Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Adam Gawęda: Jesteśmy za udzieleniem koncesji dla Złoczewa

MBF
- Jesteśmy za tym, by ta koncesja została udzielona - ,powiedział Adam Gawęda podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. Złoczewa

Posiedzenie zespołu, któremu przewodniczy poseł Małgorzata Janowska z Bełchatowa, odbyło się w środę , 12 lutego. Wzięli w nim udział parlamentarzyści, przedstawiciele PGE GIEK, wiceministr Adam Gawęda, związkowcy z bełchatowskiej kopalni, eksperci.

- Jesteśmy za tym, by ta koncesja została udzielona, co do realizacji inwestycji, bardzo ważnej, która w przyszłości może wykorzystywać również nowoczesne technologie - powiedział Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. - Decyzję biznesową będzie jednak podejmował zarząd PGE, czy PGE GIEK.

Przypomniał też, że decyzja o ostateczej kwstii związanej z udzieleniem koncesji pozostaje w ręku Ministra Środowiska.

Jak dodał, patrząc perspektywicznie, nie powinniśmy ograniczać dostępu do złóż strategicznych. -

- Nasi zachodni sąsiedzi mają silnie rozbudowaną energetykę wiatrową. Jednak w ubiegłym roku, gdyby nie elektrownia Bełchatów, naszym niemieckim sąsiadom groziłby blackout. Gospodarka, instytucje państwowe, osoby prywatne, ale i np. szpitale nie miałyby energii. Czy jesteśmy gotowi, mając na uwzdze naszą odpowiedzialność, by taki scenariusz realizować? Myślę, że nie.

Jak przypomniał Marek Ciapała, wiceprezes PGE GIEK ds. Wytwarzania, obecnie wydobycie w kompleksie Bełchatów jest realizowane w polach "Bełchatów" i "Szczerców".

- Dziś, w latach. 20, wydobycie będzie kształtowało się nieco poniżej 40 mln ton węgla rocznie - mówił na posiedzeniu zespołu. - Planujemy, że to wydobycie będzie możliwe do roku 2030-2032 - dodał. Później będzie się zmniejszać, ponieważ węgiel w tym rejonie powoli będzie się kończył.

Jak przypomniał, pierwszy węgiel ze Złoczewa pojawiłby się w okolicach 2032 roku. - Mógłby już zacząć zastępować to poliwo, które schodziłoby z dwóch obecnych odkrywek - mówi Marek Ciapała.
Zaznaczył jednak, iż wykorzystanie węgla ze złoża Złoczew będzie możliwe dopiero po wypełnieniu warunków przewidzianych w "Programie dla sektora górnictwa węgla brunatnego", który rada Ministrów przyjęła w 2018 roku..

Warunki te to przyjęcie kierunkowej decyzji odnośnie roli węgla brunatnego w krajowym miksie energetycznym w perspektywie długoterminowej, wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które zapewnią przewidywalność ekonomiczną nowych projektów złożowych.

- Spełnienie powyższych warunków zależeć będzie w dużej mierze od otoczenia regulacyjnego zarówno krajowego jak i zagranicznego, a głównie kształtu polityki energetycznej Polski - mówił Marek Ciapała.

Jak podkreślają jednak związkowcy, którzy bali udział w spotkaniu, na posiedzeniu nie padły żadne konkrety, więc ich zapowiedź protestu w Warszawie, zaplanowana na 28 lutego, jest nadal aktualna.
O WYJEŹDZIE DO WARSZAWY CZYTAJ TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto