Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone Czeki 2018: WFOŚiGW przyznał doroczne nagrody

Redakcja
WFOŚiW Katowice
WFOŚiW Katowice

W ubiegły wtorek, 24 kwietnia, w katowickim Rialto wręczono Zielone Czeki. Nagrody od 1994 roku trafiają w ręce osób wyróżniających się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.

Zielone Czeki to nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. Fundusz postanowił nagradzać osoby i zespoły ze Śląska i Zagłębia, które, mając ogromny zapał i energię, patrzą w przyszłość z troską i niepokojem o stan środowiska naturalnego.

- Przyznawanie tego typu wyróżnień jest niezwykle ważne dla funduszu, by również w ten sposób wpływać na aktywność i postawy mieszkańców województwa - mówi Tomasz Bednarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Wiele z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny - jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych, czy akcjach społecznych mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie - podkreśla Tomasz Bednarek.

Laureatów Zielonych Czeków wyłania Kapituła, która co roku ma swoisty kłopot z wyborem laureatów. - Oznacza to, że działania ekologiczne są nadal „w modzie”. Cieszę się niezmiernie, że w województwie śląskim wykazywana jest tak duża aktywność proekologiczna wśród mieszkańców naszego regionu - dodaje Tomasz Bednarek.

W tegorocznej edycji w kategorii „Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody” zwyciężył zespół w składzie: dr hab. inż. Stanisław Duży i prof. Politechniki Śląskiej Ryszard Fuchs, m.in. za organizowanie od 1996 roku konferencji proekologicznych oraz licznych szkoleń.

Po Zielone Czeki, w kategorii „Prace naukowo-badawcze”, sięgnął również zespół w składzie: dr Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski. Nagrodę przyznano za ECO-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa, czyli mobilne labolatorium smogowe na samochodzie elektrycznym.

W kategorii „Edukacja ekologiczna” nagrodzono Roberta Kudera i Jerzego Pakułę za całokształt działalności proekologicznej i edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców miasta Kalety. Natomiast w kategorii „Szkolna edukacja dzieci i młodzieży” wyróżniona została Magdalena Jasińska. Nagrodę przyznano m.in. za podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez autorski program edukacji ekologicznej „Arboretum Inspiruje”. W tej samej kategorii nagrodę otrzymała także Anna Zawada-Michalska za wieloletnią społeczną pracę na rzecz szkolnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na terenie Zabrza i regionu.

W kategorii „Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych został nagrodzony zespół w składzie: prof. dr hab. Łukasz Karwowski i Ewa Budziszewska-Karwowska za stworzenie muzeum uczelnianego, którego działalność oświatowa i wystawiennicza od kilkunastu lat skierowana jest na całą społeczność regionu.

Podczas gali wręczono również dyplomy uznania dla Anny Poraj oraz zespołu, w skład którego wchodzą: Bożena Kurzeja oraz Marcin Kamrowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto