Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Jelonek Gniezno: teren po nowemu oczami mieszkańców

Mikołaj Stopczyński
Jezioro Jelonek Gniezno: teren po nowemu oczami mieszkańców
Jezioro Jelonek Gniezno: teren po nowemu oczami mieszkańców Mikołaj Stopczyński
Nad jeziorem Jelonek odbył się spacer badawczy organizowany przez władze miasta, na którym zaprezentowano plany rewitalizacji terenów wokół akwenu. Gnieźnianie chętnie dyskutowali o przyszłości „Wenei”.

Konsultacje rozpoczęły się w południe na skwerze im. miasta Speyer. Na miejsce przybyło grono zaangażowanych mieszkańców, których powitał Tomasz Budasz. Zaprezentowano dwie zasadnicze koncepcje, o których opowiedzieli przedstawiciele Zakładu Zieleni Miejskiej oraz firmy 1050 Pracownia Architektury, odpowiedzialnej za oba projekty.

- Naszymi wytycznymi były przede wszystkim: dostępność tego terenu dla mieszkańców, bezpieczna droga dla rowerzystów, a także osób jeżdżących na rolkach, hulajnogach oraz spacerowiczów. Chcemy oddzielić te ciągi kolorową nawierzchnią w taki sposób, żebyśmy mogli bezpiecznie z nich korzystać. Przede wszystkim większa ilość ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery – mówiła Małgorzata Kania, kierowniczka ZZM.

Koncepcje różnią się głównie zagospodarowaniem wyspy. Pierwsza zakłada wybudowanie amfiteatru oraz klubokawiarni, druga przenosi amfiteatr na miejsce starego obiektu, który znajdował się pod budynkiem I LO. Poza tym autorzy projektu zaplanowali minipark wodny, gry dla dzieci, system zjeżdżalni i liczne tarasy widokowe. Uwzględniono również prowizoryczny skate park od strony ul. Poznańskiej.

Jezioro Jelonek Gniezno: teren po nowemu oczami mieszkańców

Jezioro Jelonek Gniezno: teren po nowemu oczami mieszkańców

- Analizując teren i obserwując co dzieje się wokół placu, zauważyliśmy, że to miejsce upodobała sobie młodzież jeżdżąca na deskorolkach, rolkach. Według własnych możliwości stworzyli sobie elementy do ćwiczeń, co jest jasnym sygnałem, że jest taka potrzeba. Nie chcieliśmy tego pominąć i stworzyć kolejnego miejsca do siedzenia dla spacerowiczów, więc naturalnym dla nas było to, że zaproponowaliśmy w tym miejscu profesjonalny skate park – mówił Mariusz Więcek z 1050 Pracownia Architektury.

Zaprezentowane koncepcje spotkały się z ciepłym przyjęciem. Większość pomysłów odebrano pozytywnie, pojawiły się jednak wątpliwości co do umiejscowienia amfiteatru na wyspie. Mieszkańcy proponowali także własne rozwiązania, od ścieżek edukacyjnych i stolików po most łączący wyspę z drugim końcem jeziora. Tomasz Budasz opowiedział o ograniczeniach związanych z ingerowaniem w samo jezioro.

Tutaj znajdziesz wizualizacje

Po spacerze uczestnicy zostali zaproszeni do budynku LOK, gdzie mogli obejrzeć wstępne projekty oraz napić się ciepłej herbaty. Projekt realizowany będzie etapami, a jego ukończenie przewidywane na 2023 rok. Koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść ok. 10 milionów złotych. Prezydent zapowiedział także kolejne konsultacje, które odbędą się po wybraniu jednej koncepcji i uwzględnieniu pomysłów zaproponowanych dzisiaj przez mieszkańców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto