Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Żywcu i okolicy?

Stanisław Bartosik
Rynek i ratusz - tak jak w każdym mieście w Polsce, rynek stanowi serce miasta. Przed laty odbywały się na nim targi. Tak jak we wcześniejszych latach i wiekach, tak i dziś na płycie odbywają się najważniejsze wydarzenia. W ostatnich latach zmienił swoje oblicze. Po wielu latach starań budynek Ratusza, położonego we wschodniej pierzei, został odrestaurowany.

Pomnik Grunwaldzki

Postument przywrócił na swoje dawne miejsce, a więc w okolice ulicy Kościuszki ... inwestor, który wybudował w mieście hipermarket. Przy tej okazji obiecał wykonanie ronda oraz repliki pomnika. W obu przypadkach dotrzymał słowa. Pomnik Grunwaldzki został postawiony w 1910 roku, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, przez mieszkańców miasta, przy dużym wsparciu finansowym arcyksięcia Karola Habsburga. Na swoim miejscu stał jednak zaledwie 30 lat. W 1940 roku zburzyli go hitlerowcy. Już po zakończeniu wojny pojawił się pomysł, żeby wrócić do pomnika. Udało się go zrealizować dopiero w 2005 roku.

Kościół katedralny Narodzenia NMP

Został wpisany w miejski krajobraz w pierwszej połowie XV wieku. Od tego czasu wielokrotnie rozbudowywany. We wnętrzu świątyni zgromadzono wiele cennych eksponatów. Można zobaczyć między innymi płaskorzeźbę "Zaśnięcie Matki Boskiej" z około 1500 roku oraz wykonany w drewnie ołtarz, datowany na początek XVIII wieku.

Od 1992 roku, a więc chwili powstania diecezji bielsko-żywieckiej, pełni funkcję konkatedry.

Stary Zamek

Ostatnio odzyskał dawny blask.
Przywrócenie do stanu świetności jednego z najcenniejszych zabytków w mieście kosztowało blisko trzy miliony złotych. Sporo pieniędzy na odnowienie wyłożyła Unia Europejska. Na szczególną uwagę zasługuje dziedziniec otoczony z wszystkich stron galeriami arkadowymi. Stary Zamek, wybudowany prawdopodobnie w połowie XIV wieku, w późniejszych latach często zmieniał właścicieli. Urzędowali w nim Komorowscy, Wielopolscy, a także Habsburgowie. Dziś w budynku swoją siedzibę mają m.in. Muzeum Miejskie oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Grojec

Najwyżej położone miejsce w mieście. Szczyt wznosi się na wysokość 612 metrów nad poziom morza. Prowadzi na niego żółty szlak od strony browaru oraz z centrum miasta. Na wzniesieniu stoi krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Żywcu, w 1995 roku.

Wilczy Jar

Do jednej z najtragiczniejszych katastrof komunikacyjnych w Polsce doszło w Żywcu Oczkowie. 15 listopada 1978 roku z mostu na Wilczym Jarze spadły w przepaść dwa jadące po sobie autobusy. Podróżowali nimi pracownicy kopalni Brzeszcze. W wypadku zginęło 30 osób. Tragedię upamiętnia tablica stojąca tuż obok mostu. Chociaż od zdarzenia minęło blisko 30 lat, pamięć o zabitych jest wciąż żywa. Do dziś nie udało się ustalić, co było dokładną przyczyną wypadku.

Domek Chiński

Najbardziej oryginalna pod względem architektonicznym budowla w parku, a pewnie i całym Żywcu. Domek Chiński został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Został zbudowany, bo w tamtym czasie panowała moda na orientalistykę. Dziś niktnie potrafi powiedzieć, dlaczego obiekt o tak nietypowej architekturze pojawił się właśnie w Żywcu.

Park

Ulubione miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Żywca. Park rozciąga się na powierzchni blisko 30 hektarów. Występują w nim różne gatunki drzew, zarówno liściastych jak i iglastych. Wiele z nich to pomniki przyrody. Od kilku miesięcy w parku prowadzona jest rewitalizacja. Sadzone są nowe drzewa i krzewy ozdobne takie jak buki, graby, brzozy brodawkowe, jaśminowce, derenie białe i winobluszcze. Na rabatkach parkowych pojawią się pierwiosnki japońskie i liliowce, a w sadzawkach i kanale parkowym tatarak oraz lilie wodne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto