MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Znów dusi nas smog. W woj. śląskim jest katastrofalnie!

pow
Mróz, brak wiatru, wysokie ciśnienie. Jak wynika z danych Systemu Prognoz Jakości Powietrza, dziś jakość powietrza w naszym regionie jest fatalna. Zaleca się nie wychodzenie z domów

Region jest w zasadzie podzielony na pół. W jego północnej części stan powietrza jest zły. to znaczy, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Inni powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Część południowa województwa śląskiego ma jeszcze gorzej. Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Z danych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wynika, że mamy dziś przekroczenie wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, ryzyko przekroczenia stanu alarmowego dla pyłu zawieszonego w powietrzu (300 µg/m3). Zagrożone jest całe województwo, poza powiatem częstochowskim. Jakość powietrza ma z czasem ulegać poprawie, ale przewidywana jest nadal możliwość przekroczenia poziomu informowania (20 µg/m3) ze względu na poziom stężenia PM10 w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej oraz w powiecie żywieckim.

Zagrożone są zwłaszcza:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia mogą odczuwać też: osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto