Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Pszczynie?

Stanisław Bartosik
Pszczyna to miasto zanurzone w bujnej zieleni trzech parków, miejsce, gdzie co krok można się natknąć na historyczną budowlę. Kolebka europejskich tradycji łowieckich.

Od jej dawnej nazwy Pless wywodzi się nazwa plesówki, trąbki sygnałówki używanej przez myśliwych od ponad stu lat. Pszczyńskie żubry, sprowadzone tu w połowie XIX wieku przez księcia Jana Henryka XI, przyczyniły się do restytucji tego gatunku w Europie.

Największy, w skali Śląska, średniowieczny rynek jest sercem Pszczyny od jej początków (pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1303). Obudowany kamienicami i budynkami użyteczności publicznej, wśród których wyróżnia się barokowy kościół ewangelicki i budynek ratusza. Rynek z jednej strony jest otwarty na zamek. Uliczki starówki (XIX-wiecznej) dochodzą do niego pod kątem prostym. Jeszcze przed II wojną światową odbywały się na nim targi.


Bądź Wola Twoja

Taki napis znajduje się na obrazie umieszczonym w kapliczce stojącej u wylotu ulicy Wojska Polskiego na ul. Żorską. Od niego wzięła też ona swoją nazwę. Stanęła w XVIII wieku, w miejscu swojej poprzedniczki, przy której według legendy, miał przystanąć król Henryk Walezy w drodze do Paryża, by objąć tam tron. W kwadratowej murowanej budowli, przykrytej daszkiem, znajdują się obrazy olejne przedstawiające m. in. Matkę Boską z Dzieciątkiem i zdjęcie Chrystusa z krzyża.


Zabytkowy Park Pszczyński

Rozciąga się na 156 hektarach. Można nim przejść od dworca PKP (Park Dworcowy) do zamku (Park Zamkowy) i dalej, przekraczając ulicę Żorską, do pól golfowych (Dzika Promenada lub Zwierzyniec). Powstał w XVIII wieku, przebudowany w połowie XIX stulecia w park krajobrazowy. Uznawany jest za najpiękniejszy na Śląsku. Znajdziemy tu malownicze skupiska drzew i krzewów, aleje spacerowe, miejsca widokowe, nekropolie dawnych panów na Pszczynie i połączone ze sobą stawy, przez które przepływa Pszczynka. W północno-wschodniej części znajduje się cmentarz spalonego w czasie ostatniej wojny kościoła św. Jadwigi. Obok cmentarz żołnierzy radzieckich. Wiosną park pokrywa dywan białych zawilców, w maju i czerwcu podziwiać można wspaniałe okazy rododendronów i azalii.


Skansen

Zgromadzono tu zabytki architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej, sprzęt rolniczy, wyposażenie dawnych wiejskich gospodarstw. Brama prowadząca na jego teren to dawna brama z... cmentarza w Golasowicach. Inną ciekawostką jest czynna pasieka i sobotnie spotkania z pszczelarzem, który pozwala pogłaskać pszczołę i poczęstuje nas miodem.


Muzeum Zamkowe

Obecny zamek znajduje się w miejscu średniowiecznej warowni. Kilkakrotnie przebudowywany. W XVII wieku otrzymał tzw. kostium architektury francuskiej. Od 1946 roku istnieje w nim muzeum. Od początku lat 90. minionego wieku przywraca się jego wnętrzom wygląd z przełomu XIX i XX wieku, z okresu panowania Hochbergów. Jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów–rezydencji w Polsce. Posiada unikalny zbiór miniatur, kolekcje trofeów myśliwskich. Godne polecenia nowe ekspozycje: zbrojownia i wystawa fotografii oraz pamiątek związanych z legendarną księżną Daisy.


Kościół pw. Wszystkich Świętych

Stoi w miejscu pierwszego kościoła farnego Pszczyny, o którym wspomina się już w 1326 roku. We wnętrzu zwraca uwagę dwupoziomowy drewniany chór (późny barok). W ołtarzu głównym – obraz olejny z adoracją św. Trójcy (1815) i rzeźby świętych Piotra, Pawła, Augustyna i Ambrożego. Pszczyniacy szczególnie przywiązani są do obrazu Matki Boskiej Różańcowej, zwanej też przedziwną lub Pszczyńską (1764). W podziemiach kościoła znajduje się krypta rodu Promnitzów, dawnych panów pszczyńskich.


Hotel w więzieniu

Hotel PTTK zajmuje budynek dawnego więzienia, które funkcjonowało tu jeszcze po II wojnie światowej. W latach 80. w dawnych celach urządzono pokoje dla gości. oczywiście, po gruntownej adaptacji i remoncie wnętrz. Obok znajduje się gmach sądu, który ma już 102 lata.


Muzeum Prasy Śląskiej

Jedyny budynek w mieście kryty gontem, to dawna jatka masarska w dole ulicy Piastowskiej. Tutaj mieści się Muzeum Prasy Śląskiej, w którym można prześledzić historię dziennikarstwa śląskiego od jego zarania po okres plebiscytu. Część pomieszczeń zajmuje tradycyjna drukarnia z dawnymi maszynami drukarskimi oraz introligatorskimi. Obejrzeć tu można również wystawę poświęconą życiu i dziełu Ludwika Musioła, wybitnego historyka śląskiego, autora świetnej monografii Pszczyny (1936) oraz wielu innych miast i parafii śląskich. Na piętrze znajduje się Izba Telemanna z ekspozycją dawnych instrumentów muzycznych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto