Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki próbnych matur analizowane przez kuratorium

Katarzyna Piotrowiak
Gimnazjaliści będą zdawać w tym roku tzw. małą maturę.
Gimnazjaliści będą zdawać w tym roku tzw. małą maturę. fot. Andrzej Szozda.
Matura zbliża się nieubłaganie, więc strach rośnie. O tym, co uczniowie osiągnęli przez ostatnie trzy lata nauki w szkole ponadgimnazjalnej, przekonaliśmy się w grudniu, kiedy ogłoszone zostały wyniki próbnej matury z matematyki. Aż 37,4 proc. uczniów, którzy w maju będą zdawać maturę, oblało egzamin. Na poprawę zostało im niewiele czasu.

Źle jest zresztą już w gimnazjach. Bytom, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice - uczniowie w tych trzech miastach mieli w zeszłorocznym egzaminie gimnazjalnym najgorsze w naszym regionie noty. I co? Niewiele! Po ogłoszeniu wyników Śląska Społeczna Rada Oświatowa złożyła do Ministerstwa Edukacji Narodowej skargę na nieefektywny nadzór pedagogiczny. Rodzice z ŚSRO napisali, że trzeba konkretnych działań, a "nastolatki z tych miast nie różnią się od swoich rówieśników z innych miejscowości", zaś "do poprawy wyników należy zaangażować zarówno siły kuratoryjne, jak i samorządowe". Rodzice z ŚSRO dodali także, że trzeba przeanalizować wyniki najsłabszych szkół, a jeśli zajdzie potrzeba zmienić... dyrektora szkoły. Minęło kilka miesięcy i gwałtownych zmian brak.

Teraz za analizę wyników egzaminacyjnych wzięło się kuratorium.

- Niestety, nie wszystkie gimnazja w pełni analizują wyniki, jakie osiągają ich uczniowie - przyznaje Stanisław Faber, śląski kurator oświaty, który przygląda się wynikom próbnych matur oraz egzaminów gimnazjalnych wybranych szkół. Zostaną one omówione na spotkaniach z nauczycielami oraz samorządowcami.

- Obecnie analizujemy wybrane szkoły i sprawdzamy, jakie podjęli działania w celu poprawienia wyników. To konieczność, ponieważ już w 2012 roku gimnazjaliści będą zdawali egzamin według nowych zasad - dodaje kurator oświaty.

Egzamin, zwany także małą maturą, będzie wymagał bardzo dobrego przygotowania. Dzieci będą musiały napisać kilka testów. Pierwszy z części humanistycznej, czyli z języka polskiego z elementami historii i wiedzy o społeczeństwie, drugi będzie zawierał zadania z matematyki z elementami biologii, fizyki i chemii. Trzeci i ostatni sprawdzi umiejętności z języka obcego na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

- Staramy się zachęcić samorządy do współpracy, a szkoły ponadgimnazjalne do oceny postępów ucznia. Można to już zrobić dzięki tzw. kalkulatorom edukacyjnej wartości dodanej, które oceniają, z jaką wiedzą uczeń pojawił się w szkole i co zyskał - dodaje kurator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto