Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa rzeźnia w Chorzowie to obecnie ruina. Coś się zmieni? NOWE ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Kiedyś ładnie prezentujący się kompleks rzeźni, teraz obiekt wygląda tak...
Kiedyś ładnie prezentujący się kompleks rzeźni, teraz obiekt wygląda tak... Tomasz Szymczyk
Zabytkowa rzeźnia w Chorzowie to obecnie ruina. Coś się zmieni? Od lat kompleks dawnej rzeźni w Chorzowie stoi i niszczeje. W zeszłym roku zawalił się nawet dach i ściana obiektu. Czy właściciel w końcu zadba o ten obiekt? Dziś już mało kto w to wierzy....

W Chorzowie przy ulicy Krakusa można zobaczyć kompleks dawnej rzeźni. Zabytkowa rzeźnia uruchomiona została w 1901 roku, wtedy była jednym z największych zakładów na Górnym Śląsku. Chorzowska rzeźnia była w czołówce polskich producentów. Jej wyroby eksportowano m.in. do Niemiec.

Wiele budynków kompleksu chorzowskiej rzeźni w 1985 r. wpisano do rejestru zabytków. W rejestrze znalazły się w m.in. ceglane hale uboju, warsztat i pralnia. Przy ul. Krakusa stoją także najlepiej zachowane i najcenniejsze budynki administracyjne. Budynki te wybudowano w stylu neogotyckim, mają strzeliste szczyty. Od ulicy budynki otacza bogato zdobiony mur.

Prywatny właściciel przejął dawną rzeźnię. Od tego czasu obiekt niszczeje

Rzeźnia działała do 1996 roku. Przeszła w ręce prywatnego właściciela. Od tamtego czasu, rok po roku, dawna rzeźnia niszczeje. Teren nie był zabezpieczony co szybko wykorzystali złomiarze. Nie pomogły upominania miejskiego konserwatora zabytków. Właściciele zapewniali, że zadbają o obiekt. Obietnice te nigdy nie zostały spełnione.

W 2013 roku właściciel rzeźni złożyli pismo o skreślenie z listy zabytków największej z hal, w której znajdowała się chłodnia z maszynownią. Chodzi o najbardziej reprezentacyjny budynek, z białej cegły na terenie kompleksu dawnej rzeźni. takie pismo składa się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż tylko minister może wykreślić obiekt z listy zabytków. I to się właścicielowi udało.

Już w 2013 roku pisaliśmy też, że władze Chorzowa chcą rozwiązać z obecnym właścicielem umowę wieczystego użytkowania z powodu zaniedbań, jakie powstały na terenie rzeźni. Może to potrwać jednak kilka lat. Nie udało się jednak to do dzisiaj.
PISALIŚMY:
Pożar starej rzeźni w Chorzowie: Straż przyjechała za późno
W 2015 zabytkowa rzeźnia stanęła w płomieniach. Do pożaru doszło w popadającej z każdym rokiem w większą ruinę chłodnię rzeźni.
W zeszłym roku runął dach i ściana zabytkowej rzeźni.
PISALIŚMY:
Runął dach i ściana zabytkowej rzeźni w Chorzowie
Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami, opieka nad zabytkiem sprawowana jest przez jego właściciela polega także na zapewnieniu zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie.

Czy miasto może zmusić właściciela do działania?

Po katastrofie budowlanej, do której doszło pod koniec czerwca 2018 roku, władze Chorzowa podjęły liczne działania:

9 lipca 2018 roku prezydent Chorzowa ponownie złożył wniosek do Wojewody Śląskiego o wyrażenie zgody na rozwiązanie prawa użytkowania wieczystego. Wniosek nadal jest rozpatrywany przez Wojewodę. Ostatnim pismem Wojewody w tej sprawie była informacja z 10 października o zwróceniu się o opinię do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Prezydent złożył również do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na zniszczeniu zabytku. Prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia.*

Urząd m.in. wnioskował do Wojewody, aby Skarb Państwa rozwiązał wieczyste użytkowanie. Gdyby tak się stało, budynki nie byłyby już w rękach prywatnych.

- Niestety właścicielom udało się kilka lat temu otrzymać decyzję o wykreśleniu kilku budynków z rejestru zabytków. Miejski Konserwator Zabytków regularnie występował z wnioskiem o kontrolę – nakazy przeprowadzenia prac na terenie rzeźni oraz zalecenie pokontrolne wydawał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - mówi Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa chorzowskiego urzędu.

- Miasto podejmowało także czynności podatkowe, których celem było zmuszenie właściciela do należytej konserwacji i utrzymania zabytkowych budynków. Fatalnym stanem technicznym zajmowała się też wcześniej chorzowska prokuratura - dodaje.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto