Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn - Miejsce godne uwagi

Redakcja
Wolsztyn to miasteczko położone w województwie wielkopolskim, na pograniczu pojezierzy Poznańskiego 
i Lubuskiego.

Lokalizacja na przesmyku dwóch jezior – Wolsztyńskiego i Berzyńskiego oraz usytuowanie na trasie Poznań – Zielona Góra sprzyja turystyce. Atrakcje turystyczne, przyroda, kryta pływalnia, liczne ośrodki turystyczne, kąpieliska sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na wypoczynek. Miejsce godne uwagi!

Wśród obiektów wartych odwiedzenia najciekawszą bez wątpienia jest Parowozownia, jedyna czynna 
na świecie! To niepowtarzalne miejsce, gdzie każdego dnia można jeszcze zobaczyć parowóz wyruszający w trasę z planowym pociągiem osobowym. Są muzea czy skanseny lokomotyw, lecz nigdzie indziej parowozy nie są już wykorzystywane do prowadzenia planowych pociągów.

Co roku, na przełomie kwietnia i maja Wolsztyn staje się miejscem spotkań wielu tysięcy miłośników parowych maszyn, którzy przyjeżdżają tu za sprawą niepowtarzalnej imprezy, jaką jest „Parada Parowozów”.

Parowozownia to cała infrastruktura techniczna związana z utrzymaniem i obsługą lokomotyw; ponad 100-letnia ośmiostanowiskowa hala postojowa, żurawie wodne jedne z najstarszych w Polsce, obrotnica, a także warsztaty węglowe, kanał oczystkowy oraz 2 stare dźwigi węglowe, które są nadal sprawne.
Dla zwiedzających przygotowano również salę wystawową przedstawiającą przekrój historii kolei w regionie wolsztyńskim. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje makieta w skali H0 przedstawiająca fragment stacji Wolsztyn obejmujący parowozownię i przyległy układ torów.


Poza tym pośród atrakcji turystycznych Wolsztyna znajdują się miejsca związane z wybitnymi postaciami, które swoją działalność wpisały w historię Wolsztyna. Są to Muzeum Roberta Kocha – jednego z twórców mikrobiologii lekarskiej, noblisty, odkrywcy prątków gruźlicy i zarazków wąglika oraz Muzeum Marcina Rożka – znanego wielkopolskiego rzeźbiarza, który w latach 30-tych XX wieku mieszkał i tworzył w Wolsztynie, autora m.in. pomnika 
B. Chrobrego w Gnieźnie.


Ciekawym miejscem jest także Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, położony na obrzeżach Wolsztyna, nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego. Na obszarze 3,5 ha zgromadzono obiekty i eksponaty pochodzące z terenów pogranicza wielkopolsko-lubuskiego – znajduje się tu kilkanaście budynków architektury wiejskiej oraz wspaniały, nadal sprawny, wiatrak – koźlak.

Przyjemnością jest także spacer urokliwymi zadbanymi uliczkami miasta, bogato ukwieconymi 
do pozostałych ciekawych miejsc, jak usytuowany nad jeziorem zespół pałacowo-parkowy, skąd malowniczą promenadą wzdłuż Jeziora Wolsztyńskiego z licznymi mostami, punktami widokowymi można dojść 
do odrestaurowanego w 2010 r. Rynku czy dalej do kościoła farnego pw. NMP Niepokalanie Poczętej, 
w sąsiedztwie, którego znajduje się dom z tablicą upamiętniającą kolejnego sławnego wolsztynianina - Józefa Marię Hoene Wrońskiego – zasłużonego matematyka, filozofa, ekonomistę.

Gmina Wolsztyn to także punkt na przebiegającym przez Polskę Szlaku Cysterskim – zespół klasztorny 
z kościołem św. Jakuba w Obrze. Ze współczesnej działalności obecnych gospodarzy obiektu – Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - na uwagę zasługuje Muzeum Misyjne obrazujące prace kapłanów na misjach 
we wszystkich zakątkach świata oraz skarbiec z zabytkami sztuki sakralnej sięgający XV-XIX wieku.

Dla aktywnych Gmina Wolsztyn przygotowała sieć interesujących szlaków rowerowych prezentujących bogactwo dziedzictwa kulturowego /pałace w Gościeszynie, Wroniawach, Chorzeminie/ i przyrodniczego /rezerwat przyrodniczy „Chorzemińskie Bagno”/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto