MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice powinny zainwestować w system Park&Ride

Redakcja
Katowice przymierzają się do budowy podziemnego parkingu w centrum. Lek na bolączki komunikacyjne miasta czy tylko jeden z elementów komunikacyjnej układanki?

Witold Stech: W Katowicach pojawił się pomysł, aby w reprezentacyjnej części centrum, w pobliżu Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego oraz wydziałów Uniwersytetu Śląskiego wybudować podziemny parking pod placem Bolesława Chrobrego. Czy jest to pomysł warty uwagi?

prof. Kazimierz Kłosek, kierownik Katedry Dróg i Mostów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach: Szukanie takich rozwiązań to konieczność. Powoli w Polsce zaczyna być tak jak na zachodzie, problemem przestaje być kupno samochodu, a zaczyna być jego pozostawienie. Każde miasto powinno mieć swoją politykę parkingową, także Katowice.

Jak powinna wyglądać taka polityka?

Zasada jest prosta, im bliżej centrum parkujesz, tym więcej powinieneś zapłacić. W wielu miastach parkingi są pokaźnym źródłem wpływów do kasy miejskiej. Na powierzchni powoli zaczyna brakować miejsca, to jest trend, który obserwujemy. Tak jest wszędzie, w Berlinie, Brukseli czy Paryżu. O ile piękniej wyglądałaby przestrzeń na powierzchni gdyby zamiast zapychania jej autami oddać ją mieszkańcom, pieszym, spacerowiczom. Zwłaszcza w eksponowanych miejscach. Okolica, dla której rozpatrywany jest projekt dużo by na tym zyskała.

Czytaj również: Zrobią parking pod pomnikiem Piłsudskiego w Katowicach?


Plac Bolesława Chrobrego. Czy zyska kiedyś podziemny parking?


Instytucje publiczne, urzędy, wydziały uczelni. Setki osób dziennie przewijają się tamtędy. Co zrobić, jeśli już nawet podziemny parking nie wystarczy?
Skutecznym rozwiązaniem jest system Park&Ride. To rozwiązanie, które z powodzeniem mogłoby funkcjonować w Katowicach. Wystarczy przejść się po mieście by zauważyć jak wiele z pozostawionych na parkingach samochodów pochodzi spoza miasta. I tu wychodzi fatalna polityka parkingowa miasta. Te samochody powinno się zostawiać na obrzeżach. Miasto powinno budować tam parkingi, łączyć tamte miejsca z liniami tramwajowymi i w ten sposób organizować przejazd ludzi do centrum miasta. To najlepsze połączenie. Wykorzystanie parkingów i komunikacji zbiorowej, której jednak musiałoby być zdecydowanie więcej.

Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu?

Zyskujemy centrum przyjazne mieszkańcom. Tak wygląda polityka zrównoważonego rozwoju przestrzeni komunikacyjnej w mieście. Sprawdza się powoli w polskich miastach, np. w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, więc dlaczego nie miałaby się sprawdzić w Katowicach?

Czytaj również: Rosną szanse na tunel kolejowy pod Katowicami


Korki to codzienność Śląska i Zagłębia. System Park&Ride to zmieni? fot. Jędrzej Bogus


Jak należałoby zacząć, gdybyśmy chcieli w Katowicach zbudować taki system?

Przede wszystkim należałoby zacząć od wytyczenia miejsc, skąd do miasta przyjeżdża najwięcej samochodów, policzenia więźby ruchu. Widzę takie miejsce np. w rejonie Pętli Brynowskiej lub Pętli Słonecznej. Te miejsca już są skomunikowane z centrum liniami tramwajowymi, parkingi by się tam sprawdziły. Dużo samochodów przyjeżdża również ze wschodu, z Zagłębia Dąbrowskiego. Wystarczyłoby pociągnąć linie tramwajowe jadące ze strony Chorzowa do Ronda w kierunku Sosnowca przez osiedla Roździeńskiego (popularne "Gwiazdy") i Kukuczki. Ale do tego trzeba by kulturalnych i szybkich tramwajów. Powinno być ich więcej, bo w obecnych warunkach są zbyt często przepełnione. Obecnie jednak więcej pieniędzy łoży się na autobusy, a to błąd, bo to tramwaje są proekologiczne.

To rozwiązałoby bolączki komunikacyjne miasta?

Budowa parkingów i inwestycje w komunikację zbiorową to tylko niektóre z aspektów funkcjonowania transportu jako systemu. Jednak kwintesencją jest konieczność ograniczenia liczby samochodów w centrach miast. To się sprawdza w innych miastach, więc dlaczego Katowice mają się wlec w ogonie?

Zobacz również:


SERWIS MM O INWESTYCJACH




od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto