Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wreszcie na swoim

Redakcja
Na ulicy Czeladzkiej w Siemianowicach rozpoczęto już prace modernizacyjne
Na ulicy Czeladzkiej w Siemianowicach rozpoczęto już prace modernizacyjne Fot. Archiwum
Z początkiem 2010 roku Siemianowice Śląskie przejęły swoje sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Stanowi to zwieńczenie trwającej od 16 lat wytężonej pracy radnych, ich starań i zabiegów. Nareszcie udało się - do Siemianowic powrócił majątek zabrany miastu 35 lat wcześniej.

31 grudnia 2009 roku nastąpiło przekazanie Zakładów wydzielonych z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach na rzecz Mysłowic, Imielina, gminy Chełm Śląski, a także Siemianowic Śląskich, które przejęły Zakład nr 2. Następnie gminy wniosły je do utworzonych na swoim terenie gminnych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych. W przypadku Siemianowic jest to Aqua-Sprint Sp. z o.o. (ze 100% udziałem gminy), która od 1 stycznia 2010 roku odpowiedzialna jest za usługi wodociągowo-kanalizacyjne na terenie miasta.

Odzyskanie przez miasto wodociągów niesie za sobą ogromne i długotrwałe korzyści. Sprawna infrastruktura, w tym oczywiście sieć wodociągowo-kanalizacyjna, niezbędna jest, by jakiekolwiek miasto było dobrym miejscem do życia, by stało się jak najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. Dzięki odzyskaniu tego nieocenionego skarbu Siemianowice mogą już same ustalać wysokość ceny za wodę i odprowadzanie ścieków. A ta, uchwalona aż na 18 miesięcy, mimo podwyżek cen energii elektrycznej, jest obecnie najniższa w regionie. Otwiera się też droga dla funduszy z Unii Europejskiej na kanalizację i oczyszczanie ścieków. Wcześniej miasto pozbawione prawa własności do swojej sieci, pozbawione było prawa i do nich.

Własna sieć oznacza też możliwość samodzielnego decydowania o kierunku inwestycji. - To my w najbliższych latach będziemy decydować o tym, gdzie robić remonty. Wcześniej nie mieliśmy 100 % rozeznania, korzystaliśmy z sugestii katowickiej spółki, jaką dzielnicę remontować, co odbudować. Teraz to będzie nasza decyzja. W ten sposób pójdziemy do przodu - mówi Piotr Komraus, prezes Aqua-Sprint Sp. z o. o. Z możliwości tych od razu też skorzystano, wyrównano ciśnienia w sieci, co pozwoliło rozwiązać problemy z nadmierną ilością awarii, a niedawno zakończyła się modernizacja hydroforni "Chemik", dzięki której siemianowiczanom mieszkającym w jej sąsiedztwie nie będzie doskwierał już hałas. Usprawni ona też pracę oraz pozwoli na duże oszczędności energii elektrycznej. Na terenie miasta przeprowadzane są także inne prace remontowe, a kolejne czekają już w kolejce.

Podobnie wygląda sprawa zakupu czy wymiany sprzętu, który przybył z RPWiK w Katowicach mocno już wyeksploatowany i już najwyższy czas, by go wymienić. Pierwszym krokiem był zakup nowej koparki Caterpillar, która wyzwoliła załogę od kaprysów starego, zużytego sprzętu. Wyremontowano też zabytkowy budynek dawnej siedziby dyrekcji huty "Jedność", w którym powstało nowoczesne biuro obsługi klienta. Dzięki niemu siemianowiczanie nie muszą już jeździć do Katowic, by załatwić swoje sprawy dotyczące usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

Wreszcie podatki z usług wodociągowo-kanalizacyjnych pozostaną w Siemianowicach, a to oznacza duże dodatkowe pieniądze w kasie miejskiej. Pieniądze, które będą mogły być dobrze zainwestowane.

Od lat odzyskanie wodociągów było jednym z priorytetów dla władz samorządowych. Teraz, kiedy już się to udało, pozostaje tylko mądrze wykorzystać uzyskane wraz z tym możliwości.

Powrót do normalności

Jacek Guzy, prezydent miasta Siemianowice Śląskie
Powstanie siemianowickich wodociągów Aqua-Sprint, ze stuprocentowym udziałem gminy, to zdecydowany powrót do normalności. Wreszcie sami decydujemy o swojej wodzie i kanalizacji. W tym przypadku warto zwrócić uwagę szczególnie na jeden element. Otóż, będąc jeszcze w strukturach Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach, nie mogliśmy starać się o fundusze strukturalne Unii Europejskiej w ramach określonych prac wodno-kanalizacyjnych. Teraz wszystko się zmieniło i możemy walczyć o pieniądze na własny rachunek.

Kolejna ważna rzecz: obecnie możemy sami decydować o rozwoju spółki. Przykładem jest pionierska, na skalę całego kraju, działalność Aqua-Sprint w kwestii partnerstwa publiczno-prywatnego. Bacznie nasze poczynania obserwują przedstawiciele rządu. Stajemy się po prostu wzorem dla innych. Nie ma więc cienia wątpliwości, że przejęcie siemianowickiej części majątku od RPWiK w Katowicach było strzałem w dziesiątkę.

Korzystna sytuacja dla miasta

Andrzej Gościniak, przewodniczący Rady Miasta Siemianowice Śląskie
Wszystkie Rady Miasta, Zarządy Miasta i prezydenci kolejnych kadencji czynili energiczne starania o przejęcie naszego mienia w postaci całej infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej. Te wspólne, wieloletnie starania zwieńczone zostały dopiero teraz, dzięki czemu zwrócono nam nasz majątek, powstała Aqua-Sprint - nasze siemianowickie wodociągi i teraz sami możemy decydować o swoim. To najkorzystniejsza sytuacja zarówno dla miasta, jak i dla mieszkańców. To strategiczna i podstawowa kwestia i co do tego powinien istnieć w naszym mieście konsensus. Chcemy wszyscy, by nasze siemianowickie wodociągi były jak najlepsze, by były wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, by znakomicie działał - tutaj możemy mieć różne oceny, ja jednak mam duże zaufanie zarówno do załogi naszego przedsiębiorstwa, która już pokazała swe zaangażowanie i sprawną pracę, jak i do jego kierownictwa, z osobą prezesa Piotra Komrausa, sprawnego menedżera, na czele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto