Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolny czas na łonie natury? Oto kilka prostych zasad

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Wakacje powoli się rozpoczynają, a pogoda za oknem zachęca do wspólnego spędzania czasu na łonie przyrody. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać, zanim wybierzemy się na plenerową wycieczkę. Dzięki temu, spędzimy czas wolny przyjemniej i w zgodzie z naturą, która odwdzięczy się nam pięknymi widokami i śpiewem ptaków dookoła.

1. Nie zostawiaj śmieci

Wybierając się na wyprawę do lasu, nad jezioro czy w góry, często zabieramy ze sobą dużo prowiantu. Woda w plastikowych butelkach, batoniki, kiełbaski, jednorazowy grill, puszki itd. Po udanym biwaku jednak często zapominamy, że należy po sobie posprzątać, czego efektem są wkomponowane w leśne krajobrazy szklane butelki, foliowe opakowania i mnóstwo innych śmieci. Pakując się na taki wypad nie zapomnijmy więc o worku na śmieci, do którego spakujemy nasze odpadki i wyrzucimy je w odpowiednim miejscu. W końcu, jeśli mamy siłę wnieść pod górę kilka kilogramów jedzenia, nie będzie dla nas problemem zniesienie o wiele lżejszych śmieci.

2. Nie kupuj plastikowych, jednorazowych sztućców

Świat tonie w plastiku. Średnio, każdy Polak zużywa około 29 kg plastiku rocznie, a Amerykanin – aż 84 kg,
informuje serwis Omnicalculator.com, na którym grupa naukowców z Polski opracowała kalkulator liczący zużycie tego szkodliwego tworzywa. Pomnóżmy te liczby przez ilość obywateli, a otrzymamy górę plastiku, z której bardzo duża część w żaden sposób nie jest odzyskiwana i trafia wprost do oceanów. Dlatego starajmy się nie dokładać własnych pięciu groszy do katastrofy ekologicznej i ograniczmy kupowanie plastikowych, jednorazowych sztućców, kubków i opakowań. Zamiast tego, organizując grilla czy ognisko, postawmy na ekologiczne, drewniane sztućce i kubki, które nie dość, że są lekkie, to na dodatek można używać je kilkukrotnie! Warte sprawdzenia są także jadalne talerze z otrębów pszennych, które będą stanowić smakowitą atrakcję na grillu.

3. Ostrożnie z ogniem!

Do niebezpiecznego dla zwierząt i ludzi pożaru lasu wystarczy jedna iskra. Choć brzmi to bardzo błaho, jest to niestety prawda. Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, za ponad 90% pożarów lasów odpowiadają właśnie ludzie. Tylko w 2019 roku strażacy gasili ponad 9,2 tys. takich przypadków. Jeden papieros, wyrzucony w przesuszoną trawę w lesie lub przez okno samochodu wystarczy, żeby rozpętać ogień. Dużą rolę w pożarach lasów odgrywają także ogniska, rozpalane w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Jeśli już organizujemy ognisko w plenerze, pamiętajmy, aby nie robić go zbyt blisko drzew, krzewów i traw, oraz ogrodzić palenisko kamieniami. Po skończonym biwaku nie zapomnijmy zalać paleniska wodą – rozgrzane drewno i węgiel mogą stanowić źródło pożaru nawet kilka godzin po naszym odejściu.

4. Szanuj przyrodę i dzikie zwierzęta

Będąc w lesie, na polanie czy w parku narodowym pamiętajmy – to my jesteśmy gośćmi. Dlatego zachowujmy się, jak na gości przystało i z szacunkiem traktujmy dom zwierząt. Nie łammy młodych drzew i gałęzi, nie depczmy kwiatów, nie niszczmy mrowisk, gniazd i nor, nie schodźmy z wyznaczonych szlaków w parkach narodowych i krajobrazowych. A przed wyjściem na spacer, poświęćmy kilka minut aby dowiedzieć się, jakie chronione gatunki roślin i zwierząt występują w miejscu, w które się wybieramy. Takie informacje znajdziemy m.in. na stronach internetowych właściwych nadleśnictw lub parków. Dzięki temu, będziemy bogatsi w wiedzę, a spotkanie chronionego kwiatu czy drzewa sprawi nam wiele radości.
Bardzo ważne jest także, aby w nie hałasować – dzikie zwierzęta boją się obcych odgłosów i przez to płoszą się, uciekając w panice np. na drogę, gdzie grozi im śmierć ze strony samochodów. W końcu nie po to idziemy w góry czy do lasu, aby słuchać z przenośnego głośnika muzyki na cały regulator.
Gdy już spotkamy dzikie zwierzę podczas naszej wędrówki pamiętajmy, aby nie dokarmiać go, nie głaskać a najlepiej – w ogóle do niego nie podchodzić. Zwłaszcza dotyczy do młodych zwierząt, np. małych saren czy zajęcy, które tylko pozornie mogą wydawać się nam opuszczone przez matkę. Jeśli spotkane zwierzę jest ranne, powiadommy o tym fakcie nadleśnictwo lub służby ratunkowe, które wiedzą, jak zachowywać się w takich sytuacjach.
Stosując się do tych kilku prostych zasad możemy mieć pewność, że na łonie natury spędzimy czas bezpiecznie, miło i przyjemnie, z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku i szacunku do otaczającej nas przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto