Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzowski skansen pod śniegiem. Jest pięknie! Park Etnograficzny w Chorzowie przygotował ofertę na zimę

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Tak wygląda chorzowski skansen zimą.
Tak wygląda chorzowski skansen zimą. Mateusz Czajka
Zobacz jak skansen w Chorzowie wygląda zimą. Zobaczysz tu przeniesiony z przeszłości obraz śląskiej: chaty pod [ierzyną sniegu, zabytkowy kościół, zwierzęta gospodarskie.... Można tu przyjść np. z psem (na smyczy) i z dzieckiem na sankach. Skansen przygotował także szeroką ofertę na sezon zimowy (w szczególności na okres ferii).

Zima w skansenie w Chorzowie - biało, cicho i bajkowo

Skansen zimową porą zachwyca. Cisza, spokój, wszędzie biało. Za wstęp do muzeum zapłacimy znacznie mniej niż w lato (w poniedziałki, gdy wszystkie obiekty są zamknięte dalej można wejść za darmo.

— W czasie zimy skansen jest czynny w trybie spacerowym – tylko do części obiektów można wejść do środka. W związku z tym jest obniżona cena – do 10 złotych (dla dzieci od 3 do 7 lat 5 zł). Zapraszamy, ponieważ przy obecnej pogodzie skansen prezentuje się bajkowo. Można przychodzić, spacerować, robić zdjęcia. Można zabrać dzieci, wsadzić je na sanki i podziwiać nasze chaty pod śnieżną pierzynką. Do skansenu wejdziemy także z psem, o ile jest on na smyczy – opowiada Marcin Gaweł kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez w chorzowskim skansenie.

Skansen zimą to nie tylko spacery... Wiele spotkań w muzeum

Skansen zadbał o to, aby mimo mroźnej pogody, każdy znalazł w nim coś dla siebie – od najmłodszych po babcie i dziadków. Skoro o tych ostatnich mowa, to 20 i 21 stycznia odbędą się na terenie muzeum warsztaty. Co nie powinno być zaskoczeniem, zaproszeni są nie dziadkowie i babcie z wnukami. W sobotę od 12.00 będą mogli wykonać wspólnie świece sojowe a w niedzielę własnoręcznie filcowe breloki. Na jednym 40-złotowym bilecie mogą wejść trzy osoby (w tym min. 1 osoba dorosła). Skansen zapewnia wszystkie potrzebne materiały. Oczywiście spacer po warsztatach w zimowej scenerii śląskich chat – więcej niż wskazany. To jednak nie wszystko co oferuje muzeum.

— Po dłuższej przerwie do skansenu wracają etnospacery. 14 stycznia zaplanowano spotkanie z góralką. Przejdziemy śladami dawnego Beskidu Śląskiego. Zobaczymy zabudowania m.in. z Istebnej. W skansenie jest też np. szałas pasterski. Poznamy zwyczaje ludzi gór i to jak dawniej żyło się w Beskidach.

Pogłaskaj futrzaki z chorzowskiego skansenu

28 stycznia w skansenie odbędzie się kolejna „Zagroda pełna zwierząt”. Pracownicy pokażą gościom futrzanych mieszkańców skansenu i opowiedzą jakie miały znaczenie w dawnych czasach. Często od nich zależało przetrwanie wielu rodzin. Dawały masło, wełnę, siłę pociągową, jajka, sery, mięso. W ramach zajęć będzie można poznać, pogłaskać i nakarmić zwierzęta.

Tak wygląda chorzowski skansen zimą.
Tak wygląda chorzowski skansen zimą. Mateusz Czajka

Jeśli nad zwierzęta przekładacie „Duchy i Strachy” oraz opowieści mrożące krew w żyłach (jakby w styczniu nie było dostatecznie zimno – przyp. red.), to skansen oferuje spotkania z gawędą. W teatralizowanej formie 13 i 27 stycznia oraz 3 lutego poprowadzą aktorzy teatru „Lufcik na Korbkę” – oczywiście już po zapadnięciu zmroku (o godzinie 17.30 oraz o godzinie 18.30 ). To już kolejna edycja wydarzenia. Poprzednio bilety na nie rozeszły się w dwa dni. Zarówno „Duchy i Strachy”, „Zagroda pełna zwierząt”, jak i "Etnospacery" są wydarzeniami biletowanymi.

„Etnoferie” w muzeum – zajęcia do wyboru, do koloru

Podobnie jak rok temu chorzowski skansen zaplanował także sporo zajęć w czasie ferii zimowych. Te w województwie śląskim trwać będą od 29 stycznia do 11 lutego 2024 roku.

— Plusem zajęć w skansenie jest możliwość swobodnego wyboru zajęć spośród całej oferty. Etnoferie łączą ze sobą edukację z zabawą i atrakcyjną formą spędzania czasu. Dzieci przychodzą na zajęcia z opiekunem.

Zajęcia będą odbywały się zarówno w pierwszy jak i drugi tydzień ferii. Na większość z nich wejdziemy wykupując bilet za 25 złotych (opiekun + dziecko). Wśród propozycji skansenu znajdziemy np. warsztaty z rzeźbiarstwa, warsztaty garncarskie oraz (ponowienie) spotkanie z góralką oraz ze zwierzętami skansenu

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto