Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia 2017 - pierwszą gwiazdką jest Wega lub Kapella

O. Krzyżyk
Pierwsza gwiazdka 24 grudnia 2017 to Kapella lub Wega
Pierwsza gwiazdka 24 grudnia 2017 to Kapella lub Wega
O której pierwsza gwiazdka? Nad tym tradycyjnie zastanawia się już wielu. Bo też tradycyjnie 24 grudnia zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Sygnałem, by rozpocząć kolację będzie "pierwsza gwiazdka". Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego, sprawdził jakie obiekty astronomiczne mogą być w tym roku "pierwszą gwiazdką".

Wigilia 2017. Pierwszą gwiazdką będzie Wega lub Kapella - o której godzinie zaświeci na niebie?

Zgodnie z tradycją, zanim usiądziemy do wigilijnego stołu, spoglądamy w niebo w poszukiwaniu „pierwszej gwiazdki”. To ona jest znakiem, by zasiąść do wieczerzy. „Pierwsza gwiazdka” symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. W Biblii możemy przeczytać, że Mędrcy ze Wschodu zobaczyli jasny obiekt na niebie. To właśnie on miał ich doprowadzić do miejsca narodzenia Jezusa.

Przez ostatnie lata „pierwszą gwiazdką” nie była gwiazda. Znak, że można zasiąść do wieczerzy dawały nam planety m.in. Wenus czy Jowisz. To planety w ostatnich latach były najjaśniejszymi punktami na niebie w momencie zapadnięcia zmroku. W tym roku będzie jednak inaczej. W Wigilię pierwszym jasnym obiektem astronomicznym, jaki zobaczymy na niebie, będzie gwiazda.

Pierwsza gwiazdka to Wega lub Kapella

- 24 grudnia, jeżeli niebo będzie pogodne lub zachmurzone w stopniu umiarkowanym, jako „pierwszą gwiazdkę” zobaczymy jedną z dwóch gwiazd. Może to być Wega - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, lub Kapella, czyli najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy - mówi Lech Motyka, dyrektora Planetarium Śląskiego.

Wega będzie widoczna na niebie już około godziny 15.50. Znajdziemy ją w zachodniej części nieba. Z kolei szukając Kapelli należy skierować wzrok w kierunku północno-wschodnim. Kapella powinna być widoczna już około godziny 16.00.

Do tej pory nie ma jednoznacznego wytłumaczenia, jaki to jasny obiekt doprowadził Mędrców do miejsca narodzin Chrystusa. Przede wszystkim nie znamy dokładnej daty narodzin Jezusa. Pod uwagę brane są lata od 7 roku p.n.e. do 2 roku n.e.

- W środowisku naukowym istnieją trzy teorie. Jedna z nich zakłada , że jasnym obiektem, za którym podążali Mędrcy, czyli Gwiazdką Betlejemską, była kometa. Inna teoria mówi, że mogło wtedy dojść do koniunkcji jasnych planet lub wybuchu gwiazdy supernowej - wyjaśnia Lech Motyka.

Przez wiele lat Gwiazdę Betlejemską symbolizował obraz komety. Związane to było ze słynnym freskiem włoskiego malarza Giotto di Bondone z kaplicy dell’Arena w Padwie. Pokazuje on Mędrców składających pokłon Jezusowi. Widnieje na niej gwiazda z długim „warkoczem” - kometa. Ta symbolika pozostała do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto