Co wynika ze słabości elit, ale nie tylko. RAŚ jest siłą niezwykle wyrazistą, o bardzo jasnym przekazie skierowanym do wyborców, atrakcyjnym dla mediów. Na tym tle Platforma Obywatelska wypada jak Front Jedności Narodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto