Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w MM: Jak nad morze, to do Ustki!

aglowania
aglowania
Pojechaliśmy do Ustki! To nadmorskie kąpielisko na środkowym wybrzeżu Bałtyku u ujścia rzeki Słupi. Otoczone lasami, łąkami i nadmorskimi wydmami. Dzięki leczniczym właściwościom klimatu Ustka posiada status uzdrowiska.

Ustka jest miastem bardzo charakterystycznym. To połączenie z jednej strony czystych i długich plaż, wielu imprez, również na plaży, oraz biegnącej wzdłuż plaży promenady nadmorskiej, która jest dobrym lekarstwem na dni bez pogody, a po której swego czasu chadzał książę Otto von Bismarck.

Mogłoby się wydawać, że Ustka to tylko plaża i morze. Nic bardziej mylnego, choć z drugiej strony – po to jeździ się nad morze, by godzinami wylegiwać się na gorącym piasku i moczyć nogi (na więcej nie pozwala zimna woda) w Bałtyku.

reklama

Podzielona portem na część wschodnią i zachodnią Ustka tym się wyróżnia spośród innych nadmorskich miejscowości, że poza sezonem życie normalnie się tu toczy. Są bloki, sklepy, małe centrum handlowe. Ale gdy przekroczymy pewną granicę, Ustka staje się już tylko nadmorskim kąpieliskiem. A całe miasteczko, bez żadnej granicy, to jedna wielka historia. Takie trzy w jednym. Pojedźcie i zobaczcie sami.

A co jeszcze w Ustce warto zobaczyć?

Port i molo – to miejsca przede wszystkim dla rybaków, żeglarzy, wędkarzy oraz wszystkich lubiących “morskie przygody”. Ale to także historia. Pierwszy port istniał co najmniej od połowy XIV wieku, a przed I wojną światową Ustka była największym portem handlowym na Pomorzu.

Latarnia morska – wybudowana już w 1892 roku, z ośmiokątną wieżą, mierzy 21,5 metra wysokości. Widać ją z odległości aż 30 km!

Usteckie spichlerze – najstarsze budowle po wschodniej stronie portu (ul. Zaruskiego 1). Wciąż przypominają, że Ustka była jednym z największych ośrodków międzynarodowego handlu.

Umierający wojownik – postać nagiego atlety, ostatkiem sił wznoszącego tarczę z herbem Ustki, to dzieło Josefa Thoraka, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy niemieckich I połowy XX wieku. Był ulubieńcem Hitlera. Pomnik, który odsłonięto 22 stycznia 1922 roku, upamiętnia 76 ustczan poległych w I wojnie światowej (ul. Chopina).

Stara Ustka – uliczki starej Ustki biegną dokładnie tak, jak setki lat temu. Główną była ul. Marynarki Polskiej. Najstarsze zachowane budynki pochodzą z lat 30. XIX wieku i stoją tam do dziś (ulice Kosynierów, Findera, Beniowskiego, Sprzymierzeńców).

Bunkry – skamieliny zimnej wojny – las i wydmy przy plaży zachodniej naszpikowane są wojskowymi fortyfikacjami z lat 50-tych. Połączone podziemnym tunelem oraz ukryte w ziemi betonowe bunkry dla karabinów maszynowych z czasów “zimnej wojny” - taka też może być Ustka.

Muzeum Ziemi Usteckiej – w stałej ekspozycji plany i fotografie ukazujące dawną Ustkę i jej portowy klimat, a także stare dokumenty i sprzęty, należące do jej dawnych i obecnych mieszkańców.

Muzeum Chleba – w całej Polsce jest tylko kilka takich muzeów (jedno z nich mieści się w Radzionkowie). Można w nim obejrzeć stary sprzęt piekarniczy. Są mieszadła do ciast i mast kremowej oraz gofrownice z początku XX wieku. Wśród ciekawostek znajduje się przedwojenny automat do sprzedaży cukierków i jedna z pierwszych lodówek oraz XIX – wieczny pierwowzór lodówek, z czasów, gdy w gospodarstwach domowych nie było jeszcze energii.

Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni – każdego roku na początku lipca Ustka przez trzy dni żyje w świetle sztucznych ogni. Tegoroczny festiwal to sześć prezentujących się w 15-minutowych pokazach firm, spośród których wyłaniany jest zwycięzca. Organizatorem jest dwumiasto Słupsk-Ustka.

Ale Ustka to nie tylko historia, a także, a właściwie – przede wszystkim, miejsce wypoczynku wakacyjnego. MM Silesia zaprasza do tego właśnie miasteczka. Byliśmy, zobaczyliśmy, polecamy.

Okolice Ustki

W okolicach Ustki znajdują się malownicze tereny, które można podziwiać zarówno pedałując po ścieżkach rowerowych, jak również pieszo. To także takie miejscowości jak Rowy, gdzie zaczyna się Słowiński Park Narodowy i słynne ruchome piaski (20 km w linii prostej na wschód), Poddąbie (10 km) czy Orzechowo (5 km). Na zachód zaś mamy najpierw tereny wojskowe, a później niewielki Jarosławiec (około 20 km) i Darłowo oraz Darłówko (40 km).


Restauracje

W sezonie życie w Ustce kręci się wokół promenady, przy której mieści się mnóstwo różnych restauracji, kawiarni czy barów.


Zobacz również:
>> Cieszyn się cieszy
>> Wakacyjny rozkład jazdy w Ustce

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto