Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel ma przyszłość. Rozmowa z posłem Wojciechem Saługą

Redakcja
A. Gola
A. Gola Śląsk to czyste technologie węglowe - mówi poseł Saługa
Z posłem Wojciechem Saługą o energetyce

Panie pośle, kiedy powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa?

Program rozwoju energetyki atomowej przewiduje, że w 2020 roku rozpocznie pracę pierwszy blok jądrowy. Rosnący popyt na energię powoduje, że praktycznie nie mamy wyjścia, oprócz rozwijania energetyki konwencjonalnej i z odnawialnych źrodel energii , energetyka jądrowa wydaje się dziś koniecznością, jako jeden z elementów miksu energetycznego. Na Śląsku jest jednak miejsce dla czystych technologii węglowych, żadne plany i opracowania nie przewidują budowy bloków atomowych w naszym regionie.

Czy węgiel jest przyszłością polskiej energetyki?

Obecnie ponad 90 procent energii powstaje z węgla. W 2030 roku ponad połowa energii w Polsce będzie oparta na tym paliwie, choć w miksie energetycznym znajdzie się również miejsce dla źródeł odnawialnych (18 procent), energetyki jądrowej (15 procent) i gazowej (ok. 6 procent). Choć procentowo udział węgla będzie mniejszy, to zapotrzebowanie na węgiel energetyczny będzie większe. Po prostu będziemy zużywać więcej energii.

Czesi skarżą się, że zielona energia podnosi ceny prądu, a obniża konkurencyjność gospodarki. Czy nam też grozi taki czeski scenariusz? Mamy się czego obawiać?

Rzeczywiście, w Czechach stworzono niefortunne przepisy, z których nasi sąsiedzi musieli się wycofać. Okazało się, że poprzez droższą energię słoneczną wzrosła średnia cena energii, co wpłynęło na konkurencyjność gospodarki. W Polsce nie mamy wyjścia, musimy promować zieloną energię, jednak nie możemy zapominać o naszym położeniu geograficznym, realnych możliwościach wytworzenia energii z wody, biomasy i wiatru. Cel narzucony nam przez Unię Europejską, czyli 15 procent zielonej energii w 2020 roku, wydaje się realny, jednak wymaga determinacji ze strony branży. Podstawą energetyki, przy obecnym poziomie dostępnych technologii, będzie energetyka konwencjonalna, czyli w naszym wypadku węglowa i pewnie gazowa.

Czy według Pana wiatraki zaspokoją rosnący popyt na prąd?

Polska nigdy nie będzie zagłębiem zielonej energii. Róża wiatrów jest u nas nie najsilniejsza, okresowa, nie mamy wielkich rzek, olbrzymich połaci lasu i odpowiedniego nasłonecznienia. Eksperci wyliczyli, że energetyka słoneczna opłaca się przy obecnych technologiach w linii poniżej południowej granicy Czech. Rozwijając energetykę wiatrową musimy pamiętać, że wiatraki mogą działać okresowo i w kraju mamy tylko kilka takich miejsc, raczej nie na Śląsku.

Czy wprowadzenie pakietu klimatycznego oznacza kłopoty dla miast górniczych?

Pakiet wprowadza ograniczenia ekologiczne, z którymi polska energetyka musi sobie poradzić. Wynegocjowaliśmy korzystny okres, w którym Polska będzie otrzymywać część darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jest to jednak czas na bardzo poważne inwestycje w sektorze energetycznym. Na Śląsku zdecydowanie powinny one opierać się na węglu, na czystych technologiach węglowych. Oddany dwa lata temu blok węglowy w Łagiszy, przygotowywany do budowy olbrzymi blok w Jaworznie świadczą, że można czyściej wytwarzać energię w oparciu o węgiel. Inwestycje świadczą o tym, że węgiel będzie nadal potrzebny. To dobra wiadomość dla gmin górniczych.

Czy pana zdaniem kampania "Życie po śmieciach" przyczyniła się do zwiększenia świadomości ekologicznej?

Wszystkie kampanie społeczne dobrze prowadzone przyczyniają się do podniesienia świadomości społeczeństwa. Obserwujemy to z roku na rok, dzisiaj śmieci segregujemy, rozglądamy się wokół, mamy czystsze lasy, ulice itd. Takich działań przybywa coraz więcej. Ważne jest, aby społeczeństwo miało świadomość, że nie warto śmiecić. Na problem czystości należy spojrzeć szerzej, dotyczy to też przemysłu, w tym głównie energetyki, która jeszcze 20 lat temu emitowała bardzo dużo zanieczyszczeń. Dziś, mimo że energię wytwarzamy głównie z węgla, emisja zanieczyszczeń jest znacznie mniejsza. Korzystamy na tym wszyscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto