Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zgarnij świadomość" - kody na mięsie w supermarkecie prowadzą do drastycznego filmu

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
facebook.com/kolektyw.sliwka.9
Nie wiadomo kto stoi za tajemniczą akcją. Można stwierdzić jednak, że przyniosła ona zamierzony efekt.

Na mleku i wędlinach w katowickim Tesco pojawiły się kody QR z napisem "zgarnij świadomość". Po zeskanowaniu jej telefonem komórkowym trafiamy na film umieszczony na yotubie pt. "Farm to fridge", który pokazuje na drastycznych zdjęciach jak wygląda produkcja wędlin i jak traktowane są zwierzęta na niektórych farmach.

Zdjęcia pokazujące tajemnicze kody na swoim profilu umieścili członkowie Kolektywu Śliwka, czyli Śląskiej Inicjatywy Wegańskiej. To do nich zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w sprawie akcji.

- Nie wiemy skąd pomysł na kody QR. Nie my jesteśmy autorami pomysłu, choć żałujemy. Zapewne ma na celu uświadomić ludziom co stoi za ich codziennymi wyborami. Zmusić do refleksji. Zachęcić do szukania alternatyw dla diety bazującej na produktach zwierzęcych - mówią ludzie związani ze Śliwką.

Jeśli taki był efekt to został osiągnięty, nie tylko film "farm to fidge", ale również inne produkcje podejmujące temat weganizmu odnotowały w ostatnich dniach olbrzymi skok w liczbie wyświetleń - nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Pod filmem (który ma obecnie 120 tysięcy wyświetleń) rozgorzała dyskusja. Część z internautów chciała dokonać samosądu na pokazanych w filmie rzeźnikach, inni forsują opinię, że rozwiązaniem jest humanitarne zabijanie zwierząt.

Zdaniem Kolektywu Śliwka sprawa jest jednak dość jednoznaczna. - Nie ma czegoś takiego jak humanitarne zabijanie! Nie można nikogo humanitarnie zniewalać! Tak samo jak nie można humanitarnie zgwałcić, okraść czy pobić. Nic co robimy wbrew woli drugiej istoty nie jest humanitarne. To tylko czcza gadanina dla usprawiedliwienia swoich wyborów. Sądząc po komentarzach, najgorszym co spotyka zwierzęta to rzeź. A co z całą resztą ich koszmarnego życia? - czytamy w komentarzu pod "farm to fridge".

- Dawniej polowaliśmy tylko wtedy gdy było to dla nas bardziej wydajne energetycznie niż pozyskiwanie pożywienia roślinnego. Kiedyś zabijanie zwierząt było kwestią przetrwania i walką o dominację. Dziś to fanaberia. Żaden inny gatunek nie może nam zagrozić. Wyrządzanie krzywdy nie przestaje nią być tylko dlatego, że trwa "od zawsze". To tak jakby stwierdzić, że nie powinniśmy próbować położyć kresu wojnom bo trwały od zawsze. Powoływanie się na tradycję jest żałosne. Niewolnictwo też było tradycją - czy ktoś rozpacza, że przeszła do lamusa? - dodają weganie.

Film, który rozpętał burzę możecie obejrzeć poniżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto