Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcbork jest bezpieczny, ale nie na drogach. Statystyki policyjne i pożarnicze

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W gminie Więcbork doszło do  24 zdarzeń drogowych. Najczęściej wyjeżdżali do nich druhowie z OSP Więcbork
W gminie Więcbork doszło do 24 zdarzeń drogowych. Najczęściej wyjeżdżali do nich druhowie z OSP Więcbork Marcin Misiak
Ubiegły rok w gminie Więcbork należał do bezpieczniejszych w porównaniu z rokiem 2018, jeśli chodzi o przestępczość. Wzrosła jednak liczba nietrzeźwych kierowców. Na więcborskich drogach zginęły trzy osoby, w tym jedna nieletnia.

Tak wynika ze statystyk przedstawionych przez powiatowych komendantów policji i straży pożarnej na sesji rady miejskiej. W ubiegłym roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej odnotowała w całym powiecie sępoleńskim 573 zdarzenia – w 2018 r. było ich więcej - 886.

W samej gminie Więcbork było ich 199, w tym 157 miejscowych zagrożeń, 34 pożary i 7 fałszywych alarmów. Najczęściej do tych zdarzeń wyjeżdżała jednostka OSP KSRG Więcbork – 148 razy.
- Największe ich nasilenie odnotowaliśmy w miesiącach letnich – 45 w lipcu i po 50 w sierpniu i wrześniu. Wbrew pozorom nie wiążą się z pożarami, lecz z wypadkami drogowymi - zaznaczył komendant KP PSP w Sępólnie Maciej Suchomski.

A tych w całym powiecie było 101, z czego 24 w gminie Więcbork, w których ucierpiało 25 osób. Niestety, trzy osoby, w tym jedna nieletnia poniosły śmierć.Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło w samym mieście. Było ich 45. W Runowie Krajeńskim, przez które przebiega droga wojewódzka, było ich 16.

Więcej nietrzeźwych za kierownicą
W gminie Więcbork wykrywalność przestępstw wzrosła o 5 proc. i wynosi 86,14 proc. Ich liczba jednak spadła. Ogółem Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie odnotowała 201 przestępstw. To o 57 mniej niż w 2018 roku. Z 240 do 128 spadła przestępczość kryminalna wykrywalna na poziomie 82,41 proc. Mniej było kradzieży (z 26 na 21) i kradzieży z włamaniami (z 17 do 5). Wzrosła za to liczba nietrzeźwych kierujących. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 37 takich osób - o 11 więcej niż w roku poprzednim.

TAKIM ARSENAŁEM DYSPONUJE POLSKA POLICJA [ZDJĘCIA]

Aplikacja dla obywateli
Paweł Zawada, komendant powiatowy policji w Sępólnie, podczas omawiania sprawozdania przybliżył również funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń. To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.

- Zachęcam do korzystania z tego narzędzia. To aplikacja, na której mieszkańcy mogą zaznaczyć miejsca, gdzie dostrzegają zagrożenia - podkreślił komendant Zawada.

W powiecie sępoleńskim w ubiegłym roku policja potwierdziła 61 proc. zgłoszeń. Najczęściej dotyczyły przekroczeń prędkości - 408, nielegalnych rajdów samochodowych - 53, nieprawidłowego parkowania - 42, niewłaściwej infrastruktury drogowej - 22, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych - 15 oraz aktów wandalizmu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcbork jest bezpieczny, ale nie na drogach. Statystyki policyjne i pożarnicze - Gazeta Pomorska

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto