Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodociągi Ekoodpowiedzialnie

Redakcja

Zarządzanie takim przedsiębiorstwem to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za zdrowie i życie mieszkańców Zabrza. Ponad 850 milionów złotych, jakie wydaliśmy razem z Gminą na inwestycje w ostatnich 10 latach, zmieniło nasze przedsiębiorstwo jak nigdy dotąd. Przed nami kolejne inwestycje. Nasza sieć ciągle się modernizuje. Teraz stoimy przed kolejnym wyzwaniem. Nowe zalecenia WHO oraz Ramowej Dyrektywy Wodnej nakazują opracowanie w ciągu 3 lat procedur postępowania na wypadek pogorszenia się jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie miasta Zabrze. Wiemy już jak to zrobić, teraz pozostaje nam stworzenie tego w formie dokumentu.

Jak sprawdza się stan sieci kanalizacyjnej, do czego wykorzystuje się samochody ciśnieniowo-ssące, jak wykrywa się bakterie w wodzie - tych i innych rzeczy będzie można dowiedzieć się podczas pikniku Ekoodpowiedzialnie. Wiedzą będą się dzielić Katowickie Wodociągi, jeden z partnerów imprezy, która odbędzie się w sobotę 19 maja na terenie Katowickiego Parku Leśnego.

Katowickie Wodociągi na co dzień zaopatrują w wodę mieszkańców Katowic oraz oczyszczają odprowadzane od nich ścieki. Podczas pikniku Ekoodpowiedzialnie uchylą rąbka tajemnicy i pokażą od kuchni elementy swojej działalności. Na stoisku firmowym m.in. będzie można zobaczyć sprzęt używany w codziennej pracy, wziąć udział w pokazach badania smaku wody i wykrywania bakterii grupy coli oraz napić się wody bezpośrednio z sieci. Będzie też okazja, by zwiedzić oczyszczalnię ścieków. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursach czy grze terenowej.

Od środka

Każdego dnia pracownicy wodociągów sprawdzają stan sieci, usuwają awarie czy zatory. Wykorzystują do tego specjalistyczny sprzęt, który będzie można zobaczyć podczas pikniku Ekoodpowiedzialnie.

Samochód Cappellotto, służący do czyszczenia hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnej z funkcją recyklingu wody, z pewnością zrobi wrażenie i na dzieciach i na dorosłych. Wyposażony jest w najnowocześniejsze rozwiązania kon-strukcyjno-technologiczne. Za pomocą odpowiedniego ciśnienia zasysa wodę z kanalizacji, oddziela zanieczyszczenia od wody, odpady zagęszcza, a odzyskaną wodę, oczyszczoną w siedmiu cyklonach, wykorzystuje do dalszej pracy przy czyszczeniu kanalizacji. W praktyce pozwala to na możliwość ciągłej pracy bez konieczności częstych zjazdów na oczyszczalnie ścieków w celu zrzutu odessanych nieczystości i uzupełnienia wody. Dodatkowo wyposażony jest również w pompy o wysokich parametrach technicznych, co pozwala czyścić kanalizację o dużym przekroju oraz zasysać nieczystości z głębokości do 16 m.

Dzięki bardzo nowoczesnej kamerze do inspekcji sieci kanalizacyjnej, będzie można zajrzeć do wnętrza rury. Na co dzień dzięki niej pracownicy wodociągów sprawdzają stan techniczny sieci oraz typują sieci do remontu. Taka kontrola sieci zapobiega powstawaniu zapadlisk, a tym samym zapewnia ciągłość odbioru ścieków. Uczestnicy pikniku na chwilę będą mogli stać się operatorami kamery i za jej pomocą poszukać przedmiotów ukrytych w rurze. Dla uczestników gry terenowej będzie to jedno z zadań, którego wykonanie na czas da im możliwość zdobycia cennych punktów.

Jeśli ktoś zechce poczuć się jak operator minikoparki, będzie miał okazję wsiąść do kabiny. Choć to sprzęt niewielkich gabarytów, to charakteryzuje się potężną mocą, niskim zużyciem paliwa oraz bardzo łatwą obsługą. Tryb pracy eco umożliwia skuteczną pracę przy zmniejszonej ilości obrotów, co jest zaletą dla środowiska.

Powąchać, dotknąć, zobaczyć

Każdego dnia laboratorium Katowickich Wodociągów monitoruje jakość wody dostarczanej do mieszkańców miasta. Wykonuje badania fizykochemiczne i bakteriologiczne. Od 2016 roku posiada też pracownię badań sensorycznych, w której ocenia smak i zapach wody. Podczas pikniku na stanowisku Katowickich Wodociągów od 12.00 do 15.00 odbędą się pokazy niektórych wykonywanych badań oraz drobnego sprzętu laboratoryjnego. Będzie można stać się testerem zapachów, zobaczyć, jak oznacza się zawartość chloru w wodzie i wykrywa bakterie grupy coli czy też wziąć do ręki przedmioty na co dzień wykorzystywane przez laborantów.

W tym samym czasie będzie można zobaczyć oczyszczalnię Gigablok, która nieustannie oczyszcza ścieki ze znacznej części Katowic. W trakcie imprezy zaplanowano dwie wycieczki o godzinie 12.15 i 13.15. Bezpłatny bus do oczyszczalni będzie odjeżdżał z przystanku przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej i Trzech Stawów. Zwiedzanie największej i najnowocześniejszej katowickiej oczyszczalni odbywa się wyznaczoną 1,5-kilometrową trasą Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK. Wycieczka rozpoczyna się od projekcji jednego z dwóch fabularnych filmów edukacyjnych. Film „Giga” to historia pieska, który brutalnie potraktowany przez ludzi został wrzucony do kanalizacji i przypłynął do oczyszczalni. Film „Marcin” jest wycieczką dwóch braci trasą wody w przyrodzie - od źródeł do oczyszczalni i z powrotem do rzeki. Po projekcji przewodnik prezentuje pracę oczyszczalni i oprowadza trasą, jaką pokonują ścieki od momentu wpłynięcia do oczyszczalni do odprowadzenia wód po oczyszczeniu do środowiska. Po drodze pokazuje komory fermentacyjne osadu, w których można wyprodukować do 300 m sześc. biogazu na godzinę, a następnie uzyskiwane z niego energię elektryczną i cieplną. Wycieczka przeznaczona jest dla osób od 8. roku życia. Liczba miejsc ograniczona. W wyciecze jednorazowo może wziąć udział maksymalnie 20 osób.

Trochę wody dla ochłody

Katowickie Wodociągi dbają nie tylko o codzienne dostarczenie wody do domów mieszkańców Katowic. W upalne dni ustawiają w mieście kurtyny wodne i zamgławiacze, by schłodzić gorące powietrze. Za pomocą dysz urządzenia rozpylają wodę pod ciśnieniem tworząc przyjemną mgiełkę. Dzięki uniwersalnej szybkozłączce oraz zaworowi można je podłączyć do standardowego kranu lub hydrantu. Przy stoisku Katowickich Wodociągów podczas pikniku Ekoodpowiedzialnie stanie kurtyna wodna, która zawsze daje wiele frajdy dzieciom oraz przynosi ulgę w upalne dni.

Wszystkim spragnionym, Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do wody podawanej z zabytkowego saturatora SW-2. Jest to jeden z trzech sprawnych tego typu egzemplarzy w kraju. Został wyprodukowany w Katowickich Zakładach Metalowych „DOMGOS” w Rudzie Śląskiej. Woda sodowa z saturatora to element nieodzownie związany i kojarzony z latami PRL-u. Podczas pikniku saturator będzie podłączony do sieci wodociągowej. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł za darmo ugasić pragnienie wodą sodową lub wodą sodową z sokiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto