MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe oczko wodne

Redakcja
Nasz przydomowy staw także zimą może wyglądać ładnie, ale wymaga sporej dbałości. W oczku pozostawiamy pałki wodne i trzciny, pomogą rybom i innym zimującym tu zwierzętom. Aby ryby miały odpowiednią porcję tlenu, musimy w trakcie mrozów wodę natleniać.

O oczko wodne musimy zadbać jeszcze przed zimą. Szuwary (trzciny, pałki wodne itd. lepiej zostawić - dają schronienie drobnym zwierzętom, zdobią, a woda wokół nich trudniej zamarza. Grzybienie białe, których korzenie znajdują się na głębokości co najmniej 100 cm, przezimują bezpiecznie, ale te rosnące w koszach w płytszej wodzie warto przestawić głębiej. Wrażliwe rośliny wodne trzeba umieścić w pojemnikach z wodą w ogrzewanych pomieszczeniach. Niektóre odmiany lilii wodnych potrzebują temp. kilku stopni, a hiacynty wodne, salwinie i pistie nawet kilkunastu stopni Celsjusza.

Żyjące w płytkim oczku wodnym ryby czy inne zwierzęta wodne należy przenieść zawczasu do pojemników z wodą ustawionych w chłodnym pomieszczeniu (5-8 stopni Celsjusza). Ryb nie trzeba w tym czasie dokarmiać. Hodowlane żółwie czerwonolice mogą zimować w oczku, jeśli mają na dnie i przy brzegu grube warstwy mułu, które nie zamarzną i zwierzęta mogą się w nich zakopać. Gady można również zabrać na zimę do domowego terrarium.

W oczku wodnym, które przynajmniej w części ma głębokość 100 cm, ryby dobrze przezimują. Jesienią ogranicza się im ilość pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10 stopni Celsjusza, zaprzestaje karmienia - zapadają w odrętwienie i nie żerują. Ogrodowe stawy i oczka wodne najczęściej mają niewielką powierzchnię i głębokość. Gdy takie zbiorniki skute są lodem, może dojść w nich do deficytu tlenowego, czyli zmniejszenia jego zawartości w wodzie (zwanego przyduchą). Zjawisko to może być bardzo niebezpieczne i spowodować śnięcie ryb. Aby temu zapobiec, należy staw czy oczko wodne zimą napowietrzyć. Większość roślin wodnych rosnących w stawie zimą przechodzi stan uśpienia i nie produkuje wystarczająco dużo tlenu. Dlatego zawartość tlenu w wodzie szybko maleje. Warstwa lodu (a czasem także śniegu) na powierzchni zbiornika wodnego uniemożliwia wymianę gazową. Z tego powodu niezbędne jest dodatkowe napowietrzanie wody w stawie czy oczku wodnym.

Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wyrąbywanie przerębli. Aby zapobiec ponownemu zamarzaniu przerębli, dobrze jest zastosować styropianowe pływaki (nawet plastikowe butelki czy snopki ze słomy). Dobrym sposobem jest pozostawienie w wodzie roślin szuwarowych, których łodygi będą ułatwiały wymianę gazową. Niestety, obie te metody sprawdzają się jedynie przy niewielkich spadkach temperatury.

Gdy zima jest bardziej mroźna, konieczne staje się zastosowanie specjalnych urządzeń do natleniania wody, takich jak pompki, napowietrzacze i grzałki. Powinny pracować non stop.

Napowietrzanie wody można zapewnić, stosując specjalne środki chemiczne, na przykład tabletki z aktywnym tlenem lub pojemnik ze specjalnym roztworem (oksydator). Akcesoria kupimy w centrach ogrodniczych albo w internecie.

Zadbanie o staw zimą pozwoli nam cieszyć się jego urokami na wiosnę. Zanim jednak przeniesiemy tu ryby i rośliny, musimy dokładnie sprawdzić, czy brzegi oczka (jeśli były wyłożone folią czy wykonane z plastiku) nie zostały uszkodzone przez mróz. Z nieszczelnego zbiornika będzie bowiem uciekać woda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto