Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Stanisław Bartosik
Tarnogórski Rynek należy do jednych z najładniejszych na Śląsku. Mały, skąpany w słońcu, otoczony zabytkowymi budynkami.

Tarnowskie Góry swoich gości kuszą wieloma restauracjami i kawiarenkami. Łatwo je odszukać- sporo z nich działa przy Rynku lub bliskim jego sąsiedztwie. A potem można pospacerować po mieście, wejść do muzeum i skryć się w cieniu zabytkowego parku. Kojący chłód panuje również w podcieniach domów zajmujących zachodnią pierzeję tarnogórskiego Rynku. Pochodzą one z drugiej połowy XVI wieku i wówczas zamieszkiwali je najbogatsi mieszczanie.

Dzwonnica Gwarków

Dzwonnica Gwarków stoi na placu koło kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła i obok miejsca dawnego domu zbornego gwarków. Przeniesiono ją tu w 1955 roku z kamieniołomu w Bobrownikach. Dawniej jej dzwonek wzywał do pracy.

Kościół ewangelicki pw. Zbawiciela

Kościół przy Rynku należy do parafii ewangelicko-augburskiej. Wybudowany w połowie XVIII wieku, przebudowany w 1900 roku, zachwyca neoromańskim wnętrzem. Można go zwiedzać każdej niedzieli po nabożeństwie o godz. 11. I warto zerknąć na utrzymywany w świetnym stanie zegar na kościelnej wieży. Tarnogórzanie są do niego bardzo przywiązani. Gdy tylko się popsuje, od razu interweniują u proboszcza.

Park miejski

Park miejski przy drodze prowadzącej do Rept został założony ponad sto lat temu. Tu można zobaczyć tarnogórskie góry, czyli warpie. To wzniesienia i pozostałości po dawnych kopalniach rud. Na jednym z nich stoi romantyczna altana.

Sztolnia "Czarnego Pstrąga"

Między dwoma szybami "Ewa" i "Sylwester" (wybudowanymi na początku XIX wieku) turyści przemierzają 600 metrową trasę podziemi łódkami. Przewodnik ramionami odpycha się od wąskich ścian korytarza i dzięki temu łódka płynie nawet pod prąd. Warto wsłuchać się w jego opowieść i wypatrywać nietoperzy, które pomieszkują w tarnogórskich podziemiach.

Dawniej takie jak ta sztolnie służyły do odwadniania kopalni. Woda z tej wpływa do rzeki Dramy. I z niej właśnie docierały tu pstrągi, od których zabytek wziął nazwę.

Pod renesansowym stropem

Muzeum w Tarnowskich Górach działa na piętrze kamienicy z XVI wieku. Na jej parterze mieści się kultowy Sedlaczek, restauracja i winiarnia. Zwiedzając muzeum warto zwrócić uwagę na strop z fantastyczną polichromią z I połowy XVII wieku.

Dom Cochlera

Budynek uważany przez wielu za najpiękniejszy przy tarnogórskim Rynku. Wybudowany w XVII wieku, przebudowany w XIX. Teraz mieści się tu najstarsza w mieście apteka "Pod aniołem", założona około 1790 roku przez burmistrza Cochlera. Dzięki temu, że jej obecni właściciele odnowili niedawno elewację budynku, można znów cieszyć oczy zabytkiem.

Kościół i szpital Kamilianów

Zespół kościelno-szpitalny zakładu św. Jana łatwo znaleźć - tuż przed wjazdem do centrum miasta od strony Bytomiu wzrok przykuwają budynki z czerwonej cegły. Warto zobaczyć malutki neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela i jego zabytkowe witraże. Za budynkami z 1907 roku kryje się stylowy park i tak zwana Szubieniczna Góra (inaczej: Galgenberg). Warto też wiedzieć, że w klasztorze mieści się siedziba Prowincji Polskiej OO. Kamilianów.

Srebro i ołów

W 1490 roku chłop o imieniu Rybka wyorał na swoim polu bryłę srebra. Od tego zaczęła się prosperity Tarnowskich Gór. Dzisiaj można zwiedzać zabytkową kopalnię (przy ulicy Szczęść Boże, nazwanej tak od charakterystycznego dla górników pozdrowienia), w której gwarkowie szukali tego kruszcu - to jedyne takie muzeum w Polsce. Przemierza się je pieszo i w łódkach. A po drodze jest spora szansa spotkania Skarbka, ducha podziemi. Co ważne - kopalnię mogą zwiedzać także osoby niepełnosprawne.

Pałac w Rybnej

Rybna to jedna z najmniejszych części Tarnowskich Gór, już na skraju miasta. Ale warto tu się wybrać, aby zobaczyć barokowy pałac wybudowany w 1796 roku dla rodziny Warkoczów. Otacza go park krajobrazowy z XVIII wieku. Można w nim odszukać stare dęby szypułkowe - mają od 260 do 360 lat.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto