Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Śląskim. Mieszkańcy województwa najchętniej grillują. Sport jest mało atrakcyjny [RAPORT]

Aldona Minorczyk-Cichy
arc.
Częstochowianie lubią wycieczki. Bielszczanie i katowiczanie na urlopie biegają, pływają i słuchają muzyki. Z kolei mieszkańcy Rybnika najchętniej usiądą w fotelu z piwem w ręku i obejrzą dobry film. Oto wyniki najnowszego sondażu jaki na zlecenie Dziennika Zachodniego przeprowadził Marketing Research Group.

Na jak długo w ciągu ostatniego roku wyjechali w domu, co lubią robić w wolnym czasie - zapytaliśmy o to kilka dni temu 400 mieszkańców Bielska Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika. Oto wyniki pierwszej części sondażu.

Co piąta kobieta w ciągu ostatniego roku nie wyjechała na urlop. Co czwarta odpoczywała poza domem od 6 do 10 dni. I tylko 14,6 proc. było na wakacjach ponad miesiąc. Na taki luksus mogły sobie pozwolić kobiety młode (od 18 do 29 lat) oraz powyżej 60. roku życia. Mężczyźni woleli dłuższe urlopy, co najmniej dwutygodniowe.

10 dobrych rad dla grillowiczów! [SPRAWDŹ]

W ogóle przez ostatni rok nie było poza miejscem zamieszkania aż 31 proc. osób z wykształceniem podstawowym, 17,6 proc. z zawodowym, 13,4 proc. ze średnim i zaledwie 12,5 proc. z wyższym. To pokazuje, że wykształcenie przekłada się na zamożność.

Bo głównym powodem pozostania latem w domu jest po prostu brak pieniędzy na wyjazd. Także im lepiej ktoś był wykształcony, tym jego wakacje były dłuższe. Niemal połowa osób po studiach wyjechała na od 11 do 30 dni. Zaś co czwarta osoba ze średnim wykształceniem urlopowała się ponad 30 dni!

Co najbardziej lubimy robić na wakacjach? Jeździć na wycieczki i wczasy (61 proc.), spotykać się z przyjaciółmi (57,8 proc.), słuchać muzyki (39,3 proc.). Nie lubimy: leżeć i "nicnierobić" (44,5 proc.), siedzieć przed komputerem (41,3 proc.), czytać książek (29,5 proc.), a także - uprawiać sportów i ćwiczeń rekreacyjnych (27,5 proc.).

Wyjeżdżać na wczasy i wycieczki lubią najbardziej po 60 roku życia. Taka forma wypoczynku kojarzy się im z luksusem. Wybierają ją też aż 43 proc. osób ze średnim wykształceniem.

Sprawdziliśmy też preferencje mieszkańców poszczególnych miast. Wczasy i wycieczki najbardziej lubią mieszkańcy Częstochowy (30 proc. ankietowanych ) i Rybnika (29,5 proc.). Katowiczanie i bielszczanie raczej stronią od tej formy wypoczynku.

Spotkania z przyjaciółmi wybierają panowie w każdym wieku, najczęściej z wykształceniem zawodowym i średnim. Ci po studiach nie przepadają za taką formą spędzania czasu. Najbardziej towarzyscy są mieszkańcy Częstochowy (67 proc. bardzo lubi takie spotkania!), Rybnika i Katowic. Nieco mniej - Bielska Białej.

Sport i ćwiczenia rekreacyjne? Nie jest zbyt dobrze. Aż 36 proc. pań takiemu wypoczynkowi na urlopie mówi zdecydowane "nie". Niemal tyle samo mężczyzn do wysiłku fizycznego podchodzi z największym entuzjazmem. O dziwo co czwarta osoba nie pałająca miłością do sportu to osoba młoda, przed 30-tką.

Lubi go co trzeci "wykształciuch" i co czwarta osoba z wykształceniem zawodowym. Wczasowicze po podstawówce i z maturą wolą wylegiwać się na leżaku z piwem w ręce. Do ruchu najtrudniej nakłonić jest mieszkańców Rybnika. Najchętniej pływają, biegają, chodzą po górach - bielszczanie i katowiczanie.

Wysiadywanie w fotelu przed telewizorem to ulubione zajęcie tak panów, jak i pań zwłaszcza po 60-tce. Wśród młodych (do 29 roku życia) zamiłowanie do tkwienia z nosem przy ekranie wskazało zaledwie 9 proc. ankietowanych. Im niższe wykształcenie tym więcej czasu spędzanego przed tv. Ani jedna osoba po studiach nie zaznaczyła, że to jej ulubiona forma wakacyjnej aktywności, a tylko co ósma wymieniła ją wśród tych ciekawych.

Tymczasem aż co trzecia osoba z wykształceniem podstawowym i co czwarta z zawodowym telewizję i filmy na DVD uznało za urlopowy hit. Katowiczanie i częstochowianie telewizji mówią nie. Z kolei rybniczanie i bielszczanie chętnie usiądą przed ekranem.

Książki podczas urlopu? A fe! - odpowiedziało 41 proc. panów. W lekturze bardzo chętnie zatopi się co czwarta kobieta, pozostałe też, choć z nieco mniejszym entuzjazmem. Bibliotekę lub księgarnię w czasie wakacji odwiedzą osoby starsze i w średnim wieku, oczywiście z wykształceniem wyższym lub lub średnim.

Te przed 30-stką ominą te świątynie książek szerokim łukiem. Podobnie aż 35 proc. mieszkańców Rybnika i zaledwie 16 proc. katowiczan. Ci ostatni książce na urlopie najczęściej przyznawali najwyższą ocenę (32,5 proc. ankietowanych). Równie pozytywnie do czytania nastawieni są częstochowianie (30 proc.).

Muzyki lubimy słuchać wszyscy i to bez względu na wiek i wykształcenie. Najchętniej jednak, bo niemal połowa - posłucha jej na urlopie osób z wykształceniem podstawowym i średnim. Największymi melomanami są katowiczanie (48 proc.) i częstochowianie (41 proc.). Mniejszymi - mieszkańcy Rybnika (co trzeci) i Bielska Białej (37 proc.).

Komputer i wakacje? Na szczęście niechętnie, choć mamy wyjątki. Entuzjastycznie zaledwie po 10 proc. ankietowanych pań i panów. Z dużą niechęcią - aż 46 proc. pań i 36 proc. mężczyzn. Jak należało się spodziewać aż 41 proc. osób młodych surfuje w wakacje po internecie i gra. Wśród seniorów to zaledwie 4 proc.

Ta forma wypoczynków fanów ma głównie w grupie w wykształceniem średnim. Nie preferują jej rybniczanie (aż 42 proc. - odpowiedziało zdecydowanie nie i tylko 10 proc. zaznaczyło maksymalną liczbę punktów). Tolerują częstochowianie i bielszczanie. Zaś mieszkańcy Katowic na widok komputera kręcą nosem.

Zapytaliśmy także o leżenie i "nicnierobienie". Kobiety takim wakacjom dały zdecydowany odpór. Nie - odpowiedziało ich aż 48 proc. Zaś co 10. w zasadzie nie miałaby nic przeciwko takiemu urlopowi. Wśród panów maksymalne zainteresowanie błogim lenistwem wykazuje aż 20 proc. Pozostali w zasadzie też nie specjalnie by protestowali. Najchętniej zalegliby na leżaku o dziwo - ludzie młodzi - aż 24 proc. młodych (do 29 roku) i tylko co dziesiąty po 60-tce.

Taka forma odpoczynku podoba się osobom ze średnim wykształceniem. Wśród pozostałych wywołuje niechęć. Zaskakujące były odpowiedzi mieszkańców Rybnika. Tutaj aż 48 proc., czyli najwięcej odpowiedziało, że lenistwa w wakacje nie toleruje. Jednocześnie aż 21 proc. (też najwięcej!) stwierdziło, że to doskonały pomysł na wakacje. Skrajne postawy prezentowali też częstochowianie (48 proc. przyznało 1 punkt lenistwu, a 17 proc. - maksymalną piątkę).

W Katowicach 43 proc. "nicnierobienia" nie toleruje, 15 proc. - popiera. W Bielsku Białej 39 proc. mówi - nie, i tylko 6 proc. - zdecydowane tak.

Jak wczasy to najlepiej dwutygodniowe

Rozmowa z Krzysztofem Stadlerem, prezesem Marketing Research Group
Jak wypoczywają mieszkańcy śląskiego?
Odpowiedzi respondentów wskazują, że mamy do czynienia z tradycyjnymi formami wypoczynku - od 6 do 2o dni, najchętniej na wczasach i wycieczkach. Powiększa się jednak grupa, która poza miejscem zamieszkania w ubiegłym roku spędziła co najmniej 30 dni - to w sumie 28,5 proc. respondentów.

Jednocześnie niepokojąco duża jest grupa tych, którzy w ogóle z domu nie wyjeżdżają lub te wyjazdy są kilku dniowe.
To także niemal jedna trzecia społeczeństwa. Badanie pokazuje, że mamy do czynienia z pewnym rozwarstwieniem społecznym. Kiedyś w PRL-u dobrze zarabiali pracownicy fizyczni. Nauczyciele i inne osoby po studiach - dużo mniej. Teraz widać, że proporcje się odwracają. Wykształconym częściej żyje się dostatniej, stać ich na wyjazdy.

Ankietowani odpowiedzieli, że sport na wakacjach to nie najlepszy pomysł. Jednocześnie 44,5 proc. z nich stwierdziło, że nie lubią leniuchować. Jak to pan skomentuje?
Mamy tutaj pewną niespójność. Być może nie wypada przyznawać się do tego, że lubimy leniuchować. Z drugiej strony ta niechęć do wysiłku fizycznego też jest bardzo niepokojąca.

Z daleka od książek chce się trzymać co trzeci respondent. To smutne.
Ale prawdziwe. To tendencja, z którą po prostu mamy od dłuższego czasu do czynienia. Odwracamy się od książek na rzecz nowoczesnych mediów. Popularne są audiobooki, internet. Tak po prostu jest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto