Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu będą dzielić śmieci na mokre i suche

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Archiwum MM Silesia
Mieszkańcy Sosnowca już nie będą stawiani przed dylematem papier, szkło czy plastik. Teraz będą dzielić swoje śmieci na mokre i suche.

Pomysł na innowacyjną metodę podziału śmieci jest ściśle związany budową nowej kwatery składowiska śmieci. Obecnie trwa budowa stacji segregacji, kompostownia oraz magazyn odpadów budowlanych.

- Chcemy odejść od wielosegmentowej segregacji śmieci, bo taki system się nie sprawdza – tłumaczy Henryk Mantura, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Składowania Odpadów w Sosnowcu. – Wprowadzimy zatem rozróżnienie na odpady, które ulegają biodegradacji i te, pozostałe.

To oznacza, że mieszkańcy Sosnowca będą dzielić swoje śmieci na dwa rodzaje: suche i mokre, a nie jak do tej pory na szkło, papier i plastik..

- Dotychczasowy podział śmieci nie sprawdzał się, bo ludzie często mylili pojemniki, i wtedy w sortowni odpady musiały być dzielone ponownie. Oczywiście nikt nie jest zobowiązany dokładnie wiedzieć, z jakiego tworzydła jest wykonana np. butelka, myląc plastik z szkłem, ale teraz chcemy ten system uprościć – tłumaczy Henryk Mantura.

Odpady suche będą to wiec te śmieci, które dotychczas były dzielone na plastik, szkło i papier, a śmieci mokre to głównie odpady pospożywcze. Na dwa rodzaje śmieci muszą też powstać dwa rodzaje kubłów, które pojawią się na terenie Sosnowca, wtedy gdy ukończony zostanie budynek kompostowni i sortowania.

- Takie działania maja usprawnić innowacyjne metody ochrony środowiska. Śmieci mokre będą np. przetwarzane na kompost. Ma to zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowisko – tłumaczy Henryk Mantura. – Chcemy, aby mieszkańcy żywo włączyli się w akcje segregowania swoich śmieci, bo to może jedynie korzystnie wpłynąć na warunki życia w Sosnowcu – dodaje.

Budowa zakładu i sortowni w dzielnicy Juliusz wyniesie ponad 83 miliony złotych. Zakończenie prac remontowych planowane jest na 2014 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto