Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2011: Chcesz tanio zwiedzcać Polskę? Nocleg zamów w akademiku!

Katarzyna Domagała, Marcin Nowak
W roku akademickim domy studenta pękają w szwach. Ale w czasie wakacji też nie świecą pustkami. Choć mało kto o tym wie, w większości uniwersyteckich miast, właśnie w akademikach czy w schroniskach młodzieżowych można znaleźć tani nocleg.

Sprawdziliśmy, ile kosztowałby nas nocleg podczas dwutygodniowej wycieczki po ośmiu miastach Polski. Okazuje się, że nie tak dużo, bo śpiąc w akademikach i schroniskach zapłacimy około 550 zł.

- Dla nas to dodatkowe pieniądze - mówi Iwona Żuchniewska, pracownik administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. - A placówki, które akurat nie są w remoncie, nie stoją w wakacje puste.

Podobnie jest w Opolu, Zielonej Górze, Poznaniu, Warszawie czy Gdyni - miastach, w których są uczelnie wyższe. Tylko Uniwersytet Wrocławski w domach studenckich nie prowadzi letniej bazy hotelowej. W Zielonej Górze za nocleg w domu studenckim zapłacimy od 25 zł.

- Miejsc mamy sporo, nie potrzeba rezerwacji. Turyści mogą do nas przyjechać i mieszkać - mówi Mieczysław Lipiński, kierownik domów studenta na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tak jest też na śląskich uczelniach, ale do stolicy regionu przyjeżdża mniej turystów, częściej wybierają akademiki w Cieszynie.

Polskie miasta są pełne atrakcji. To zobacz koniecznie

Opole. 1. Stara Baszta Piastowska koło słynnego amfiteatru. Wszyscy czytelnicy zapewne kojarzą Festiwal Piosenki Polskiej. To właśnie tutaj! 2. Piękna gotycka katedra. Pierwszy kościół w tym miejscu wzniósł król Bolesław Chrobry już w 1005 roku. 3. Odnowione zoo. Jedyne miejsce w Polsce, gdzie są uchatki oraz jedno z dwóch, gdzie spotkasz prawdziwe goryle.

Wrocław. 1. Zachwycająca Aula Leopoldyńska i Wieża Matematyków na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego. 2. Ostrów Tumski, romantyczna wyspa i odnogi Odry z Mostem Zakochanych.
3. Spacer szlakiem wrocławskich krasnali. Małe, magiczne figurki porozrzucane są w różnych miejscach starego miasta.

Zielona Góra. 1. Konkatedra św. Jadwigi. Stary, gotycki hit miasta, pięknie podświetlony nocą.
2. Wieża Braniborska, gdzie mieści się budynek obserwatorium astronomicznego Jana Kaplera.

Toruń. 1. Widok na Stare Miasto w Toruniu z drugiego brzegu Wisły, spacer ogromnym mostem drogowym. Warto wybrać się tu nocą, okolica jest przepięknie podświetlona. 2. Pomnik Mikołaja Kopernika na rynku i jego dom rodzinny.

Trójmiasto. 1. PGE Arena. Stadion-Bursztyn - najpiękniejsze dzieło architektoniczne w Polsce. 2. Spacer nad Motławą i pod zabytkowym żurawiem.

Warszawa. 1. Powiśle i Stare Miasto oraz spacer na Pragę. 2. Kompleks filtrów warszawskich. Cudo inżynierii wodnej (podziemne). 3. Łazienki Królewskie.

Lublin. 1. Zamek królewski z zachwycającą kaplicą. 2. Magiczne uliczki, zaułki Starego Miasta. Nieco prowincjonalne, ale dzięki temu autentyczne.

Kraków. 1. Stary Rynek z kościołem Mariackim. Koniecznie trzeba zwiedzić niedawno otwarte podziemia Rynku. 2. Kazimierz, dawna dzielnica żydowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto