Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbierają podpisy w sprawie Centrum Nauki

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Lokalizacja śląskiego Centrum Nauki to niekończąca się opowieść. ...
Lokalizacja śląskiego Centrum Nauki to niekończąca się opowieść. ... kwach, Piotr Kalsztyn
Lokalizacja śląskiego Centrum Nauki to niekończąca się opowieść. Tym razem głos zabrali przedstawiciele RAŚ.

Mimo że, do zbudowania Centrum Nauki w naszym województwie jest jeszcze bardzo daleka droga, to cały czas nie milkną kontrowersje wokół tego tematu. Początkowo spierano się o nazwę - naukowcy chcieli, aby centrum było imienia Marii Skłodowskiej-Curie, a katowiczanie proponowali, aby patronem została Ślązaczka Maria Goeppert-Mayer.

Spór o nazwę to jednak przysłowiowe małe piwo, jeśli spojrzymy, co dzieje się w kwestii lokalizacji przyszłego Centrum. W kwietniu pewną lokalizacją wydawał się teren po KWK Katowice, gdzie powstaje między innymi siedziba NOSPR i nowy gmach Muzeum Śląskiego.

Wydawało się, że sprawa lokalizacji została zamknięta pod koniec lipca, kiedy podpisano list intencyjny i marszałek Adam Matusiewicz stwierdził, że Centrum powinno się mieścić w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Mylił się jednak ten kto myślał, że kwestia lokalizacji centrum jest już zamknięta. W zeszłym tygodniu władze Bytomia zapowiedziały, że będą się starać o to, aby Centrum Nauki powstało w Elektrociepłowni Szombierki, okazuje się również, że nie jest przesądzony los huty Uthemann.

Swój głos w sprawie zabrał Jerzy Gorzelik, członek zarządu województwa i szef Ruchu Autonomii Śląska. Gorzelik napisał list otwarty do marszałka. - Tchnięcie nowego życia w pomnik przemysłowej przeszłości nie byłoby jedyną wartością dodaną. Wiele ważnych obiektów industrialnych - jak np. walcownia cynku w katowickich Szopienicach, czy elektrociepłownia „Szombierki” w Bytomiu – usytuowanych jest w miastach lub dzielnicach wymagających kompleksowej rewitalizacji. Wprowadzenie w taką przestrzeń nowych funkcji dostarczyłoby niezbędnego rozwojowego impulsu. Argument walki ze społecznym wykluczeniem z pewnością byłby też pomocny w staraniach o środki europejskie - czytamy w liście otwartym.

Jednocześnie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod listem otwartym, w RAŚ zapewniają, że każdy podpis jest na wagę złota - teza wydawałoby się o tyle prawdziwa, że marszałek już raz zmienił decyzję pod presją społeczeństwa, konkretnie w sprawie kolorystyki Stadionu Śląskiego. W kwestii lokalizacji Centrum Nauki może jednak nie być tak łatwo. - Pewne rzeczy zostały już ustalone, a decyzje są wiążące - powiedziała nam Aleksandra Marzyńska, rzecznik urzędu marszałkowskiego, dając tym samym do zrozumienia, że list Jerzego Gorzelika nie będzie mieć wpływu na lokalizację Centrum Nauki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto