Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Bielsku - Białej?

Stanisław Bartosik, Tomasz Wolff
Ratusz Został wybudowany w latach 1895-1897, według projektu Emanuela Rosta dla Komunalnej Kasy Oszczędności. Powstał w miejscu, gdzie wcześniej sprzedawano zwierzęta. Od wielu lat siedziba władz miejskich.

Dworzec kolejowy

Jeszcze kilka lat temu odstraszał swoim wyglądem. W 2001 roku zakończył się generalny remont głównego budynku. Najważniejszym elementem modernizacji było odsłonięcie blisko 1000 metrów zabytkowych fresków. Historia kolejnictwa w Bielsku-Białej zaczęła się 150 lat temu, kiedy Bielsko i Dziedzice zostały połączone ze światem za pomocą ck Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynada.

Pomnik Marcina Lutra

Najcenniejszy pomnik w mieście i zarazem jedyny w Polsce monument teologa i reformatora. Został wykonany w brązie przez Franza Vogla z Wiednia w 1900 roku. W pobliżu znajduje się kościół Zbawiciela z końca XVIII wieku.

Bielskie tramwaje

Kiedy mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Wiednia mogli co najwyżej pomarzyć o tramwajach, w Bielsku już woziły one pasażerów. Pierwsza linia, z dworca do Cygańskiego Lasu została uruchomiona w grudniu 1895 roku. Po wojnie została wybudowana kolejna, od Aleksandrowic do dworca. Tramwaje przestały kursować w 1971 roku. Przypomina o tym kilka starych wozów zdeponowanych w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym przy ul. Długiej oraz słup trakcji elektrycznej, przy zjeździe z ulicy 3 Maja na Wałową.

Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Mówiąc o Bielsku-Białej nie można nie wspomnieć o pobliskiej Szyndzielni (1026 m n.pm.) i prowadzącej na jej szczyt kolejce linowej. Wozi turystów nieprzerwanie od 1953 roku. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia została gruntowanie zmodernizowana. Dystans 1810 metrów wagoniki pokonują z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Różnica wysokości między dolną i górną stacją wynosi 449 metrów.

Witraż na placu Chrobrego

Sporych rozmiarów dzieło zdobi elewację banku. Gmach został wybudowany w latach 1936-38. W tym czasie pojawił się także witraż. Powstał w krakowskiej pracowni Stanisława Żeleńskiego. Przedstawia fragment panoramy Bielska. To prawdopodobnie największe tego typu dzieło w Polsce na budynku świeckim.

Kościół św. Barbary

Jedyna drewniana świątynia w mieście. Położona jest w Mikuszowicach Krakowskich. Do najcenniejszych zabytków należą między innymi wykonana z drewna lipowego gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1420 roku oraz barokowa polichromia z 1723 roku, wykonana przez bielszczanina Jana Mentila. Zdobi sufit, ściany boczne, a także parapet chóru. We wnętrzu znajduje się także wierna kopia gotyckiego tryptyku ołtarzowego z 1470 roku, zwanego Grunwaldzkim.

Zamek książąt Sułkowskich

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Położony w samym centrum Bielska-Białej, przy głównej arterii, będącej drogą przelotową z Katowic do Szczyrku. To dawna siedziba książąt cieszyńskich wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku. Dziś w zamku swoją siedzibę ma Muzeum Okręgowe.

Dom "Pod Żabami"

Swoją nazwę zawdzięcza dwóm żabom, których figurki znajdują się tuż nad wejściem do budynku. Jedna z nich gra na mandolinie, druga trzyma w ręce bliżej niesprecyzowany przedmiot, prawdopodobnie fajkę. Między żabami leży beczułka, co może tłumaczyć ich rozbawione miny. Budynek powstał na początku XIX wieku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto