Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Cieszynie?

Stanisław Bartosik
Studnia Trzech Braci To jeden z symboli Cieszyna. Według pięknego, aczkolwiek nie bardzo zgodnego z prawdą historyczną podania, to od niej miała się zacząć budowa Cieszyna. Tradycja nakazuje wrzucić do studni kilka groszy, aby znów tutaj wrócić. Przy ulicy Trzech Braci znajdziemy również najwyższą, bo czteropiętrową, kamienicę w mieście.

Sąd Rejonowy

Jeden z najpiękniejszych gmachów w Cieszynie i jeden z piękniejszych budynków sądowych w Polsce. Świeżo po remoncie. Budynek przy ulicy Garncarskiej oddano do użytku w 1905 roku jako wspólny kompleks zabudowań wraz z więzieniem powstałym wcześniej (1896 rok).

Cieszyńska Madonna

Rzeźba z XIV wieku, której oryginał zobaczymy w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a wierną kopię na Starym Targu. To jeden z najcenniejszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. Madonna stała początkowo w jednym z kościołów w Cieszynie, później przeniesiono ją pod zamek. Nie wiadomo jak trafiła na Stary Targ. Przeżyła co najmniej dwa pożary i upadek z kolumny. Wyszła spod dłuta słynnego rzeźbiarza Piotra Parlera.

Teatr im. A. Mickiewicza

Słynni wiedeńscy architekci Ferdynand Fellner i Fryderyk Helmer zaprojektowali secesyjny budynek teatru, który powstał w 1910 roku. W latach 1910-1939 był własnością Niemieckiego Towarzystwa Teatralnego, które jednak, gdy Cieszyn znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej (1918-1939), udostępniało swą salę także dla polskich przedstawień. Obecnie Teatr im. Adama Mickiewicza pozostaje pod zarządem miasta.

Pałac Larischów

Larischowie byli najbogatszą rodziną magnacką na Śląsku Cieszyńskim. Cieszyński pałac stojący kilka metrów od Rynku wznieśli w 1794 roku. W sąsiadującym z pałacem Parku Pokoju podpisany został w 1779 roku pokój kończący wojnę Austrii i Prus o sukcesję bawarską. Obecnie mieści się tu Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Kościół Jezusowy

Najwyższa budowla w Cieszynie (wieża ma 75 m). W 1709 roku cesarz Józef I, za namową króla szwedzkiego Karola XII, zezwolił na wybudowanie na Śląsku sześciu kościołów protestanckich, nazwanych "kościołami z łaski". Jeden powstał w Cieszynie. Posiada 3,5 tys. miejsc siedzących, może jednak pomieścić nawet 7 tys. osób, dlatego to tutaj odbywają się największe koncerty. W kościele przechowywany jest zabytkowy księgozbiór znany pod nazwą Biblioteki Tschammera.

Ratusz

W swojej ponad 500-letniej historii Ratusz kilkakrotnie płonął i był odbudowywany niemal od podstaw. Pierwszy, drewniany jeszcze, budynek został zniszczony w trakcie wojny trzydziestoletniej. W 1846 roku, podczas wielkiej przebudowy miasta, powstał budynek, który przy Rynku oglądać możemy współcześnie. Stopniowo do ratusza dobudowywano kolejne budynki, w których mieszczą się dziś m. in. pomieszczenia Urzędu Miejskiego i kino.

Zamek Habsburgów

Pałac, w którym obecnie działa Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości został wzniesiony w 1840 roku na polecenie arcyksięcia Karola, jako jego rezydencja myśliwska. Zbudowano go na fundamentach dolnego zamku piastowskiego, przy okazji burząc pozostałości po tej średniowieczno-renesansowej budowli. W ubiegłym roku zamek rozbudowano o oranżerię.

Dom Narodowy

To tutaj, w dużej kamienicy przy Rynku, 19 października 1918 roku powstała Rada Narodowa dla Księstwa Cieszyńskiego - pierwsza polska władza polityczna na Śląsku po wiekach niewoli. Dzisiaj w Domu Narodowym mieści się dom kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto