Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory: W połowie drogi

Redakcja
Planowa realizacja projektu pn. "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013

W efekcie realizacji projektu do nowo powstałej sieci kanalizacyjnej zostanie przyłączonych około 13 116 osób, co zwiększy stopień skanalizowania aglomeracji z obecnych 80,38% do 99,08%. Tym samym spełniony zostanie warunek objęcia siecią kanalizacyjną co najmniej 90% mieszkańców w aglomeracji Żory. Koszt całego projektu to prawie 279 mln zł, z czego 148 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. Pozostałe środki pochodzą z kredytu bankowego oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pierwsi mogą skorzystać z nowej sieci mieszkańcy części Kleszczowa, gdzie już zakończono prace przy budowie kanalizacji sanitarnej i deszczowej, odtworzono nawierzchnie, a Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał odbioru tej części inwestycji. W Kleszczowie udało się tak ułożyć harmonogram, że odtworzenie nawierzchni następowało w krótkim czasie po zakończeniu budowy sieci, co pozwoliło na skrócenie czasu ograniczonej przejezdności dróg i utrudnień w dojeździe do budynków.

PWiK Żory Sp. z o.o. realizuje inwestycję do granicy posesji. Po zakończeniu prac PWiK Żory Sp. z o.o. informuje o możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej i na wniosek mieszkańców ustala warunki przyłączenia się. Kiedy właściciel posesji zgłosi wykonanie robót, Przedsiębiorstwo sprawdza, czy przyłącze wykonane jest zgodnie ze sztuką i ustalonymi warunkami. Podstawą jest szczelność przyłącza i zachowanie odpowiednich spadków umożliwiających prawidłowe przepływy ścieków. Po zakończeniu budowy przyłącza potrzebna jest inwentaryzacja - naniesienie przebiegu rur na mapy i zgłoszenie do zasobów geodezyjnych gminy. Koszty robót na swoim terenie ponosi właściciel posesji. - Minimalizujemy wymagania techniczne, traktując roboty jako zmianę sposobu odprowadzania ścieków, żeby ułatwić mieszkańcom przyłączenie się do sieci - mówi Michał Pieczonka, prezes Zarządu PWiK Żory Sp. z o.o. Przez cały czas przygotowań i realizacji projektu mamy kontakt z mieszkańcami, w lutym odbył się drugi cykl spotkań, podczas których przedstawiona została możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - podkreśla Michał Pieczonka.

PWiK Żory Sp. z o.o. podjęło się roli pośrednika w kontaktach mieszkańców z NFOŚiGW. Dla chętnych mieszkańców wybrane zostanie biuro projektowe, które przygotuje projekt i kosztorys, stanowiące podstawę do ubiegania się o dofinansowanie. PWiK Żory Sp. z o.o. opracuje zbiorowy wniosek o dofinansowanie, które może stanowić do 45% poniesionych kosztów. Istnieje również możliwość uzyskania na preferencyjnych warunkach pożyczki z NFOŚiGW na realizację przyłączy. Zainteresowanie dofinansowaniem wyrazili dotychczas właściciele ok. 600 posesji.

Ostra zima wstrzymała prace, ale nie zakłóciła harmonogramu prac, choć zdarzały się przypadki zamarzania fragmentów sieci wodociągowych w rejonie wcześniej wykonywanych prac. Naruszenie struktury gruntu podczas prowadzonych prac i niewielkie przepływy mogły spowodować głębsze zamarzanie. W Rowniu uruchomiono fragment kanalizacji, żeby można było uruchomić punkty obsługi podróżnych na przebiegającej w tej dzielnicy autostradzie. W drugim półroczu planowane jest zakończenie budowy Stacji Uzdatniania Wody, trwają prace w Śródmieściu i przy budowie oczyszczalni.

- Porządkujemy sieci wodociągowe niewchodzące do projektu, znajdujące się na styku, powiązane z obszarami, w których projekt jest realizowany. Do zakończenia projektu mamy dwa pełne sezony budowlane i duże zaangażowanie prac, więc nie ma powodów do obaw. Nauczeni doświadczeniem staramy się koncentrować roboty na mniejszych obszarach, żeby zmniejszyć utrudnienia w dojeździe do posesji. W Roju i Rogoźnej intensywnie prowadzona jest budowa sieci, teraz postaramy się skoncentrować prace przy odtwarzaniu nawierzchni - podkreśla prezes Pieczonka.

W ramach projektu "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach" prace prowadzone są w sześciu obszarach:
- Kleszczów
- Baranowice, Osiny
- Rowień
- Rój
- Śródmieście
- Rogoźna

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto