MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy park coraz piękniejszy

Grażyna Kuźnik
Zamek w Grodźcu (gmina Jasienica)  pochodzi z XVI wieku.
Zamek w Grodźcu (gmina Jasienica) pochodzi z XVI wieku. fot. wikipedia/zuraw 1965.
Piękny park przy XVI-wiecznym zamku w Grodźcu w gminie Jasienica ma szansę na odzyskanie dawnej świetności. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył na ten cel dotację w wysokości 58 tys. zł.

Fundusz już rok temu sfinansował zabiegi sanitarno-pielęgnacyjne roślinności 12-hektarowego parku. Poddano im 147 zabytkowych drzew. Teraz nadszedł czas na poważniejsze prace, tym bardziej że jego drzewostan z kilkusetletnimi dębami stanowi zabytek przyrody objęty konserwatorską ochroną.

Obecnie, zgodnie z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków, należy jak najszybciej wykonać zabiegi pielęgnacyjne wokół kolejnych 140 drzew, w tym czterech pomników przyrody. Konieczne jest oczy-szczenie chorych krzewów oraz usunięcie ognisk chorób grzybowych i szkodników, które przechodzą już na inne skupiska drzew. Ważna jest także korekta układu kompozycyjnego parku.

Na poprawę kondycji drzew i zapewnienie im lepszych warunków, ze środków WFOŚiGW przeznaczono w sumie ponad 110 tys. zł. Wszystkie prace zostaną zakończone w kwietniu przyszłego roku. Wkrótce więc park i zamek w Grodźcu, które należały do Ernesta Habichta, przyjaciela Józefa Piłsudskiego, mają szanse stać się jedną z cenniejszych perełek architektury i zabytków przyrody w kraju.

Katowicki WFOŚiGW chętnie dofinansowuje zabytkowe parki. W tym roku na ochronę ich przyrody i krajobrazu fundusz przeznaczył ponad 9 milionów złotych. To więcej niż rok temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto