Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOJ. ŚLĄSKIE: Regionalizm przegrywa z... biesiadnym hitem

Agata Pustułka
Młodzi Ślązacy niewiele wiedzą o przeszłości regionu, bo szkoła ich tego nie uczy.
Młodzi Ślązacy niewiele wiedzą o przeszłości regionu, bo szkoła ich tego nie uczy. fot. Mikołaj Suchan.
Statystyczny Ślązak ma mniejsze zaufanie do instytucji i urzędów niż statystyczny Polak i rzadziej deklaruje chęć opuszczenia swojej małej ojczyzny. Ale wie o niej niewiele.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z trudem potrafią wymienić tzw. Wielkiego Ślązaka, a jeśli już, to wymieniają Wojciecha Korfantego. Dyżurny Ślązak Kraju, czyli Kazimierz Kutz, w badaniach śląskich socjologów, którzy przepytali ok. 4 tys. młodych ludzi, miał mniej wskazań od Adama Małysza.

- Szkoła degraduje kulturę regionalną, jest usypiana biesiadnymi szlagierami - ocenia dr Tomasz Nawrocki, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Czy jest więc sens, by walczyć o uznanie języka śląskiego i formułować postulat autonomii, skoro młode pokolenie nie jest tym zainteresowane? Wczoraj zastanawiali się nad tym uczestnicy konferencji naukowej na UŚ, poświęconej problemom regionalnej tożsamości. - Śląska tożsamość budowana jest na stereotypach, a to fałszowanie stanu rzeczywistego - mówi dr Adam Bartoszek.


Decentralizacja
Grażyna Staniszewska, kandydatka na prezydenta Bielska-Białej
Gdy mieszkańcy Podbeskidzia słyszą postulaty autonomii Śląska, to nóż im się w kieszeni otwiera. Każdy taki postulat burzy z trudem uzyskany consensus dotyczący powstania województwa śląskiego z województw katowickiego, częstochowskiego i bielskiego. Jestem zwolenniczką decentralizacji, ale nie autonomii. Jesteśmy przede wszystkim Polakami i dążenie do autonomii na wzór hiszpańskich regionów jest nieporozumieniem.


Autonomia
Jerzy Gorzelik, prezes Ruchu Autonomii Śląska
Trzeba zacząć poważną dyskusję o zmianie ustroju województwa śląskiego. Naszym zdaniem autonomia będzie sprzyjać rozwojowi Śląska. Proponujemy nowy statut organiczny dla województwa, który da większą samodzielność finansową i możliwość ustanawiania rozwiązań prawnych. Nasz program Autonomia 2020 mówi o konkretnych krokach i celach. Prezentujemy postulaty ważne dla mieszkańców regionu. Ich realizacja w przypadku partii politycznych zależy od woli centrali. My nie mamy tych obciążeń.


Różnorodność
Dariusz Jurek, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
Nie można tworzyć sztucznego regionu autonomicznego na bazie sztucznej śląskiej tożsamości. Siłą naszego województwa jest różnorodność. Zagłębie ma problem, bo nie ma mocnych elit politycznych, które zabrałyby głos w ważnych regionalnych dyskusjach. Prawda jest taka, że potrzebujemy kilku zagłębiowskich Kutzów.

Moim zdaniem, trzeba zmienić nazwę województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto