Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złożono znicze i kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy Międzynarodowych Targów Katowickich. 14 lat temu zginęło tam 65 osób

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Uroczystości związane z 15. rocznicą katastrofy MTK
Uroczystości związane z 15. rocznicą katastrofy MTK Lucyna Nenow
W 14. rocznicę katastrofy Międzynarodowych Targów Katowickich złożono znicze oraz kwiaty pod pomnikiem ofiar wydarzeń z 28 stycznia 2006 roku. Przypomnijmy, że pod gruzami hali wystawienniczej MTK zginęło wtedy 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. To największa katastrofa budowlana we współczesnej historii Polski.

Złożono znicze oraz kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy MTK

Wspominamy pamięć ofiar tragedii z 2006 roku, kiedy doszło do zawalenia się hali wystawienniczej Międzynarodowych Targów Katowickich. Do dziś wydarzenia sprzed 14 lat pozostają największą katastrofą budowlaną we współczesnej historii Polski.

28 stycznia 2006 roku na terenie MTK odbywały się Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych, w których udział brało blisko 1300 osób z Polski oraz wielu krajów Europy. Targi gołębiarskie były organizowane w hali MTK od lat.

Przyciągały najliczniejszą w tej części kontynentu rzeszę wystawców oraz ogromną publiczność. Ślązacy szczególnie upodobali sobie te ptaki, stąd nic dziwnego, że taka impreza organizowana była i wciąż jest na Śląsku (aktualnie odbywa się ona w Expo Silesia w Sosnowcu). Udział biorą w niej całe rodziny, często złożone z kilku pokoleń.

Tak było i 14 lat temu, kiedy o godz. 17.15 zawalił się dach największej hali MTK. Pod gruzami znaleźli się dziadkowie, mężowie, synowie i wnukowie, babcie, żony, córki i wnuczki. Jest to tragedia, która dotknęła setki, tysiące rodzin z całego województwa śląskiego.

28 stycznia 2020 roku na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich złożono znicze i wiązanki kwiatów ku pamięci 65 ofiar, które zginęły pod gruzami hali wystawienniczej. Rannych zostało ponad 170 osób.

W uroczystości upamiętniających 14. rocznicę tych tragicznych wydarzeń udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, rodzin ofiar, związków gołębiarzy czy służb mundurowych, które brały udział w akcji ratowniczej i poszukiwawczej.

W miejscu katastrofy stoi dziś pomnik ofiar. To dwie rozerwane granitowe płyty, spomiędzy których próbuje się wydostać trzynaście odlanych z brązu gołębi.

Katastrofa hali MTK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto