MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie inwestycje

Redakcja
FOT. MP
Przedsiębiorstwa wodociągowe stawiają na inwestycje, bo są one konieczne do utrzymania jakości świadczonych usług na wysokim poziomie. Obecnie przede wszystkim budują i modernizują sieć wodociągową oraz kanalizacyjną.

W wielu miastach naszego regionu trwają prace związane z budową i wymianą sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej. Tak wielkich inwestycji jeszcze do niedawna nie było - dziś są możliwe, bo można je zrealizować przy wsparciu środków unijnych. Wiele przedsiębiorstw przeprowadza także prace wyłącznie w oparciu o własne zasoby finansowe. Inwestowanie to nie tylko konieczność - bo przecież duża część sieci na Śląsku pamięta pierwszą połowę ubiegłego wieku - ale i świadectwo dobrego gospodarowania i dalekosiężnego planowania.

- Znaczna część sieci powstała bardzo dawno temu, a materiały użyte do jej budowy były - co tu kryć - bardzo złej jakości - mówi Antoni Górka, ekspert w dziedzinie infrastruktury komunalnej. - W dodatku śląskie przedsiębiorstwa muszą działać w szczególnie trudnym rejonie - na terenach narażonych na szkody górnicze. Z tych powodów wskaźniki awaryjności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej były do niedawna w naszym regionie wysokie. Jednak dzięki nowym inwestycjom od kilku lat przestały rosnąć, a obecnie notujemy stały spadek tego wskaźnika.

Efekty przynosi też modernizacja naszych oczyszczalni. Pozwala ona bowiem spełniać wszystkie normy określone dla wód oczyszczonych w prawie krajowym i europejskim.

Dzięki lepszym rurom i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym zmniejszają się straty wody, a jej jakość poprawia. - Inwestycje na sieci wodociągowej są niezbędnym elementem utrzymania jakości wody na wysokim poziomie - przekonuje Antoni Górka. - Z tego powodu przedsiębiorstwa powinny przywiązywać dużą wagę do sukcesywnej wymiany i odbudowy sieci wodociągowej. Modernizacja nie tylko skutkuje zmniejszeniem awaryjności rurociągów, ale eliminuje także źródło zanieczyszczeń, jakie w wielu przypadkach stanowi zniszczona stalowa sieć lub przyłącze.

Firmy prowadzą też inne działania związane z poprawą jakości usług. Są to działania związane z technologią uzdatniania wody, płukaniem końcówek sieci wodociągowej, montażem regulatorów ciśnienia, modernizacją hydroforni, zabudową zaworów zwrotnych oraz innymi zadaniami inwestycyjnymi związanymi z transportem wody, pozyskiwane m.in. z monitoringu kluczowych punktów na sieci.

Ważna jest jeszcze jedna kwestia, o której nie można zapominać.


Zadbaj o przyłącze i wodomierz

Zdaniem ekspertów, również odbiorca - a nie tylko przedsiębiorstwo wodociągowe - może zadbać o to, żeby było mniej awarii.

Oto prosty przykład: niskie temperatury, jakie odnotowujemy zimą, są często przyczyną zamarznięcia wielu przyłączy wodociągowych. W tej sytuacji odbiorcy alarmują przedsiębiorstwa wodociągowe i zgłaszają braki wody, zapominając, że przyczyna awarii może leżeć po ich stronie. Są to właśnie zamarznięcia przyłączy i wodomierzy głównych. Przyczyną jest niedbałość - niezabezpieczone przyłącza i wodomierze zamarzają bardzo szybko. Tymczasem ich odmrożenie trwa niejednokrotnie kilka godzin. Dlatego powinni dbać o zabezpieczenie przyłączy i wodomierzy głównych. Studzienki z tymi urządzeniami trzeba zabezpieczyć, ocieplić i - co najważniejsze - w czasie mrozów zamykać! To nie tylko działanie we własnym, dobrze pojętym interesie, ale i obowiązek. Zgodnie bowiem z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków "(…) odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie". Niestety, niejednokrotnie odbiorcy nie wywiązują się z tego obowiązku. Pomieszczenia wodomierzowe, którymi najczęściej są piwnice, często mają powybijane szyby w oknach, a temperatura spada w nich poniżej 0°C. Dodatkowo fragmenty sieci stanowiące przyłącze wewnątrz budynku pozostają bez ocieplenia. Warto w tym miejscu dodać, że zgodnie z prawem koszty zakupu i wymiany uszkodzonych z winy odbiorcy zaworów i wodomierzy pokrywa odbiorca. Nie zabezpieczając więc tych urządzeń, sam działa na swoją szkodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto