Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rower Metropolitalny w Zabrzu. W pierwszej fazie w mieście pojawi się osiem stacji - obecnie są montowane. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Rower Metropolitalny ruszy jeszcze w lutym.
Rower Metropolitalny ruszy jeszcze w lutym. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
System Roweru Metropolitalnego docelowo pozwoli na podróżowanie po 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będzie się składał z 7 tys. rowerów. 25 lutego ruszy w pierwszych 8 miastach. Jednym z nich jest Zabrze. - GZM rozpoczęła montaż ośmiu zabrzańskich stacji w ramach pierwszej fazy wprowadzania systemu Roweru Metropolitalnego – przekazuje Urząd Miejski w Zabrzu.

System Roweru Metropolitalnego ruszy w lutym w Zabrzu

System Roweru Metropolitalnego będzie wprowadzany fazami. W pierwszym etapie ruszy w 8 miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, m.in. w Czeladzi, Chorzowie, Katowicach i Zabrzu.

- Do dyspozycji zabrzan na tym etapie przewidziano sześćdziesiąt jednośladów. System ma zostać udostępniony już w pierwszym kwartale br. – informuje Urząd Miejski w Zabrzu.

Stacje w Zabrzu zamontowane w I fazie wprowadzania systemu Metroroweru można będzie znaleźć w poniższych miejscach:

  • pl. Dworcowy - nazwa: Dworzec
  • ul. 3 Maja - nazwa: Guido
  • ul. Jordana - nazwa: Helenka Kościół
  • ul. Krakowska - nazwa: Rokitnica Rokita
  • al. Korfantego - nazwa: Aquarius
  • ul. Roosevelta - nazwa: Politechnika Śląska
  • ul. Wolności - nazwa: Sztolnia Królowa Luiza
  • ul. Matejki / ul. Czołgistów - nazwa: Park Powstańców Śląskich

Docelowo w Zabrzu pojawi się ponad 40 stacji wypożyczeń. Rowery, z których już niedługo będą mogli korzystać mieszkańcu zostaną wyposażone w nadajnik GPS. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie konieczne ręczne wpinanie lub wypinanie jednośladu, wystarczy pozostawić go w obrębie stacji. W sytuacji, w której rower zostanie pozostawiony poza stacją, jego dotychczasowy użytkownik zostanie obciążony opłatą. Kolejna osoba wypożyczy taki rower bez przeszkód.

- Rower miejski w ciągu ostatniej dekady stał się istotnym element transportu miejskiego, który jest wpisany w tkankę miasta. W Nextbike zawsze kładziemy nacisk na szacunek wobec lokalnej przestrzeni miejskiej, nie zawłaszczając jej, lecz służąc lokalnej społeczności. Chcemy być integralną częścią miejskiego krajobrazu, przyczyniając się do jego poprawy i umożliwiając ludziom wygodne i zrównoważone podróże – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike, operatora systemu Roweru Metropolitalnego.

Kolejny etap wdrażania systemu zaplanowany jest na drugą połowę roku. Liczba dostępnych rowerów wzrośnie wtedy do 4,8 tys., a stacje pojawią się między innymi w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach i Piekarach Śląskich. Trzecia faza jest przewidziana na przyszły rok. Wówczas liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tys., a częścią systemu staną się m.in. Będzin, Bieruń, Gierałtowice, Knurów, Pyskowice i Tarnowskie Góry.

- Rower Metropolitalny odegra istotną rolę w systemie zrównoważonej mobilności miejskiej. Traktujemy rower jako pełnoprawny środek transportu. Stacje wypożyczalni zostaną zlokalizowane również w węzłach przesiadkowych systemu transportu metropolitalnego – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Docelowo Metrorower stanie się częścią aplikacji Transport GZM. Za pośrednictwem aplikacji służącej obecnie do kupowania biletów na autobus lub tramwaj można będzie również wypożyczyć Rower Metropolitalny.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto