Walentynki to czas dla zakochanych. MM Silesia pomoże Ci zaplanować ten wyjątkowy dzień. Tym razem proponujemy walentynki w japońskim stylu w Narada Sushi Club.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

14 lutego to w Japonii dzień szczególny, zwłaszcza dla kobiet. Tylko wtedy mają one wyjątkową okazję, aby wyznać miłość mężczyźnie. W pozostałe dni w roku jest to absolutnie zakazane. W Walentynki pozwala się im również obdarować wybranego mężczyznę czekoladkami. Aby zachować równowagę i być może z rosnącym w siłę ruchem feministycznym w drugiej połowie ubiegłego wieku w Japonii wprowadzono jeszcze jeden walentynkowy dzień. I tym różni się kraj kwitnącej wiśni od Polski. Jest to 14 marca. Wówczas przypada obchodzone tam święto zwane Białym Dniem. Wtedy to mężczyźni rewanżują się kobietom.

 

Czytaj również: Śląska Narada mediów po japońsku

 

Jeśli uważasz, że walentynki w japońskim stylu, to odpowiedni wybór dla Ciebie. Chcesz poznać uroki orientalnej kuchni serwowane na ulicy Barbary 13, redakcja MM Silesia ma dla Ciebie konkurs. Wraz z Narada przygotowała dla Was 2 podwójne zaproszenia na walentynkową kolacje w japońskim stylu.
Mamy dla Was konkurs!
Nagrodą są dwa podwójne zaproszenia na kolacje walentynkową
w Narada Sushi Club w Katowicach o wartości 80 złotych.
Aby wygrać kolację napiszcie w komentarzach:

Z czym kojarzy się Wam Japonia i dlaczego?

Na wpisy czekamy do 12 lutego 2009 r. włącznie.Zobacz inne walentynkowe konkursy MM.

Komentarze (22)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jędrzej Bogus

.. ----------------------------------
KONKURS ZAKOŃCZONY
----------------------------------

Laureaci zostaną powiadomieni
droga e-mailową

----------------------------------
Zwycięzcą gratulujemy!!!

Zapraszamy do innych
MMkowych konkursów.

Negatyw

Japonia. Japonia to kraj, który jest symbolem naszych fałszywych mitów. Wykreowana na wyspę wypełnioną niezrozumiałą egzotyką odwraca naszą uwagę od rzeczy prostych i oczywistych. Wrażenie to potęguje odległość geograficzna i fakt, że mamy ograniczoną wiedzę czerpaną najczęściej z telewizora lub innych, nie zawsze rzetelnych źródeł. Przed oczami wirują nam płatki wiśni i kolorowe kimona, pomalowane twarze gejsz i miasta jarzące się od neonów.
Tymczasem Japończycy to zwykli ludzie, zdolni do tych samych wzruszeń, co mieszkańcy Europy. Ich kultura, nie zawsze zrozumiała dla człowieka Zachodu to tylko jedna z masek, jaką nakładają ludzie dla podtrzymania tożsamości narodowej. Dla nich Polska to kraj egzotyki, przedziwnych potraw takich jak bigos czy pierogi i wielu, wielu innych rzeczy. Japonia nie oferuje nic nowego, za to oferuje coś „innego”. Inne odcienie tych samych kulturowych zachowań. Motywy jednak pozostają te same. Teatr, muzyka, malarstwo, literatura – być może kierują się innymi od europejskich wzorcami, jednak są rozumiane przez wielu ludzi z rożnych krajów. Dla przykładu filmy Kurosawy – to, że umieszczał swoje historie głównie w czasie samurajów, nie jest czymś go wyróżniającym. Motywy, którymi zajmował się Kurosawa już wcześniej były wykorzystywane na przykład przez Szekspira, czy Dostojewskiego. Kurosawa zresztą nigdy nie kryl się ze swoimi inspiracjami. Kurosawę wyróżnia tylko formalne mistrzostwo w ich przedstawieniu, co czyni jego filmy ponadczasowe i zrozumiałe dla wszystkich. To, o czym opowiadają to uczucia doświadczane kiedyś przez każdego: miłość, nienawiść, pragnienie szczęścia.
A co z samurajami? Średniowieczni japońscy wojownicy w hełmach i maskach upodabniających ich do demonów nie różnili się wiele od Europejskich rycerzy. W Japonii długi czas panował feudalizm oparty na relacjach senior – wasal. Chłopi byli uciskani, panoszyła się korupcja, niepokoje religijne, a wojskowa kasta panująca opływała w dostatki i miała czas na polityczne przepychanki. Samurajowie tak jak europejski rycerstwo zostali później odpowiednio wybieleni i przyprawieni opowieściami o honorze i wierności swojemu panu (etymologicznie samuraj pochodzi od słowa „służyć”). Nie ma wątpliwości, że wśród nich zdarzali się ludzie honorowi i szlachetni, zdolni do wielkich czynów, wspaniali przywódcy i mędrcy. Jednak sama trudność w wymowie ich nazwisk nie świadczy o ich wyjątkowości. Musimy nauczyć się patrzyć głębiej. Japonia to nie kraj z kolorowego obrazka, na który możemy patrzeć jak na egzotyczną ciekawostkę, lecz na miejsce, które powie nam więcej o nas samych.
Wyobraźmy sobie, że potrafimy spojrzeć za horyzont. Nasz wzrok minie Azję mniejszą, rozległe stepy, Himalaje, Morze Japońskie i wreszcie dojrzymy brzegi Japonii, górę Fuji, rozległą i nowoczesną zabudowę Tokyo, w której schowane są świątynie shinto. Przypatrzmy się im dobrze, ale nie zatrzymujmy na nich wzroku. Patrzmy jeszcze dalej, a dojrzymy tylko siebie samych patrzących w dal.

Wakarimasen

Konnichi-wa!!!. By dobrze ująć z czym kojarzy mi się Kraj Kwitnącej Wiśni (i techniki) zamykam oczy i przenoszę się tam...
Rano wstaję i na chwilę zatrzymuję się na werandzie, podziwiam japoński ogród. Głównie znajduje się tu starannie "wygrabiony" żwir i kilka bonsai.
W czasie lunchu wybieram się do Kioto-dzielnicy gejsz. Tam mijam młodziutkie maiko. Ich chód słychać z daleka, w ich wysokich sandałach są umieszczone małe dzwoneczki. Ich okrągłe, nienaturalnie białe buzie uśmiechają się do mnie, pozdrawiając mnie.
W herbaciarni wchodzę do małego, prawie pustego pomieszczenia. Siadam na tatami, tradycyjnych matach. W pokoju widzę zwój kakejuku- artystycznie wykaligrafowaną sentencję oraz ikebanę- dopracowana w najmniejszym szczególe kompozycję kwiatową. Przyglądam się kobiecie, która rozpoczyna ceremonię parzenia herbaty. Przed wypiciem dostaję słodycz- omogashi, ponieważ herbata ma gorzki smak, a tu się jej nie słodzi. Z pomieszczenia obok dobiega dźwięk z biwy- japońskiej lutni. Relaksuję się więc i myślę co dalej.
Po wyjściu omijam tutejsze kioski, które roją się od pocztówek, na których widnieją geishe, jadący shimasen na tle świętej góy Fuji-san.
Widzę również ludzi piknikujących pod drzewami kwitnącej wiśni. Na słupie czytam plakat o zbliżających się rozgrywkach sumo.
Myślę nad zajęciem pod wieczór, może pójdę na spektakl do teatru, tylko którego? Bunraku-teatru lalek, czy może do Kabuki, w którym każda rola, nawet kobiety grana jest przez mężczyznę.
Tymczasem jednak postanawiam zjeść obiad. Oczywiście wybieram sushi. Zamawiam dwa rodzaje- nigiri sushi oraz nori maki sushi. Do obiadu zamawiam również wódkę ryżową- sake.
Pod wieczór zamiast teatru wybieram stare kino japońskie Akiry Kurosawy. Film przedstawia historię pewnego samuraja. W filmie świetnie zostało przedstawione Kenjutsu oraz Ju-jitsu, czyli japońskie sztuki walki.
Po filmie udając się do hotelu, postanawiam wstąpić jeszcze na wystawę kobiety kropki- Yayoi Kusumy.
Po dniu pełnym wrażeń relaks przynosi mi odpoczynek w sento. Zasypiam do muzyki zespołu Yamato...
To mój japoński sen, z tym właśnie mi się kojarzy te państwo

AsiaE

Japonia. Myślę Japonia i pojawia mi się masa obrazów, zapachów i myśli. Widzę piękną gejsze i zastanawiam sie kim naprawdę była, widzę uporządkowanych ludzi, którzy przypominają mi nakręcone zegarki. Myśle o pięknych ogrodach, jak powoli opadają płatki z kwitnącej wiśni. Gdzieś w oddali widać dach drewnianej pagody i ten piękny wygięty mostek nad sztucznym stawem w którym pływają rybki. Po chwili pojawia się sushi, ryż, flaga z czerwonym słońcem i kamikadze...
i piękne malowidła pokazujące góry i lasy....I marzę, że kiedyś zobaczę Japonię ale tylko z moim mężem trzymajacym mnie za ręke bo trochę boję sie latania

lopo3

Z czym kojarzy się Wam Japonia i dlaczego?. Przedstawiam państwu moje skojarzenia w formie wiersza,
mam nadzieję, że spowoduje uśmiech na państwa twarzach:

Powiem wam moi drodzy przyjaciele, że
skojarzeń z Japonią posiadam wiele.
Pierwszym z nich jest sushi- znane danie,
które świetnie wygląda i na którego podanie
trzeba poświęcić dość sporo czasu i talentu,
aby zadowolić klienta i nie zapomniał on tego momentu.
Ogólnie kuchnia Japonii to cudo dla podniebienia.
Jedząc jej potrawy, dużo nam nie potrzeba do zaspokojenia,
głodu rzecz jasna. Dodatkowo pałeczki do jedzenia
i tak klient kipi ze szczęścia i zadowolenia.

Mam też inne skojarzenia zaraz je przedstawię,
tylko muszę zapomnieć na chwile o japońskiej strawie.

Japonia jest krajem małym, chociaż po brzegi zaludnionym.
Szczególnym i bardzo atrakcyjnym, przez inne kraje cenionym.
Tu świątynia, tam miejsce na wewnętrzne przemyślenie
Gdyż w tym kraju ważne jest duszy i ciała spełnienie.
Poza tym oczywiście kimona i gejsze,
duże roboty, telefony i gadżety mniejsze.
Produkowane na szeroką skale, przemierzają świat,
aby zareklamować Japonię i działać przez kilka lat.
Gdyż po tym czasie w Japonii wymyśli się nowe,
gadżety jeszcze mniejsze, bardziej kolorowe.
Do tego kwiaty wiśni i piękne widoki,
przeludnione miasta, zatłoczone zatoki,
zajęte restauracje i budynków wiele.
Dużo ludzi na ulicach, w dzień powszedni, niedziele.
Skośne oczy i japońskie wyrazy złożone i trudne,
Nauczenie kilku słówek dla mnie jest dość żmudne.
Dodatkowo sztuki walki, chociaż sam nie ćwiczę,
Gdyż na pomoc od innych w razie wypadku liczę.

Kolejnym skojarzeniem z Japonią jest flaga:
2 kolory, czerwony i biały, symetrii równowaga.
Orgiami- cudowne składanie papieru to symbol kraju tego
Lecz nie zapomnijmy o mandze, kulturze świata współczesnego.
Kojarzy mi się także kraj ten z sake i ryżem,
z dużą ilością jedzenia, z demograficznym wyżem.
Mała wyspa, trzęsienia ziemi, wulkany i fale,
a mimo tego gospodarka rozwinięta doskonale.
Co jeszcze, kiedy myślę-„Japonia” przychodzi mi do głowy?
O spokojnej przeszłości, bez wojen nie ma tutaj mowy.
Pamiętajmy, że Hiroszima i Nagasaki to krwawa historia,
Lecz dla nas Polaków, to tylko wyczytana z książek teoria.
I cesarz Japonii Akihito, który rządzi mimo swoich lat,
Jego rządy mają wpływ na Japonię i poniekąd na cały świat.

Mym ostatnim skojarzeniem jest Japonii kultura bogata,
która zadziwia inne kraje, wszystkich ludzi świata.

Dlaczegóż to mam takie różnorodne skojarzenia?
Gdyż głęboko w sercu mam takie marzenia:
Aby kiedyś tam wyjechać i zawołać w tłumie
„Jestem Polakiem”- i tak pewnie nikt mnie nie zrozumie
Jednak Japonia od lat mnie inspiruje,
Dlatego wiersz ten właśnie krajowi wiśni dedykuję.
Chcę jeszcze więcej skojarzeń z Japonią posiadać
I móc o tym dość długo tutaj opowiadać.

Teere

Japanisze. Japanisze kojarzy mi się z ryżem tak jak Chinisze! Japanisze kojarzy mi się ze skośnymi oczami, czasem sam takie mam jak mnie razi słońce.
Japanisze to dla mnie szybkie nóżki i rączki małych Japończyków, które tak szybko pracują i zarabiają tak dóżo pieniążków, że nie mają kiedy ich wydawać, bo tak szybko i często pracują.
Japanisze kojarzą mi się ze śliwką, chociaż ich symbolem jest wiśnia, to mi kojarzą się ze śliwką! Dziwne skojarzenie ale takie mam.
Japanisze kojarzy mi się też z plamką na mapie otocząną niebieską barwą, pewnie dlatego, że Japanisze to wyspa:D
Ja-Pan-Ni-Sze- kojarzy mi się z taką właśnie pisownią nazwisk tubulców, pewnie dlatego, że oglądając przykładowo olimiade, nie rozróżniam ich od Chińczyków. Strasznie są do siebie podobni! :D
Japanisze kojarzą mi się z Toyotą, chciałbym kiedyś jeździć autem co pali mniej niż mój wujek:D

Pozdrawiam wszystkich Japońców czytających ten komentarz ;D

JancioG

malkontent. Jeżeli można w ogóle mieć jakiś stosunek do kraju, do narodu, to mój do Japonii i Japończyków jest naznaczony rezerwą. Dzisiejsza Japonia imponuje mi technologią, doskonałą organizacją wszystkiego, ale tez śmieszy bałwochwalczym stosunkiem do nowinek technicznych. Jednak w mojej pamięci tkwi obraz japońskiego żołnierza, bezlitosnego i okrutnego. Wystarczy poczytać co się działo przy budowie „Drogi Birmańskiej”, albo choćby „Krew na oceanach” Flisowskiego. I choć po latach są to tylko opowieści, ale całkiem inne niż obrazy z kina czy książki, bo prawdziwe. Dzieli nas przepaść psychologiczna, podkreślana krzykliwymi mangami, i nieważne ilu mają zwolenników w Europie, bo to miłośnicy „czegokolwiek-byle-coś-innego”. Chętnie bym odwiedził tak egzotyczny kraj. Ale nie wierze w to bym mógł tam np. zamieszkać, poczuć się dobrze.

Root89

Japonia. Mi Japonia kojarzy się z Trzema popularnymi rzeczami dla tego kraju , po pierwsze Origami... chyba wszyscy kojarzą ten kraj z papierowymi Zwierzątkami i nie tylko , natomiast druga rzecz jaka kojarzy mi się z japonią to ich piękne ogrody wypełnione zielenią , wiśniami, magnoliami oraz azaliami , które zachowują swoje bogactwo i piękność nawet w zimie.i ostania rzecz kojarząca mi się z Japonią to Gejsze czyli osoby mistrzynie w sztuce konwersacji , tańca , spiewu czyli jednym słowem sztuki :)

Zizia

JAPAN. Z czym kojarzy się Wam Japonia i dlaczego?
Kojarzy mi się z pięknymi kwitnącymi wiśniami, z sake, z technologią jakią my- Polacy będziemy mieć za 100 lat :D. Kojarzy mi się z takim czymś zawijanym na deseczce, czego nie mialłam okazji jeszcze skosztować. Japonia kojarzy mi się także z hokeistami na lodzie! Tak- hokeistami! Jako, że grali bardzo długo w elicie mistrzostw świata, płacąc za to duże stawki! Teraz się nauczyli grać i z Polakami wygrywają! Brawo za pomysłowość! Japonia to także kimona :D Chciałabym tam kiedyś pojechać! Mam nadzieje, że spełni się to marzenie i w kimonie se pochasam na sumo:D

esos

.. Ciuchy, elektronika i podróbki. Współczesne plastikowe gnioty zalewające świadomość o nieludzkim wręcz bogactwie kulturowym tego kraju.

dreams

Mimo, ze jestem kobieta. Mimo, ze jestem kobieta Japonia przede wszystkim kojarzy mi sie ze reklamami tuningowanych aut i pieknymi, mlodymi Japonkami siedzacymi w srodku w strojach uczennic.. Kojarzy mi sie takze z technika najbardziej zaawansowana na swiecie oraz przepychem, roznorodnoscia, kwiatami wisni, dlugimi sztami, samurajami i nocnym zyciem. Jesli tak smakuje ich jedzenie to chetnie sie skusze.

beebee89

Moje skojarzenia z Japonia.... Niewiele jest krajów, które budzą tak skrajnie różne skojarzenia jak Japonia: starożytne świątynie i futurystyczne metropolie, spowite mgłą szczyty i szybkie jak błyskawica pociągi, odziana w kimono gejsza i ubrany w świetnie skrojony garnitur biznesmen, kryte strzechą chaty i pulsujące neonami miejskie dżungle...

skrafal

Dostanę sushi?. Japonia – kraj kwitnącej wiśni, harakiri, hentai i jednego z największych na świecie współczynnika samobójstw. Kraj mangi, w którym animowane postaci są tak popularne, ze nie ma ich chyba tylko na papierze toaletowym. Japonia kojarzy się z wszelką miniaturyzacją. Drzewka bonsai, wiersze haiku, Toyota iQ.
Nie dotyczy to jednak poczucia humoru, które praktycznie nie zna granic. Japończycy mogą na przykład kazać publicznemu szaletowi stać się cokołem na którym na widok publiczny zostaną wystawione twoje kohones. Innym razem, odprężając się w salonie SPA nagle możesz wypaść nago na stok narciarski. I co ciekawe, nikt nikogo za to nie pozywa! Będąc w Tokio, wyprawę po ryż do sklepu trzeba rozpocząć trzy dni przed zjedzeniem obiadu. Można iść pieszo kilkupoziomowym chodnikiem, albo pojechać Hondą Prelude z kierownicą po prawej stronie, choinką zapachową o woni grzybów zbieranych o poranku lub chloru i z oponami na których brzegu zapisane są idiotyczne anglojęzyczne zestawy słów typu „rocket based tissue currency of power”. Jest także szansa, że zjesz swój obiad, o ile po drodze nie zabije cię ktoś z yakuzy. Z Japonią kojarzą się także turyści którzy zamiast twarzy maja aparat fotograficzny. Często niewielkich rozmiarów, ale z dokręconym kilometrowym obiektywem. Japończycy dużą wagę przywiązują do higieny. Niemałą rolę spełnia także średniowieczny etos samurajski który kierował lotnikami kamikaze na przykład. Skojarzenia budzi także instytucja cesarza który po prostu jest. Nie ma praktyczne żadnych kompetencji, a jednak jest cesarzem.
Ogólnie rzecz biorąc, Japonia kojarzy się z kiczem, ale także z niebanalnością.

yaguara

?. Zawsze zastanawiałem się co robią Japończycy z tą masą zdjęć, które tak bardzo nam się z nimi kojarzą i stanowią chyba najbardziej znany o nich stereotyp. Czy wracają do domu i "odhaczają" kolejne zdobyte fleszem miejsca, niczym ich przodkowie budujący za pomocą trochę innych środków tak wielkie imperium? Czy może to tylko zachwyt nie tylko najnowszym gadżetem, ale też tym co za jego pomocą można uwiecznić i wyrażanie w ten sposób emocji, które tak ciężko wychwycić na ich twarzy? Trochę przewrotnie odpowiadam na pytanie, stawiając ich jeszcze więcej i szukając nowych odpowiedzi. Japonia, na pewno kojarzy mi się z zagadką, czymś co nigdy nie będzie mi dane poznać, ale może chociaż trochę spróbować? ;)