Waloryzacja emerytur 2018 TABELA. O ile wzrośnie emerytura i renta po 1 marca?

Jadwiga Jenczelewska
Waloryzacja emerytur 2018 [TABELA]. Bez wątpienia, tegoroczna waloryzacja emerytur, rent i dodatków jest najwyższa od pięciu lat. Ale czy zrekompensuje skutki postępującej inflacji? Sprawdź, o ile wzrosną emerytury i renty po 1 marca.

Waloryzacja emerytur 2018 TABELA. O ile wzrośnie emerytura i renta po 1 marca?

1 marca 2018 roku wzrastają w Polsce emerytury i renty - w wyniku waloryzacji. Nie trzeba składać wniosku, ponieważ ZUS podwyższa świadczenie z urzędu i powiadamia każdego listownie, o ile wzrasta.

Ale już dziś - przeglądając tabele, które publikujemy, a także zapoznając się z prostym mechanizmem przeliczeń, każdy emeryt i rencista może się zorientować, ile pieniędzy dostanie w wyniku waloryzacji. Jej celem jest utrzymanie siły nabywczej pobieranego świadczenia.

W dostosowywaniu wysokości emerytur lub rent do obecnych warunków ekonomicznych używa się tzw. wskaźnika waloryzacji. W tym roku wynosi on 102.98 proc. i jest dużo wyższy niż w 2017 r.; wtedy wynosił zaledwie 100,44 proc. Jeżeli w wyniku pomnożenia emerytury przez ten wskaźnik otrzymywaliśmy kwotę mniejszą niż 10 zł, to waloryzacja i tak wyniosła 10 zł. Ustawodawca bowiem wprowadził wówczas dodatkowy przepis, który gwarantował tzw. minimalną kwotę waloryzacji, czyli owe 10 złotych.

Waloryzacja emerytur 2018
Od czego zależy wskaźnik

Prezes GUS-u na początku roku ogłosił dane dotyczące średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 r. Wyniósł on 102,3. Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 r. wyniósł 3,4 proc. W związku z tym wskaźnik waloryzacji e-merytur i rent w 2018 roku ustalono na poziomie 102,98 proc.

Waloryzacja emerytur 2018
O ile wzrosną świadczenia

Ustalenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie 102,98 proc. powoduje, że najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z FUS o ok. 67,28 zł. Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 47,84 zł, natomiast przeciętna renta rodzinna z FUS - o ok. 57,05 zł. Podwyższone świadczenia będą wypłacane od marca. Oto szczegółowe da-ne dotyczące waloryzacji różnych kategorii świadczeń.

Waloryzacja emerytur 2018

Najniższa emerytura i renta, najniższa renta rodzinna, najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, najniższa renta rolnicza wynoszą:

- przed waloryzacją - 1.000,00 złotych

- po waloryzacji - 1.029,80 zł

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy:

- przed waloryzacją - 750,00 zł

- po waloryzacji- 772,35 zł

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową:

- przed waloryzacją - 900,00 zł

- po waloryzacji - 926,82 zł

Najniższa renta socjalna:

- przed waloryzacją - 840,00 zł

- po waloryzacji - 865,03 zł

Świadczenie przedemerytalne:

- przed waloryzacją - 1.040,00 złotych

- po waloryzacji - 1.070,99 zł

Przeciętna emerytura:

- przed waloryzacją - 2.257,64 zł

- po waloryzacji - 2.324,92 zł

Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy:

- przed waloryzacją - 1.605,22 zł

- po waloryzacji - 1.653,06 zł

Przeciętna renta rodzina:

- przed waloryzacją - 1.914,46 zł

- po waloryzacji - 1.971,51 zł

Policz sobie waloryzację.

W prosty sposób sprawdzisz, Ile ZUS dopłaci Ci w marcu...

Waloryzacja emerytur 2018
Policz sobie waloryzację

W prosty sposób sprawdzisz, Ile ZUS dopłaci Ci w marcu.

Już dzisiaj możesz policzyć sobie, o ile wzrośnie Twoje świadczenie - nie tylko emerytalne, ale także renta socjalna, rodzinna, świadczenie przedemerytalne itp.

Kwotę indywidualnej emerytury (brutto) trzeba pomnożyć przez wskaźnik waloryzacji, który w 2018 roku wynosi 2,98 proc. Oto jak trzeba to zrobić.

Przykład 1

Emerytura, którą pani Wanda odebrała w styczniu tego roku, wynosiła 1.800 zł brutto. Tę kwotę mnożymy przez wskaźnik waloryzacji - czyli przez 2,98 i otrzymujemy liczbę 5364, którą dzielimy przez 100 procent. Wynik dzielenia to 53,64 zł. Właśnie o tyle wzrośnie świadczenie, które wynosiło 1.800 złotych. Zatem od marca emerytura pani Wandy to 1.853,64 zł brutto (w tabeli obok podajemy kwoty netto, czyli po od-liczeniu podatku). Tak samo przeliczamy np. rentę socjalną, rodzinną, świadczenie przedemerytalne itp., ponieważ wskaźnik waloryzacji 2,98 jest taki sam dla wszystkich świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Przykład 2

Pan Janusz otrzymywał - przed waloryzacją - rentę socjalną w wysokości 840,00 złotych. Po przemnożeniu jej przez wskaźnik waloryzacji 2,98, otrzymujemy liczbę 2503,2, którą dzielimy przez 100 procent i otrzymujemy kwotę 25,03 złotych.

Zatem po waloryzacji renta socjalna pana Janusza wyniesie 865,03 zł brutto. (jj)

Najwyższe i najniższe emerytury 2018 w woj. śląskim [RAPORT]

Kto w Twoim mieście otrzymuje najniższe i najwyższe emerytury wypłacane przez oddziały ZUS-u - kliknij TUTAJ i sprawdź!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Polacy biedniejsi od Czechów. Zobacz ranking

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
EMERYTKA

CZAS ROZLICZYĆ ZUS GDZIE SĄ NASZE ODKŁADANE SKŁADKI EMERYTALNO -RENTOWE PRZEPRACOWAŁAM 46 LAT IMAM 1481ZŁ PO REWALORYZACJI CO ZUS ZROBIŁ Z MOIMI SKŁADKAMI RENTY NIE ODEBRAŁAM ANI GROSZA A POWINNAM CZĘŚĆ RENTOWNYCH SKŁADEK MIEĆ DOLICZONE DO EMERYTURY MA 70 LAT JAK MAM ŻYĆ PROSZĘ PANA PREZESA KACZYŃSKIEGO O POMOC EMERYTOM Z ROCZNIKA 1948 I ROZLICZYŁ ZUS

d
dark

Mylisz realną inflację która wynosi obecnie około 7% z tym co nam wmawia rząd i bankierzy czyli dodaj kolejne 4% podatku.

B
BILANS

NO TAK PANI SZYDLO NIEZASTANAWIALA SIE ILE TO JEST DAC SOBIE NAGRODY PRAWIE 70 TYSIECY ZLOTY A TE RENTY I EMERYTURY ICH WYSOKOSC JEST WSKAZNIKIEM OKRADANIA ELIT RZADZACYCH ONI MAJA NAROD POLSKI E CZTERECH LITERACH

d
dokładnie

Podwyżka o 2,98 proc. może i jest najwyższą od pięciu lat, ale z drugiej strony mamy inflację. W tym roku, według rządowych założeń do budżetu, średnioroczna inflacja ma wynieść 2,3 proc. Czyli z blisko 3 proc. podwyżki emerytury zostaje niespełna 0,7 proc. - dużą część tej podwyżki "zje" wzrost cen.

p
prawda na tacy

NIE DODAJĄ, że PIS wprowadził taką inflację w kraju, że np. z każdej danej teraz podwyższonej przez nich 100- wki ( dla lepszego zrozumienia) to tak naprawde warta jest ona tylko 10 zł tej prawdziwej podwyżki. A z 10 zł, to na rekę jest jedna złotówka !.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Waloryzacja emerytur 2018 TABELA. O ile wzrośnie emerytura i renta po 1 marca?

L
Liz

Tylko kto ma godne a kto nie , tylko ci co się po znajomościach ustawili , a reszta żyje w ubóstwie , ci co ciężko pracowali w szkodliwych warunkach też , a ci co całe życie na stołkach siedzieli teraz na emeryturach dobrze mają

m
meryt

Żołądki mamy takie same ale głowy różne a wartość człowieka ocenia się nie po żołądku. A emerytury powinny umożliwiać godne życie,bez konieczności wyboru czy kupić sobie jedzenie, czy leki.

???

Maciarewicz wraz z kolesiami w półtora roku wydali płacąc kartami płatniczymi różne rzeczy 15 milionów złotych !!!!
15 milionów w półtora roku na hotele wyjazdy, zakupy, różne niby cele reprezentacyjne ...od wyborów do teraz. Rząd PO-PSL w latach 2008 - 2012 za 4 lata wydał na te same cele 1,8 miliona zł.
Pytanie za 100 punktów :KTO KRADNIE WIĘCEJ ??

L
Liz

Waloryzacje powinny być kwotowe ,każdy emeryt ma taki sam żołądek , to że jacyś kolesie ustawili się na państwowych posadach i mieli wielkie pensje to nie znaczy że powinni dostawać większe pieniądze

p
pppp

Czemu nie podasz jaką masz emeryturę, że aż 29 zł dostałeś. Jak ci się nie podoba to oddaj tą podwyżkę!!!

j
jjjj

A gdzie byłaś jak Popaprańcy kradli nasze pieniądze na potęgę? Dlaczego wtedy nie reagowałaś? Teraz jesteś wkurzona bo zamknięto łatwe korytko?

b
bad

a dlaczego odwrotnie czasy komuny się skończyły! jak odprowadzałeś małe składki to z czego chcesz dużą emeryturę

b
bad

to trzeba było pracować a nie opierdalać się a teraz by się kase chciało

s
seba k

A Gowin, w radiu Zet proszony o wyjaśnienie wysokiej premii , co sobie sama przyznała, , czyli 68 000 dla Szydło i innych ministrów powiedział , że jak on był Ministrem Spraw Zagranicznych w rządzie PO to pensja była tak mała, że mu nie starczało do pierwszego. . Oj, oj , pensja kilkanaście tysięcy, plus delegacje, diety, samochód służbowy , kierowca, jedzonko w Sejmie za gorsze i do pierwszego mu nie staczało. Chętnie się z nim zamienię na moje 2 100 .

Dodaj ogłoszenie