18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zapis czatu z posłanką Danutą Pietraszewską

Redakcja
fot. Materiały prasowe.
Zapraszamy do lektury czatu internetowego z posłanką Danutą Pietraszewską. Tematem czatu były zmiany planowane w gospodarce odpadami komunalnymi w związku z przyjęciem nowej ustawy.

Moderator: Witamy na czacie panią poseł Danutę Pietraszewską i zapraszamy do zadawania pytań na temat ustawy o gospodarce śmieciami.
Danuta_Pietraszewska: Witam serdecznie.

~bill: Witam, który zapis w nowej ustawie śmieciowej jest wg. Pani najważniejszy?
Danuta_Pietraszewska: Najważniejszy jest zapis który władztwo śmieci powierza gminom. Jest to zapis rewolucyjny, ponieważ od tej pory gminy w całej Polsce będą odpowiadać całościowo, za gospodarkę odpadami komunalnymi. Tym samym został stworzony system , którego dotychczas nie było. Wszystkie gminy będą miały te same narzędzi i do kontroli i decyzyjnej w sprawie dalszego losu odpadów po ich wywózce.

~bill: Czy kwestie legislacyjne są w stanie rozwiązać coś co w dużej mierze wynika z dobrych manier?
Danuta_Pietraszewska: Słusznie nasz adwersarz zauważa, że legislacja jest konieczna, ale najważniejszy jest człowiek, bo jeśli ludzie zrozumieją nasze intencje, to wtedy łatwiej osiągniemy cel czyli likwidacja dzikich wysypisk i porządek w najbliższym otoczeniu. W każdej gminie na terenie całej Polski. Dobre maniery są chwalebne, ale nie wystarczą. Gdyby każdy je posiadał nie mielibyśmy tego problemu który mamy. Najważniejsza jest zmiana nastawiania, że świadomość ekologiczna zdrowotna, estetyczna, gospodarcza i działania z niej wynikającej, mogą nam dać czysty wymiar ekonomiczny.

~Ignacy: Pani poseł ile podwają prace nad ustawą? Co się w niej znajdzie?
Danuta_Pietraszewska: Ustawa jest bardzo trudna. Będziemy procedować nie tylko na każdym posiedzeniu sejmu, ale też w razie konieczności w terminach dodatkowych. Członkowie podkomisji są zdeterminowani zakończyć prace tak aby ustawa weszła w życie przed końcem tej kadencji. Czyli wrzesień-październik.

~tolka: jeżeli gmina nie radzi sobie z dzikimi wysypiskami (finanse) - co wtedy?
Danuta_Pietraszewska: Restrykcje zawarte w projekcie ustawy pozwolą gminie egzekwować bardzo surowe kary zarówno od przedsiębiorców z którymi zawarta będzie umowa jak również od właścicieli nieruchomości. Jednak przewidujemy, że właściciel nieruchomości nie będzie miał interesu wywozić śmiecie do lasu czy podrzucać na osiedlowy śmietnik ponieważ opłata zależna będzie od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, a nie od ilości wyprodukowanych śmieci. Ile śmieci dana osoba wyprodukuje, tylko gmina będzie musiała odebrać i zagospodarować.

~bill: Co Pani sądzi o systemie opłat za wywóz śmieci, który obowiązuje we Wiedniu? (powierzchnia miasta: przez liczbę mieszkańców opłata stała z metra na mieszkańca, kara za brak umowy z odbiorcą śmieci).
Danuta_Pietraszewska: U nas również będzie kara za brak umowy na wywózkę śmieci. Właściciel nieruchomości będzie musiał do 14 dni zgłosić zmianę liczbę osób zamieszkujących posesję. Tak więc, każdy mieszkaniec, będzie zgłoszony w statystyce gminy, przez co 30% które do tej pory nie płaci będzie do tego zmuszony. Natomiast metodologia naliczania opłat musi być prosta, dla warunków polskich. Duża migracja skomplikowałaby nieco sprawę, ale ten ważny problem będzie poddany na posiedzeniu komisji sejmowej. To rozwiązanie (wiedeńskie) jest bardzo interesujące, skorzystam z tego głosu i poddam go pod rozwagę na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej.

~jas: Dlaczego zwlekamy z budową spalarni w Polsce? Dlaczego nie planuje się budowy spalarni w miejscach niezamieszkanych i mało uciążliwych?
Danuta_Pietraszewska: Z budową spalarni nie zwlekamy w Polsce, bo wiemy że jest to konieczność, ale do tego potrzebne są ogromne pieniądze. Unia Europejska dała nam wielkie wsparcie, ponieważ była gotowa dotować 12 spalarni. Niestety często względy społeczne, a przede wszystkim brak decyzji środowiskowej blokuje te potężne inwestycje. Z jednej strony potrzebne, a drugiej budzące obawy mieszkańców w Aglomeracji Śląskiej trudno znaleźć tereny nadające się do adaptacji na spalarnię będą w dobrym miejscu. Przykład Wiednia, pokazuje że spalarnia może być nawet w centrum miasta jeśli metodologia spalania gwarantuje prawie, że w w 100% bezpieczeństwo ekologiczne. Tak jest właśnie w przypadku tej spalarni.

~Eko_Obywatel: Mimo Pani optymizmu - już drugi wiceminister środowiska wyraża powątpiewanie w uchwalenie ustawy w tej kadencji - czy skierowanie pozwu przeciwko Polsce będzie miało konsekwencje personalne?
Danuta_Pietraszewska: Unijne wymogi w stosunku do technologii budowy spalarni są tak restrykcyjne, że nasze spalarnie w niczym nie ustępowałby, a przypuszczam, że byłyby by bardziej nowoczesne niż ta w Wiedniu, która funkcjonuje już od wielu lat.

Danuta_Pietraszewska: Chciałabym wiedzieć, który wiceminister ochrony środowiska nie wierzy w sukces procedowania nowej ustawy, skoro powinien być bardziej świadomy, aniżeli jakikolwiek mieszkaniec Polski i o znaczeniu czystości i porządku w gminach i o karach unijnych jakie przyjdzie nam płacić lada dzień. W sprawie tej ustawy jestem nie tyle optymistką, ile racjonalistką. Bo jestem świadoma i zdeterminowana, że Polskę a szczególnie Śląsk trzeba ratować by nie utonął w śmieciach jak Neapol.

~bill: Ostatnie pytanie: Jak prezentujemy się na tle Europy pod kątem kar za nielegalne składowanie śmieci? Jesteśmy krajem pobłażliwym, czy wręcz przeciwnie?
Danuta_Pietraszewska: Dotychczas nie mieliśmy tak restrykcyjnych narzędzi, aby karać śmieciową samowolkę. I stąd nasze wyniki w gospodarce odpadami komunalnymi są godne pożałowania. Ze wstydem trzeba przyznać, że jesteśmy w ogonie krajów unijnych pod względem i selekcji śmieci, i recyklingu, i spalania. Potrafimy tylko składować całe góry śmieci, które potem zatruwają nasze środowisko. Kary przewidywane w projekcie tej ustawy będą odczuwalne ponieważ sięgają od 10 do 50 tysięcy za złamanie umowy przez przedsiębiorcę. Na przykład: proceder który obserwujemy na codzień jak mieszkanie selektywnie zebranych odpadów komunalnych ze zmieszanymi odpadami będzie kosztował przedsiębiorcę do 50 tysięcy złotych kary.

Moderator: Naszym gościem była posłanka Danuta Pietraszewska. Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do lektury Dziennika Zachodniego oraz portalu slask.naszemiasto.pl - gdzie znajdziecie pełny zapis rozmowy.
Danuta_Pietraszewska: Dziękuję za rozmowę!

Danuta Pietraszewska - posłanka z Rudy Śląskiej, wiceprzewodnicząca koła PO w tym mieście. Zanim została posłanką, pełniła m.in. funkcje zastępcy prezydenta Rudy Śląskiej. W Sejmie pracuje w dwóch komisjach stałych - Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej.

Jest członkinią Grupy Parlamentarnej Kobiet. Od początku stycznia br. zasiada w sejmowej podkomisji zajmującej się przygotowaniem nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - potocznie zwaną ustawą "śmieciową".

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
babcia

NA małej uliczce jest parę posesji bez kubłów i jakoś nikogo to nie dziwi,bo i kogo? śmieciarzy ,którzy kasują za "wywóz na lewo"?akcja sprawdzania umów-w pełni popieram.Przecież podwyżki cen usług to też w dużej mierze wynik wzrostu kosztów z równoczesnym brakiem wpływów.Od tego trzeba zacząć-nie od ustalania "nowych" stawek

Dodaj ogłoszenie