Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel w życiorys wpisany – Zobacz wyjątkową rozmowę ojca i syna o górnictwie, tradycjach i kopalni

Bartłomiej Wortolec
„Węgiel w życiorys wpisany” to interaktywna rozmowa o górnictwie, tradycjach górniczych, bezpieczeństwie i codzienności na kopalni.
„Węgiel w życiorys wpisany” to interaktywna rozmowa o górnictwie, tradycjach górniczych, bezpieczeństwie i codzienności na kopalni. Arek Gola
Z okazji Barbórki, najważniejszego święta górników i ich rodzin, Dziennik Zachodni wraz z Jastrzębską Spółką Węglową przygotował wyjątkowy projekt „Węgiel w życiorys wpisany” – interaktywną rozmowę, w której użytkownicy serwisu mogą zadać pytania doświadczonym górnikom.

„Węgiel w życiorys wpisany” to interaktywna rozmowa o górnictwie, tradycjach górniczych, bezpieczeństwie i codzienności na kopalni. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak naprawdę wygląda praca górników, w jakie przesądy wierzą, a także z jakimi niebezpieczeństwami muszą się liczyć i czego nie można mówić na dole.

- Bez wątpienia górnictwo to temat, który dotyczy wszystkich mieszkańców naszego regionu - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, dyrektor Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Ale w ostatnich latach branża podlegała ogromnym zmianom, kopalni jest coraz mniej, zmniejszyło się też radykalnie zatrudnienie w górnictwie, tak więc warto pokazać ten zawód, to, jak się zmieniał na przestrzeni pokoleń. Chyba nie ma lepszego dnia w ciągu roku niż Barbórka, by pokazać, czym jest prawdziwe górnictwo i czym jest praca górnika - dodaje.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Bohaterami projektu są górnicy z wieloletnim doświadczeniem. To Janusz Kubica, który na kopalni „Pniówek” przepracował 31 lat oraz jego syn - Michał Kubica - pracujący w tym samym miejscu od 11 lat. Michał zaczynając pracę chciał dorównać swojemu ojcu. Jego marzenie udało się zrealizować w 2018 roku.

- Pracuję dokładnie w tym samym miejscu co mój tata. Kiedy usiadłem przy jego biurku, przypomniałem sobie o moim celu. Wzruszyłem się - mówi Michał Kubica, nadsztygar BHP na kopalni KWK Pniówek.

„Węgiel w życiorys wpisany” to sentymentalne spotkanie ojca z synem i „fedrowanie,” czyli rozmowa o pracy, jest przeznaczone właściwie dla każdego. Projekt opiera się na nieliniowym prowadzeniu opowieści.

- Widzowie tego dokumentu mogą zadawać pytania bohaterom. Ogółem w projekcie do wyboru jest trzydzieści pytań dotyczących pracy na kopalni, tradycji, codzienności na dole. Za każdym razem widz ma możliwość wyboru jednego z dwóch pytań, które przenoszą nas w ciągu logicznym do kolejnych niesamowitych historii. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce - dodaje Karol Gruszka, digital manager Dziennika Zachodniego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto