Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnym głosem za czystym powietrzem

Redakcja
W tej sprawie nie ma podziałów ani różnicy zdań. W tej sprawie wszyscy mówią jednym, wspólnym głosem: czyste powietrze dla Śląska to dziś jedna z najważniejszych potrzeb i trzeba zrobić wszystko, aby poradzić sobie ze smogiem. Niezykle ważną rolę odgrywa w „krucjacie” na rzecz czystego powietrza Kościół katolicki. I dobrze, bo czas na „biadolenie” o niemożności już się skończył. Teraz jest czas na działanie i na wsparcie autorytetów.

Biskupi w sprawie troski o jakość powietrza
„Stajemy przed poważnym wyzwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy” - napisali biskupi czterech diecezji położonych na terenie województwa śląskiego we wspólnym komunikacie, który został odczytany we wszystkich parafiach.

Wspólne „Słowo biskupów diecezji z terenu województwa śląskiego w sprawie troski o jakość powietrza” podpisali: abp Wiktor Skworc z archidiecezji katowickiej, bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej, bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej oraz bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej. W dokumencie biskupi zaznaczyli, że zwracają się do wiernych w ważnej sprawie społecznej, jaką jest negatywne zjawisko tzw. niskiej emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych, powodujących zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym.

Metropolita katowicki, arcybiskup Skworc mówił już wcześniej (podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, w której uczestniczył), że prócz współpracy instytucji ważna jest postawa każdego człowieka. - To nasza osobista odpowiedzialność - podkreślił arcybiskup. - Samoświadomość, że można dbać o środowisko, że mogę okazać się dobrym gospodarzem naszej ziemi - podsumował.

List pisany działaniami…
List śląskich biskupów jest jednym z efektów współpracy pomiędzy katowickim Kościołem oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak nie tylko, bo wśród innych działań wymienić można m.in. VII konferencję „Od miasta do metropolii” na temat ochrony powietrza, udział przedstawicieli WFOŚiGW wraz z prezesem Andrzejem Pilotem w spotkaniu księży dziekanów w Brennej oraz apel arcybiskupa Wiktora Skworca podczas Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich.

Hierarcha odniósł się wówczas po raz pierwszy do problemów wynikających z zanieczyszczania powietrza. „Nie przyczyniajmy się do zatruwania się nawzajem” - wezwał abp Wiktor Skworc. „Podejmijmy wspólny, ekumeniczny właśnie i ekonomiczny wysiłek w tym zakresie! W tej sprawie trzeba współpracy wszystkich podmiotów życia społecznego, zwłaszcza rządu i samorządu oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości. Myślę, że to zadanie musimy na Śląsku wspólnie podjąć” - apelował metropolita katowicki.

Samorząd, Kościół, ekolodzy
O zanieczyszczeniu powietrza mówiono też podczas XV Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Jak ważny jest to problem, świadczy fakt, że konieczność walki ze smogiem widzą zarówno samorządowcy, ekolodzy, jak i Kościół. - Każdy głos wsparcia w walce z niską emisją jest potrzebny - podkreślił marszałek Wojciech Saługa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto