Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowskich Górach już czekają na UNESCO

Redakcja
Dwanaście śląskich instytucji, wśród nich Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, powołało na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Komitet Sterujący, aby wspierać realizację planu zarządzania tym cennym kompleksem pogórniczym, zgłoszonym do wpisu na „Listę światowego dziedzictwa UNESCO”. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce.

Tytułu jeszcze nie ma, ale porozumienie już jest!
Komitet Sterujący powstał na mocy porozumienia o wzajemnej współpracy na rzecz „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi”. Ustalono, że najbliższe spotkanie śląskich instytucji uczestniczących w projekcie odbędzie się w styczniu 2017 roku. Do tego czasu zostanie wypracowany regulamin współpracy. Konieczne będzie też wyznaczenie koordynatora potencjalnego miejsca światowego dziedzictwa.

Pod porozumieniem złożyli podpisy przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, samorządów lokalnych z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, Starostwa Powiatowego, miejskich i wojewódzkich wodociągów, RDOŚ, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Katarzyna Piotrowska, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. wdrażania konwencji UNESCO i reprezentant Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa podkreśla, że porozumienie to historyczna decyzja, świadcząca o odpowiedzialności za bezcenne miejsce.

Trzeba zasłużyć na prestiż
Wpis „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na „Listę światowego dziedzictwa UNESCO” byłby pierwszym w województwie śląskim. - To ogromny prestiż dla regionu, ale także wielka odpowiedzialność - podkreśla Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. A Marek Kandzia ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, instytucji, która napisała wniosek oraz plan zarządzania na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dziękuje sygnatariuszom porozumienia za wolę uczestnictwa w całym projekcie oraz zaufanie. I ma za co, bo dla organizacji eksperckiej ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków), której Komitet Światowego Dziedzictwa w Paryżu zleca ocenę i przygotowanie rekomendacji kandydatur na „Listę światowego dziedzictwa UNESCO”, takie porozumienie to niemal gwarancja właściwej ochrony i zarządzania.

Natura 2000 też pomaga!
Wszystkie nominowane do wpisu na listę UNESCO obiekty położone są w obrębie obszaru Natura 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, wyznaczonego dla ochrony siedlisk kilku gatunków nietoperzy. To zobowiązuje, bo fakt objęcia ochroną w ramach sieci Natura 2000 jest dodatkowym, znaczącym argumentem w walce o wpis na „Listę światowego dziedzictwa UNESCO”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto