Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu zaopatruje się mieszkańców w wodę od stu lat...

Agnieszka Zielińska
Obiekt nowoczesnej oczyszczalni ścieków doskonale wpisuje się w krajobraz współczesnego miasta
Obiekt nowoczesnej oczyszczalni ścieków doskonale wpisuje się w krajobraz współczesnego miasta
W Zawierciu wiele uwagi przywiązuje się do kwestii zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Systematycznie realizowane są ważne inwestycje z zakresu gospodarki wod.-kan. O tę dziedzinę dba zawierciański RPWiK sp. z o.o.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z siedzibą w Zawierciu zaopatruje w wodę obecnie ponad 8.200 kontrahentów z Zawiercia, a długość czynnej sieci wodociągowej wynosi ponad 300 km. Produkcja wody oparta jest na wydobyciu z ujęć głębinowych. Bardzo dobra jakość tych wód (skład oraz stabilność parametrów fizyko-chemicznych) w ujęciach pozwala podać wodę bezpośrednio do miejskiej sieci wodociągowej bez dodatkowego uzdatniania. Woda poddawana jest jedynie dezynfekcji, co chroni sieć przed wtórnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym. Wszystkie ujęcia pobierają wodę ze złóż podziemnych, głównie z utworów triasowych, z głębokości dochodzącej do 230 metrów.

Aby zapewnić odpowiednią jakość wody, prowadzone są dodatkowe badania umożliwiające prawidłową eksploatację ujęć i sieci, m.in. płukanie sieci wodociągowej; kontrole jakości wody po wykonaniu modernizacji sieci. Podejmuje się też niezwłoczne interwencje w przypadku ewentualnych skarg odbiorców. Generalnie woda, która jest dostarczana mieszkańcom Zawiercia, jest bardzo dobrej jakości, o niskim stężeniu rozpuszczonych związków mineralnych. Stężenia mikroelementów (w tym z grupy metali ciężkich) są bardzo niskie, zdecydowanie poniżej obowiązujących norm.

Przedsiębiorstwo wprowadza nowe rozwiązania w zakresie zmniejszenia strat wody. Realizowany jest ostatni etap programu monitoringu ujęć i urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, co umożliwi zdalne zdiagnozowanie stanu zaopatrzenia w wodę i niezwłoczne podejmowanie koniecznych działań w celu uniknięcia ewentualnych zakłóceń i wycieków wody na sieci. Drugim aspektem pozwalającym na obniżanie strat wody jest opomiarowanie stref (poprzez montaż studni pomiarowych na sieci wodociągowej), który umożliwia ciągłe monitorowanie przepływów nocnych, dziennych oraz ciśnienia wody w danych obszarach.

Taka analiza pozwala na szybką reakcję, precyzyjną lokalizację wycieków jak również ich niezwłoczne usunięcie. Następnym czynnikiem powodującym zmniejszenie strat wody jest zakup nowoczesnych urządzeń do wykrywania tzw. ukrytych wycieków wody (woda przedostająca się do gruntu i kanalizacji). Bez takich urządzeń wykrycie wycieków wody byłoby praktycznie niemożliwe. Na zmniejszenie strat wody wpływa także zamontowanie nowych wodomierzy o wysokiej klasie metrologicznej.

W działalności przedsiębiorstwa równie istotną rolę odgrywa tzw. gospodarka ściekowa. Systematyczna kontrola jakości ścieków dostarczanych do oczyszczalni oraz odpływających ścieków oczyszczonych, pozwala na prawidłowe sterowanie procesem technologicznym i umożliwia osiąganie wyższych redukcji zanieczyszczeń.
Eksploatowana przez RPWiK sp. z o.o. oczyszczalnia ścieków spełnia wszystkie wymagania określone w pozwoleniu wodno-prawnym oraz w przepisach ogólnych. Jest obiektem nowoczesnym, większość procesów technologicznych jest sterowana automatycznie. W przypadku awarii można przejść na sterowanie lokalne. W oczyszczalni zainstalowano program wizualizacji i sterowania pozwalający na podgląd kluczowych elementów procesu technologicznego oraz pracy maszyn i urządzeń.

Należy też wskazać, że dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków jakość wytwarzanego osadu ściekowego uległa w ostatnich latach bardzo znacznej poprawie, szczególnie w zakresie zawartości cynku i ołowiu. Natomiast biogaz, który powstaje w procesie fermentacji osadu, jest odsiarczany i spalany w agregatach kogeneracyjnych. Dzięki temu uzyskuje się energię elektryczną wykorzystywaną dla potrzeb własnych oczyszczalni i energię cieplną, która służy do podgrzewania wody do celów technologicznych i socjalnych. Wykorzystanie w taki sposób powstałego biogazu wpływa także na obniżenie kosztów związanych z zakupem energii.

Przedsiębiorstwo od wielu lat rozbudowuje kanalizację w systemie rozdzielczym (ścieki opadowe, np. deszczówka, są oddzielone od ścieków sanitarnych i przemysłowych). W 2000 roku gmina Zawiercie przekazała do eksploatacji wybudowaną ze swoich środków kanalizację sanitarną z przepompownią ścieków w osiedlu Kosowska Niwa. Również na początku XXI wieku gmina zaangażowała się w budowę kanalizacji sanitarnej w osiedlu Miodowa (kanalizacja została przekazana do eksploatacji RPWiK sp. z o.o.).

W latach 2006-2010 w ramach projektu "Gospodarka Ściekowa Zawiercia" realizowanego przy wykorzystaniu środków unijnych gmina Zawiercie wybudowała kanalizację sanitarną w obszarach, które do tej pory jej nie posiadały. W taki sposób mieszkańcy dzielnic takich, jak: Borowe Pole, Nowe Zawiercie, Mostowa, Dąbrowica, Kromołów, Bzów, Blanowice, Warty, Łośnice uzyskali możliwość korzystania z miejskiej sieci sanitarnej. Kanalizacja ta została przekazana do eksploatacji spółce na podstawie umowy użyczenia.

W celu ciągłego podnoszenia jakości świadczonych usług przedsiębiorstwo realizuje także wiele inwestycji uzgodnionych ze służbami Urzędu Miejskiego w Zawierciu i zatwierdzonych przez Radę Miejską w Planie Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych eksploatowanych przez RPWiK sp. z o.o.


Nieco historii

1 lipca 2015 roku mija 100 lat od nadania Zawierciu praw miejskich. Jest to doskonały moment, aby z perspektywy wieku ocenić rozwój miasta, także z punktu widzenia rozwoju gospodarki wodno-ściekowej. Już w sporządzonym przez Zarząd Miasta Zawiercie budżecie na rok 1938/39 podano według stanu na 31 grudnia 1937 roku następujące dane: ilość sieci wodociągowej - 10,05 km; ilość posesji podłączonych do sieci wodociągowej - 118; ilość wody sprzedanej - 33.631 m sześc.; ilość odbiorców wody - 163...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto